Menu
WomanOnly
Rodina

Olina (41): Dcera utíká z domu oknem z druhého patra. Jsem bezradná

Problémy s puberťáky kolikrát stojí za to. A když jim něco zakážete, pak je to ještě horší. To zjistila také Olina, která své patnáctileté dceři zakázala chodit večer ven. Měla k tomu dobrý důvod, ale co naplat, dcera jí začala utíkat z domu přes balkón z druhého patra. A to už je trochu nebezpečná hra. Olina je bezradná a říká si, kde ve výchově udělala chybu…

Puberta mé dcery je pro mě peklo na zemi

Jitka byla vždycky rozumná holka. Skvěle jsme spolu vycházely a byly jsme spíše jako kamarádky než matka s dcerou. Když přišla do puberty, bylo to horší. Najednou si začala prosazovat svoje a chovala se jako urvaná z řetězu. Tehdy jsem litovala, že jsem ji více nedržela zkrátka a že nemá otce, který by ji trochu usměrnil. S Vaškem jsme se rozvedli, když nastoupila do první třídy. On tehdy odešel k jiné ženě, se kterou se brzy znovu oženil, protože čekala jeho dítě. Založil si tak novou rodinu, ale svou dceru si k sobě občas brával. Vztahy však časem ochladly, jeho žena ji moc nemusela a on preferoval děti, které měl s ní.

Měla jsem pak přítele Honzu, který se o Jitku pět let hezky staral, brával ji na stěnu a učil lézt, ale bohužel jsme se před třemi lety rozešli, když odjel do Nepálu a už se nevrátil. Od té doby jsem víceméně sama a nemám to jednoduché. Jitka se zcela vymkla mé kontrole a není, kdo by jí domluvil. Její otec mi spíše zazlívá, že jsem se jí více nevěnovala a slíbil mi, že u něj může strávit celé léto, ať mám trochu klidu. To je od něj sice hezké, ale já s dcerou potřebuji pomoct právě teď, když mi utíká oknem z druhého patra, jen aby mohla být se svou kamarádkou, která na ni podle mého názoru nemá vůbec dobrý vliv. Puberta mé dcery je tak pro mě peklo na zemi.

Iveta (44): Můj přítel si něco začal s mou dcerou. Tajně to spolu táhli už rok

Dcera má kamarádku, která na ni nemá dobrý vliv

Myslím si, že Jitčina kamarádka Lenka Jitku svádí ke kouření cigaret i trávy, k pití alkoholu, chodí spolu i do hospody nebo na různé akce. Dcera má teprve patnáct a mám obavy, aby se to nějak nezvrhlo. Lenka je o dva roky starší, chodí o dvě třídy výše na zdrávce, kam Jitka čerstvě nastoupila do prváku. Jitce bude šestnáct až v červenci. S Lenkou si zřejmě od začátku padly do noty. Lenka vypadá spíše jako kluk, je celá potetovaná a má piercing v nose a ústech. Budiž ji k dobru, že je dost inteligentní a má dobrý všeobecný přehled.

Zkoušela jsem jí domluvit, aby dávala na Jitku pozor, když jí brzy bude už osmnáct, ale ona to odsoudila slovy, že se vměšuji a že Jitka má přece svůj život. Jednou jsem je i viděla, jak se spolu drží za ruce, tak nevím, co si mám o tom myslet. Jitka už se mnou vůbec o ničem nemluví a úplně se změnila.

Kudy chodí, nadává na svého otce, nesnáší své nevlastní sourozence a zazlívá mi, že sedím sama doma, místo, abych si někoho našla. Od té doby, co odešel Honza, s nímž jsem pět let žila, jsem měla nějaké krátkodobé známosti, ale Jitka buď nikoho z nich ani nepotkala, anebo mi dávala najevo, že to není zrovna dobrý výběr. S jedním z těch mužů měla i konflikt, dotyčný ji považoval za nevychovaného spratka, však ona se před ním tehdy taky parádně předvedla. No, není to jednoduché. Docela jsem litovala, že mi nevyšel vztah a neměla jsem další děti. Jitka s nevlastními sourozenci moc času netráví a navíc se spolu nesnáší. Takže spíše vyrůstala sama a byla zvyklá dělat si, co chtěla.

