×
WomanOnly

Popcorn a jeho kalorie. Je zdravý a smíte ho při dietě?

Popcorn a kalorie, je zdravý?

Popcorn patří k těm mystickým potravinách, o jehož nutričních hodnotách kdekdo nemá vůbec žádné tušení. Patříte i vy k těm, kteří při pojídání nevinně vypadající kukuřice přemýšlí, zda hřeší proti své dietě, či ne? V našem článku vám prozradíme, kolik má popcorn kalorií a jaký vliv má na naše zdraví.

Popcorn a jeho kalorie

Mnohé z vás jistě překvapí, že co se týče energetické hodnoty je popcorn vcelku dietní potravinou. Běžná porce popcornu, tedy 25 g, má pouhých 97 kalorií. Navíc v něm skoro není žádný tuk. Dobrou vlastností popcornu také je, že docela rychle zasytí – na rozdíl od brambůrek, kterých snadno spořádáte celý pytel a máte stále pocit, že jste nic nesnědli, popcornu vám stačí trochu a jste plní. Jedná se tak o ideální pochutinu, kterou si můžete dopřát večer k oblíbenému seriálu bez výčitek, i když se zrovna trápíte s dietou.

Popcorn a dieta

Samozřejmě platí, že není popcorn jako popcorn. Oněch krásných 97 kalorií na 25 g má jen nedochucený popcorn. Do toho mají samozřejmě přesolené popcorny s různými máslovými, sýrovými, šunkovými a sýrovo-šunkovými příchutěmi, které prodávají v multikinech velmi daleko. Ještě horší jsou pak sladké popcorny, které obsahují cukr. Takové si tedy raději odpusťte. Popcorn si taky můžete koupit v obchodě, ať už hotový, anebo ten, který si doma dáte do mikrovlnky. I ty bývají dochucovány různými věcmi, proto je potřeba pečlivě studovat etikety.

Recept na domácí dietní popcorn

Trocha soli sice ještě nikoho nezabila, ovšem pokud chcete mít jistotu, že jste se proti své postavě nijak neprovinili, udělejte si popcorn sami doma. Zde máme pro vás recept na domácí popcorn. Budete potřebovat jenom 100 g kukuřice, 20 ml oleje a hrnec. Do hrnce nalijte olej, přidejte kukuřici, zahřejte na plotně a přiklopte. Kukuřice co nevidět začne pukat, což znamená, že je hotová. Na dochucení můžete přidat trochu mořské soli či vaše oblíbené bylinky podle chuti.

Jak udělat popcorn

Je popcorn zdravý?

Pokud se popcorn konzumuje v takovéto lehké formě, je pro náš organismus dokonce zdravý. Aby taky ne – obsahuje jak vitamíny (A, B, E, K a kyselina listová), tak i některé důležité minerály (železo, draslík a zinek). Je rovněž zdrojem vlákniny a bílkovin.

S popcornem proti rakovině

Co je však na popcornu ještě více šokující je, že může být i prevencí proti rakovině. Vědci zjistili, že obsahuje velké množství antioxidantů, které náš organismus chrání před volnými radikály, a to dokonce více než ovoce a zelenina. Důvodem je to, že má popcorn má velmi nízký obsah vody – zatímco v ovoci a zelenině jsou prospěšné látky zředěné, v popcornu jsou koncentrované. Cennými látkami, které se v popcornu nacházejí, jsou zejména tzv. polyfenoly, které představují zbraň nejenom v boji proti rakovině, ale také proti cukrovce, osteoporóze a řadě srdečním onemocněním.1 Komentář Popcorn a jeho kalorie. Je zdravý a smíte ho při dietě?

  1. Proč dělat popcorn v pánvi s olejem? 😀 Jestli je pointou ubrat kalorie a zasycení, nedává smysl tam přidávat dalších 160-180 kcal navíc, když se dá koupit obyčejný bez soli a přídavků do mikrovlnky, nebo rovnou popkornovač.

    Bona Vita Doma popcorn SLANÝ 100g z Tesca – 430kcal/100g

    Kukuřice – 390kcal/100g
    Olej – 160kcal/20ml

    Sice je to jen „pár“ kalorií, ale pořád je to o těch pár kalorií méně, prakticky bez rozdílu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*