Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Prášek neem je zázrak. Zbaví vás všeho od lupů či akné po plísně

Redakce

Redakce

6. 10. 2014

Prášek neem je přírodní zázrak, který je znám především pro své antiseptické, antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky. Ve světě si již vydobyl své postavení, u nás je zatím spíše neznámým nováčkem na trhu, ale doufejme, že se na něm díky svým vlastnostem brzy dobře zabydlí.

Neem je získáván z rostliny s latinským názvem azadirachta indica, česky pak zederach indický, což je strom rostoucí převážně v Indii. Počet účinných látek zederachu je impozantní  –  uvádí se kolem 140. Někdy se namísto názvu neem můžete setkat i se slovem nimba, neboť kůra, kmen a listy stromu obsahují účinné látky s názvem nimbinin a nimbidin. Prášek neem má díky zmíněným antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem všestranné využiti v kosmetice a v léčbě některých onemocnění.

K čemu všemu lze neem použít? Dalo by se říci, že téměř na všechno. Účinný je především v léčbě těchto kožních obtíží:

  • akné
  • lupénka (psoriáza)
  • atopický ekzém
  • lupy
  • vši
  • plísně kožní i genitální
  • proleženiny
  • opruzeniny
  • potničky a další kožní vyrážky

Posiluje a léčí i naše vnitřní orgány. Podporuje imunitu. Má výrazné antioxidační účinky, které působí jako prevence vzniku nádorového bujení. Upravuje zažívání, snižuje hladinu krevního cukru. Snižuje i krevní tlak a chrání naše játra před poškozením. Úspěšně se používá pro celkovou detoxikaci organismu. Rovněž tak pomáhá hojení infekcí v urogenitálním a dýchacím ústrojí. V Indii pak žvýkání větviček zederachu slouží k čištění zubů a dutiny ústní.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Na českém trhu je nejčastěji k dostání v podobě sypkého prášku, který se po smíchání s vodou nanáší na pleť, nebo i v podobě tablet. Setkat se můžete i s neemovým olejem, či s kosmetikou obohacenou o neem. V běžné lékárně při pokusu o koupi prášku neem, asi příliš nepochodíte. Spíše se zaměřte na prodejny s alternativní léčbou, bylinkářství a jistotou jsou eshopy zaměřené na léčebné přírodní produkty.

Už jste s práškem neem setkali, používáte kosmetiku, která jej obsahuje? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prášek neem je zázrak. Zbaví vás všeho od lupů či akné po plísně