Pohár mé trpělivost přetekl

O to více času trávila s Lenkou. A hned na nové škole na první pololetí měla naprosto příšerné známky a začala se toulat. Pohár mé trpělivosti už přetekl a jednoduše jsem Jitce Lenku zakázala. Řekla jsem jí, že se můžou vidět ve škole nebo po vyučování, ale večer, že prostě bude doma.  Aspoň, než si opraví známky. Ale o to větší byl můj šok, když jsem jednou ráno přišla do jejího pokoje, dveře na balkón dokořán a Jitka nikde! Normálně se slanila! Přišla až odpoledne, nic neřekla, dostala facku a pak se rozbrečela, že jsem na ni hnusná.

Vysvětlila jsem jí, že se o ni bojím a že je absolutně nevhodné, aby mi utíkala přes balkón z druhého patra a trávila noci bůhvíkde! A co si pomyslí sousedi! Bylo to peklo! Schovala jsem jí lano, ale to byla hodně velká hloupost, což mi došlo až později! Slíbila sice, že už to neudělá, ale příští sobotu to udělala zase, tentokrát se vrátila brzo, došla už v sobotu v noci, asi kolem jedné a měla zraněnou ruku. Normálně přišla domů dveřmi, držela se za ruku, kterou měla natrženou v předloktí. To už bylo málem na šití. Jsem zdravotní sestra, takže jsem jí ošetřila, ale byla jsem vzteky bez sebe!

Jana (39): Moje rodina nesnáší mého manžela. Nesmí překročit práh domu mých rodičů

Skočila na sousedův balkón pod námi a ještě mu zamávala

Tvrdila mi, že chtěla být jen chvíli s Lenkou a přiznala, že když lezla přes balkon, tak si poškrábala ruku o ostrý plech, který někde trčel sousedům. Fakt jsem o ni měla strach, mohla si vážně ublížit. Druhé patro našich nízkých cihlových domků je už i tak vysoké a nechtěla jsem, aby nás pomlouvali sousedi. Mohl ji kdokoliv vidět! To všechno už bylo na pováženou! Uznala, že lézt z druhého patra není úplně nejlepší nápad a slibovala mi, že už to neudělá. A tentokrát lezla bez lana, protože jsem jí ho, já kráva, schovala. Normálně se zhoupla dolů, skočila na balkón sousedů pod námi, bydlí tam jeden mladý týpek, kterému je všechno jedno, ještě mu přes okno zamávala, seděl zrovna s pivem u televize, a pak slezla jeho balkón dolů na trávník. Balkony máme vzadu s výhledem na les, což je výhoda, nikdo ji z hlavní cesty neviděl.

Musela jsem rezignovat. Řekla jsem Jitce, že může chodit s Lenkou ven, ale bude dodržovat určitá pravidla. A navrhla jsem jí, aby třeba spolu chodily na boulder, že to bude fakt lepší, než aby dělaly kraviny. Jitka se poprvé za dlouhý čas zasmála a odpověděla mi, že už má v tom lezení praxi, tak proč ne…

Pak mi přiznala, že se do Lenky zamilovala a že spolu mají vztah. No když už nic horšího, tak budiž, ale nechci, aby moje dcera lhala, utíkala z domu s rizikem pádu z druhého patra, pila alkohol a brala drogy, to opravdu ne! Ale byla jsem ráda, že už se mnou konečně mluví…

Poznámka redakce: jména osob v příběhu byla na požádání změněná.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Olina (41): Dcera utíká z domu oknem z druhého patra. Jsem bezradná