×
WomanOnly

Orgánové hodiny nám mohou pomoci při hubnutí i uzdravení

Orgánové hodiny

Už jste slyšeli o orgánových hodinách? Každý náš orgán pracuje dle určitého rytmu. V některých fázích bývá aktivnější, jindy zase odpočívá. Už se vám třeba někdy stalo, že jste se několikrát probudili v noci vždycky ve stejnou hodinu? Možná je to dáno právě tím, že váš orgán odpovídající tomuto času není zcela úplně v pořádku.

Orgánové hodiny a hubnutí

Podle orgánových hodin se prý dá také hubnout. Podle tradiční čínské medicíny se energie v konkrétních orgánech střídá po dvou hodinách. Toho se dá snadno využít ve stylu životosprávy, spánkovém režimu i přijímání stravy. Pokud chceme být zdraví a fit, není nic jednoduššího, než pečlivě naslouchat potřebám svého těla. A jak to tedy vlastně funguje?

Určitě všichni víme, že nepravidelná strava i spánek nepřinášejí našemu tělu pohodu a fyzické zdraví. Tělo potřebuje mít svůj režim. Pokud si například zvykneme na to snídat či obědvat vždy ve stejnou dobu, naše tělo je na to již připravené, a tak nějak s tím počítá. Když mu přesně ve stanovenou dobu nedodáme energii, dostaví se přirozený pocit hladu, únavy a psychického rozladění. Organismu poklesne výkonnost a sahá si do rezerv.

Pokud se pak automaticky nacpeme v nevhodnou dobu a díky velkému pocitu hladu více než bychom měli, začneme přibírat.

Jídlo podle orgánových hodin

Podle orgánových hodin je ideální čas na snídani mezi 7 – 9 hodinou, kdy začíná být aktivní žaludek, který může dobře strávit přijatou potravu. Pokud musíte vstávat dříve, je dobré vědět, že mezi 5 – 7 hodinou je nejaktivnější tlusté střevo. Proto většina lidí chodí pravidelně každé ráno na velkou stranu. Tento proces lze i podpořit, třeba tím, že si ráno vypijete bylinkový čaj nebo obilnou kávu.

Lehký oběd je vhodný v čase mezi 11 – 13 hodinou, později už raději ne. V době oběda bývá aktivní srdce, proto bychom jej neměli zatěžovat příliš tučnými a smaženými jídly, obzvláště si dejte pozor na polotovary a glutamát sodný. Dobrou volbou je vyvážený poměr živin a dostatek čerstvé zeleniny na talíři. U oběda je potřeba si odpočinout, neřešit žádné stresující pracovní záležitosti a neobědvat v poklusu.

Bohužel spousta pracujících nemá na klidný oběd žádný čas a pořádně se nají až večer, což organismu ani hubnutí v žádném případě nijak neprospívá. A protože se po obědě někdy dostavuje únava, spousta lidí si dopřává kávu. Ta ale nijak nesvědčí našemu srdíčku, které je až do 13 hodiny ve své nejaktivnější fázi.

Orgánové hodiny a tenké střevo

Mezi 13 – 15 hodinou je aktivní tenké střevo, které vstřebává živiny a podporuje celý proces trávení, proto je v této době už lepší být po obědě a odpočívat, případně pracovat v klidovějším režimu. Od 15 hodiny se nám zase zvyšuje energie a přichází i čas na malou svačinku. V čase od 15 do 17 hodin je ve své aktivní fázi močový měchýř, neměli bychom tedy zapomínat na dostatečný přísun vhodných tekutin.

V dalším dvouhodinovém intervalu následují ledviny, proto se navečer moc nedoporučuje holdovat alkoholu. Přesto právě večer po práci lidé nejčastěji alkohol popíjejí. Mezi 19 – 21 hodinou překvapivě stoupá energie a ještě i v této době lze namáhat mozek, smysluplně si povídat, učit se, číst, anebo třeba i cvičit jógu a meditovat. Někteří lidé v této době věnují svůj čas kultuře, umění a zábavě, což je výborná volba. Pak už by měl ale určitě následovat odpočinek.

Orgánové hodiny v noci – budí vás nemocný žlučník?

Pokud vás v době své největší aktivity budí žlučník, mezi 23 – 1 hodinou, nebo játra, 1 – 3 hodin v noci, svědčí to o jejich nedostatečné funkci či přetížení. Platí, že pozdě večer, anebo v noci, by se už nemělo jíst, natožpak pít alkohol. Jestliže do 1 hodiny v noci nemůžete usnout a chcete už spát, máte pravděpodobně potíže se žlučníkem. Na problémy se žlučníkem a játry poukazuje hlavně buzení se kolem třetí hodiny ráno, případně i v souvislosti s bolestí pod pravým žebrem.

Mezi 3 – 5 hodinou ranní jsou nejaktivnější vaše plíce. Právě v této době se spousta lidí probouzí, nemůže usnout, anebo třeba i mívá astmatický záchvat. Pokud jste kuřáci nebo jste propili a prokouřili noc, asi vám v tomto čase nebývá nejlépe a možná i trpíte kašlem. Obecně je toto období považováno za nejkrizovější a nejúzkostnější, neboť bez dechu není života.

Zkuste si schválně všimnout, ve kterou denní dobu se cítíte více unavení a kdy vás bere spaní, anebo kdy naopak nemůžete usnout. Býváte více aktivnější ráno, odpoledne anebo večer?

Tabulka nejvyšší aktivity orgánů

23 – 1:  žlučník
1 – 3:   játra
3 – 5:  plíce
5 – 7:  tlusté střevo
7 – 9:  žaludek
9 – 11:  slinivka a slezina
11 – 13:  srdce
13 – 15:  tenké střevo
15 – 17:  močový měchýř
17 – 19:  ledviny
19 – 21:  obal srdce
21 – 23:  činnost tří ohřívačů

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*