Menu
WomanOnly
Rodina

Rozvod manželství s dluhy. Advokátka radí, jak nejlépe postupovat

Redakce

Redakce

10. 2. 2014

Manžel podniká? Stal se z něj alkoholik? Hraje automaty? Sází? Pomůže vám rozvod?

Společné dluhy v manželství

Veškerý majetek, který získáte za trvání manželství (kromě darů a dědictví) je majetkem společným a nerozdílným. Obdobné je to i s dluhy. Ikdyž úvěrové smlouvy uzavíral jen jeden z manželů bez vědomí druhého, jsou jimi vázáni oba a splácet je budou také oba ze svého společného jmění.

Zúžení SJM

Pokud váš manžel chce začít podnikat, je dobré zvážit, zda se nedohodnete na zúžení společného jmění manželů (SJM). Dluhy, které manželovi z podnikání vzniknou, budou pouze jeho dluhy. Dohodu uzavřete před notářem, stojí to zhruba 3000 Kč. Pokud si kdykoli poté budete brát půjčku, musíte prokazatelně věřitele na zúžení SJM upozornit. Ideálně to nechte zapracovat do smlouvy. Pokud by věřitel o zúžení SJM nevěděl, neplatilo by na něj a mohl by chtít zaplatit dluh i po druhém manželovi. SJM také nelze zúžit zpětně.

Rozvod s dluhy

V rámci rozvodového řízení se zpravidla řeší i vypořádání společného jmění manželů. Do toho patří jak vaše movité a nemovité věci, tak vaše dluhy. Na vypořádání SJM se můžete s bývalým manželem dohodnout. Nedohodnete-li se, ale chcete to vyřešit ihned, podejte k soudu návrh na vypořádání SJM.

Pokud do 3 let od nabytí právní moci rozhodnutí o rozvodu manželství nevypořádáte SJM, nastane právní domněnka, která veškerý váš majetek i dluhy rozdělí napůl.

Společný osobní bankrot

Téměř vždy pro vás dluhy manžela nejsou jeho dluhy, ale vaše dluhy. Nezavírejte před nimi oči a řešte je, než vám přerostou přes hlavu.

Pokud už se vám dluhy nahromadily a nestíháte je splácet, zúžení SJM ani rozvod nepomůžou. Zkuste se s věřiteli domluvit na rozumném a pro všechny strany přijatelném splátkovém kalendáři. Pokud se vám to nepodaří, požádejte soud o společný osobní bankrot manželů. Poradí vám s ním advokát nebo občanská poradna.

Když vám soud bankrot neboli oddlužení schválí, zastaví se vám běh úroků a smaže se vám část dluhů. Po určitou dobu budete živořit, protože veškeré příjmy vaší rodiny budou odváděny na umoření dluhů a vám zůstane jen nezabavitelné minimum. Je to ale cesta, jak se dluhů úplně zbavit a nedostat se do konkurzu, který má následky mnohem fatálnější.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rozvod manželství s dluhy. Advokátka radí, jak nejlépe postupovat