Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Očkování proti tetanu z dětství nestačí! Nechte se přeočkovat

Adéla Beranová

Adéla Beranová

14. 4. 2014

Očkování proti tetanu v dětství byla jedna štiplavá injekce, na kterou jste rychle zapomněli. V dospělosti byste ji ale z hlavy vypouštět neměli. Očkování je potřeba pravidelně obměňovat, jinak vám hrozí smrtelné onemocnění!

Tetanus je infekce, která může vniknout do těla jakoukoli otevřenou ránou. Stačí se škrábnout o hřebík nebo si zarazit třísku bakterie Closteriu začně pronikat do nervových zakončení a postupně způsobí bolestivé svalové křeče, ochromí hlasivky a může způsobit i smrt.

Onemocnění ze zpočátku projevuje ztuhlostí šíje, obtížným dýcháním a křečemi žvýkacích svalů. Nemocnému se těžko polyká a postupně mu začnou tuhnout i mimické svaly. Výraz obličeje pak připomíná křečovitý smích. Zpočátku jsou křeče méně časté, ale jejich frekvence se postupně zvyšuje.

K ochraně stačí očkování

Přitom k obraně proti tetanu se stačí nechat včas přeočkovat. První vakcínu dostal každý z nás už v dětství, ta ale nevydrží celý život. Intervaly mezi přeočkováním by měly být asi 15 až 20 let. Národní imunizační komise doporučuje očkování ve 30, 50, 65 a 85 letech. Tyto věkové hranice byly stanoveny tak, aby byly snadno zapamatovatelné. V součastnosti totiž neexistují žádné očkovací průkazy pro dospělé, ani jiné záznamy, které se dříve vedli v občanském průkazu.

Očkování proti tetanu je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou a státem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Očkování proti tetanu z dětství nestačí! Nechte se přeočkovat