×
WomanOnly

Pěstování lilií: Kdy je sázet, jak o ně pečovat a co dělat, když odkvetou?

Pěstování lilií
Zdroj: Depositphotos

Lilie se řadí k nejkrásnějšími rostlinám vůbec, proto není divu, že fascinovaly zahradníky již před několika staletími. Pojí se s nimi hned několik výhod – jsou nenáročné, mrazuvzdorné, odolné vůči virovým chorobám a navíc je můžeme pěstovat jak na zahradě, tak v květináči. Jaká má jejich pěstování specifika, kdy je sázet a co dělat, když lilie odkvete?

Co je třeba vědět o pěstování lilií?

Pěstování lilií není náročné, proto lze tuto květinu doporučit i úplným začátečníkům. Velkou výhodou je, že se jedná o mrazuvzdornou cibulovinu, proto lze její cibulky nechávat v záhonu i přes zimu. Každý pěstitel také ocení, že lilie jsou velmi odolné vůči virovým onemocněním.

Ideální je cibulky lilií vysazovat v září či počátkem října, a to do hlinitopísčité neutrální až mírně kyselé půdy. Pro sázení lilie na záhon platí stejné pravidlo jako pro ostatní cibuloviny – cibulka má být tak hluboko, aby nad ní byl přibližně trojnásobek jejího průměru. Výjimkou jsou cibulky lilie bělostné, které se sází do hloubky max. 3 cm a vysazují se nejpozději do konce srpna.

Půda musí být kyprá a poskytovat květině adekvátní množství vláhy. Velký přísun vody lilie vyžadují hned po výsadbě a také v průběhu května a června. Mimo toto období má být půda akorát tak vlhká, rozhodně ne přemokřená či naopak příliš suchá. Květinu bychom neměli zalévat přes listy, jelikož hrozí riziko rozvoje botrytidy. Při kypření musíme dát pozor, abychom nezničili nové kořínky a nově narůstající cibulky.

Kromě toho, že rostlina vyžaduje pravidelnou středně intenzivní zálivku, je čas od času třeba také přihnojovat. Na jaře plným hnojivem, po vykvetení hnojivem kombinovaným s chemickou ochranou proti plísním a škůdcům.

Jak prodloužit životnost řezaných květin? Jen čistá voda ve váze nestačí

Kdy lilie sázet?

Vhodnou dobou pro výsadbu lilií je září až začátek října. Není doporučováno je vysazovat později, protože do zimy by s velkou pravděpodobností nestihly zakořenit a vymrzly by. Některé druhy lilií je rovněž možné sázet na jaře.

Průměrně velké cibule sázíme přibližně do hloubky 20 cm (kromě cibulí lilie bělostné, které se sázejí do hloubky cca 3 cm). Tato hloubka jim poskytne ochranu před umrznutím i přílišným přehřátím. Cibule by neměly být vysazovány těsně vedle sebe, aby se u nich nerozvinula houbová onemocnění.

Pěstování lilie v květináči

Abychom mohli pěstovat lilie, nemusíme být majiteli zahrady. Liliím se velmi dobře daří také v květináči na balkoně či terase. Vyžadují pouze slunné místo chráněné před větrem, pravidelné zalévání a občasné přihnojování.

Můžeme si koupit již nakvetlou lilii v květináči, nebo cibulky speciálně vyšlechtěné pro pěstování v nádobách. Zakrslé lilie měří přibližně od 30 do 50 cm, vyšší odrůdy mohou dosahovat až 100 cm. Výšku rostliny je třeba zohlednit při výběru květináče.

Při pěstování lilie v květináči je důležité zabránit přemokření substrátu. Ten by měl být ideálně směsí vřesovištní zeminy a hrubého písku (2 díly zeminy, 1 díl písku). Na dno květináče je dobré nejprve nasypat hrubý písek nebo jemný štěrk.

A kdy lilie sázet? S výsadbou lilie v květináči můžeme začít již na konci zimy. Květináče s cibulemi je nutné dát do světlé, chladné místnosti, ven je lze umístit až za teplejšího počasí. Hned po vysazení cibule zalijeme dostatečným množstvím vody.

Pěstování bylinek a květin na balkoně či parapetu: 3 kroky pro úspěšný začátek

Co dělat, když lilie odkvete?

Většina druhů lilií vykvétá během června a července. Jakmile má rostlina po odkvětu, není nutné pravidelné zalévání, jelikož odkvetlé lilie snesou i delší dobu sucha. U odkvetlé lilie, kterou pěstujeme v záhonu, je třeba těsně nad zemí odříznout lodyhu s odkvetlým květem. Hnojíme draselným hnojivem, které napomáhá vyzrávání cibulek před dobou vegetačního klidu.

Odkvetlou lilii v květináči dáme na chladné místo chráněné před deštěm a mrazem. Až zežloutne nadzemní část, opatrně stonek vykroutíme. Cibule nesmí vyschnout, proto pokud v domě žádné chladné místo nemáme, vyndáme je z květináče, očistíme a uložíme do vlhké rašeliny.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*