Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Slezina. Co značí její bolest a jak poznáme, že je s ní něco v nepořádku?

Petr Gorás

Petr Gorás

16. 11. 2021

Slezina je orgán, který si zpravidla nezískává příliš pozornosti. Dokonce ani není životně důležitá a dá se bez ní žít, i když s omezeními. Spousta lidí se o její existenci dozví až v momentě, kdy jsou s ní problémy. Podívejme se tedy na to, co slezina je, k čemu slouží a jak poznat hlavní zdravotní problémy s ní spojené.

Slezina – orgán plný záhad

Je pravda že o ostatních orgánech slýcháváme mnohem častěji – jak na bolest žaludku, jaké minerály jsou nezbytné pro správnou funkci srdce a mozku, jak naše střeva potřebují vlákninu, co hrozí našim plicím při kouření a chřipkách, jak si nezhuntovat játra, a tak podobně. Ale co slezina? Jak kdysi poznamenal slavný antický lékař Galén, slezina je „orgán plný záhad“. Dnes už jsme však díky moderní lékařské vědě o něco chytřejší a víme o slezině o trochu víc.

Ve zdravém těle zdravý zub. Jaké spojitosti s bolestí zubů vidí čínská medicína?

Co je slezina

Slezina je největším orgánem lymfatické (neboli mízní) soustavy, což je rozsáhlá síť tkání, cév a menších orgánů vedoucích tělem mízu z tkání do krve. Tato soustava má na starosti i přesun tuků a některých živin v těle, a mimo jiné jsou touto soustavou vedeny bílé krvinky, které bojují s infekcemi.

Slezina je pak důležitou součástí tohoto obrovského systému. Funguje především jako krevní filtr – odstraňuje z krve staré či poškozené červené krvinky, ale i potenciálně nebezpečné bakterie, viry, parazity a houby. Proto je slezina důležitou součástí naší imunity. Také zachytává nevyužité železo a posílá jej do kostní dřeně k dalšímu využití.

Slezina také funguje jako rezervní zásobník krve. V případě potřeby může tělu dodat přibližně hrnek červených krvinek, dále uchovává třetinu všech krevních destiček v těle (zbytek koluje krevním oběhem) a podstatná část bílých krvinek (lymfocyty) se ve slezině dokonce vyrábí.

Kde je slezina

Zvlášť v případě její bolesti se vyplatí znát, kde se slezina nachází, abychom ji dokázali identifikovat. Je to docela malý orgán přibližně o velikosti pěsti, který najdeme v levé zadní části hrudníku mezi 9. a 11. žebrem (celkem máme 12 párů žeber). Její horní část přiléhá k žaludku, spodní k levé ledvině. Ačkoli je slezina schovaná pod žebry, při zvětšení se přes ně může protlačovat a být tak zjistitelná pohmatem.

Orgánové hodiny nám mohou pomoci při hubnutí i uzdravení

Zvětšená slezina

Zvětšená slezina, odborně nazývaná splenomegalie, není nemocí sama o sobě, ale spíše příznakem nějakých jiných nemocí. Nejčastěji jsou to nemoci krve (např. leukemie), nemoci jater (např. cirhóza) a záněty či infekce způsobené bakteriemi a viry. Léčba zvětšené sleziny tak spočívá v nalezení a léčení příčin. Odstraňuje se jen v určitých případech, kdy například způsobuje závažné komplikace.

Mezi typické příznaky zvětšené sleziny patří bolest či diskomfort pod levými žebry a brzký pocit nasycení při jídle, neboť zvětšená slezina může tlačit na žaludek. Vzhledem k tomu, že má slezina na starosti správný podíl krevních buněk, může docházet k příznakům spojených s jejich nedostatkem. Zpravidla je to anémie, tedy nedostatek zdravých červených krvinek, které mají na starosti přesun kyslíku po těle. To se projeví především jako silná únava.

Natržená slezina

Jinou příčinou bolesti sleziny může být její poškození. K tomu dochází zejména v důsledku různých silničních nehod a vážnějších úrazů, například následkem zlomeného žebra. Potíže se slezinou se přitom mohou dostavit i po několika týdnech od úrazu. V důsledku vnitřního krvácení se pak objevují příznaky jako zvýšený tep, kterým se srdce snaží vyrovnat krvácení, závrať, nevolnost či omdlévání. Takový stav si pak žádá okamžitou hospitalizaci.

Zvěrokruh a zdravotní problémy. Kozoroha bolí zuby a záda, lvovi hrozí infarkt…

Život bez sleziny

Pokud je slezina odstraněna, její funkce zastanou ostatní orgány, především játra a mízní uzliny (kam patří například i mandle). Přesto tu zůstane malé riziko, že se v těle mohou rychle rozvinout vážnější infekce. Doporučuje se tedy zvýšit svou ochranu očkováním (včetně každoročního očkování proti chřipce) a také se denně podává menší dávka antibiotik. Jinak ale absence sleziny nemusí být nijak znát a lze bez ní plnohodnotný život.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Slezina. Co značí její bolest a jak poznáme, že je s ní něco v nepořádku?