Menu
WomanOnly
Láska

Peníze v partnerství společně či každý sám? Co udělá oheň na střeše!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

10. 7. 2017

Co je moje, to je tvoje a naopak – vyplatí se toto heslo v případě partnerských financí? Přinášíme vám přehled pro a proti!

Peníze až na prvním místě

Peníze jsou tématem, kterému se dříve nebo později žádný vážnější vztah nevyhne. Pokud se s partnerem rozhodnete, že spolu budete žít, nejedná se už jen o drobné záležitosti, jako například kdo zaplatí kino či večeři, ale musíte se dohodnout ohledně financování celého chodu domácnosti. Odlišné priority ohledně výdajů pak snadno udělají oheň na střeše.

Možností je několik. Pokud má například muž několikanásobně vyšší příjem, není neobvyklé, že veškeré společné výdaje hradí a žena si mzdu ponechává pro své soukromé výdaje. Pokud tomu tak není, partneři se mohou domluvit na tom, že se na společných výdajích budou podílet určitým poměrem. Anebo ještě jinak – peníze prostě hodí na jednu společnou hromadu.

Rozvod manželství s dluhy. Advokátka radí, jak nejlépe postupovat

Varianta A: Společné finance

Jak může vypadat ona  společná hromada? Pokud se s partnerem rozhodnete spravovat své finance společně, pak to standardně znamená společný účet v bance, na který vám oběma chodí výplata. Z něho se pak hradí nejen výdaje na domácnost, ale také všechny vaše soukromé výdaje – oblečení, koníčky nebo třeba účet za telefon.

Výhody:

• Důvěra

Partner před vámi nic neutají – a ani vy před ním. Jedná se tak vlastně o velký projev důvěry.

• Neutrácení za zbytečnosti

Utrácení za věci, které vlastně ani nepotřebujete, si každý z vás dvakrát rozmyslí. Větší nákupy musíte nevyhnutelně plánovat spolu.

• Finanční úspora

Společný účet v bance může přinést výhody v podobě jednak nižších poplatků, než by se pojily s dvěma účty, a jednak vyššího zhodnocení, jelikož na účtu je víc peněz.

Nevýhody:

• Nespravedlnost

Pokud jeden z partnerů vydělává výrazně více, takový systém není příliš férový. Druhý partner se také může cítit závislý.

• Co se zbytkem?

Po zaplacení nutných výdajů vám pravděpodobně ještě něco zbyde. Musíte se tedy domluvit, co s částkou udělat – uspořit nebo rozdělit? A když rozdělit, tak jak?

• Ztráta soukromí

To, že se žádný výdaj nedá utajit, může být i nevýhodou – někdo by se mohl cítit příliš svázaný a kontrolovaný. Každý má přece nárok na nějaké to tajemství, ne?

• Spory

Na potřebnost všech výdajů pravděpodobně nebudete mít stejný názor – je zde velký potenciál pro hádky o penězích.

Varianta B: Oddělené finance

Každý máte vlastní konto, ke kterému partner nemá přístup. Své soukromé potřeby si každý hradíte sám a obstarávání společných výdajů, jako je například nájem, máte spravedlivě rozdělené. Když je potřeba koupit novou ledničku či pračku, jednoduše se domluvíte, kolik kdo přispěje.

Výhody:

• Svoboda a soukromí

Se svými penězi si zkrátka můžete dělat, co chcete – vaše výdaje tak může partner kontrolovat maximálně podle počtu nákupních tašek.

• Spravedlnost

Tento systém obecně spravedlivější – pokud se tedy spravedlivě podílíte i na výdajích na domácnost. Partneři jsou více nezávislí. Ve specifických obdobích života – například pokud je žena na mateřské – to ovšem platit nemusí.

• Překvapení a tajemství

Pokud chcete partnera překvapit pěkným dárkem, nemusíte nic maskovat. Také výdaje, o kterých by partner raději neměl vědět, nemusíte dlouze vysvětlovat.

Nevýhody:

• Nevíte, za co utrácí partner

Nemáte přehled o výdajích partnera. A také mu do nich nemůžete příliš mluvit, i když se vám třeba nelíbí, za co utrácí.

• Napětí ve vztahu

Pokud jeden s partnerů s touto formou nesouhlasí, může to brát jako projev vaší nedůvěry nebo si myslet, že máte potřebu něco skrývat.

• Vyšší bankovní poplatky

Jak jsme již uváděli výše – dva účty obvykle znamenají vyšší poplatky. Přicházíte tak o možnost úspory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Peníze v partnerství společně či každý sám? Co udělá oheň na střeše!