Menu
WomanOnly
Sex

Přírodní antikoncepce. Jak se chránit před početím bez kondomu a bez hormonů?

Ženy to v životě nemají jednoduché. Když si chtějí užít milování naplno a se vším všudy, neobejde se to myšlenek na antikoncepci. Ne každá touží po dítěti nebo provozuje sex pouze za účelem zajištění potomstva. Jak to ale udělat, abychom nemusely brát hormony či kazit intimní chvíli nasazováním kondomu?

Přerušovaná soulož prý není spolehlivá

Mnohé ženy, které spoléhaly pouze na přirozené metody antikoncepce a to, zda muž dokáže svůj penis vytáhnout včas, otěhotněly. Praxe tedy ukazuje, že na metody plodných a neplodných dnů či přerušovanou soulož bychom sázet neměli. Přesto se dá říct, že se k těmto způsobům ženy uchylují stále častěji. A to mnohem radši než k užívání hormonální antikoncepce.

Podle Světové zdravotnické organizace má symptotermální metoda, tedy metoda plodných a neplodných dnů 99,6 % spolehlivost, hormonální antikoncepce (HA) pak 99,7%. Důvody, proč neužívat hormonální antikoncepci uvádí například také Veronika Lančaričová ve své knize Ženství jako dar:

“Vlivem hormonů se žena chová úplně jinak, má snížené libido a dokonce si vybírá i jinak partnery (příběhů, kdy žena po vysazení antikoncepce zjistila, že ji její partner nepřitahuje, jsem slyšela několik). HA ale má i mnoho negativních účinků na naše zdraví, o nichž farmaceutické firmy mlčí.” Cyklická žena zkrátka bude mít smůlu, protože přestane býti cyklickou a nic už nebude přirozené.

Jak správně provádět přerušovanou soulož? Ne vždy se totiž vyplatí

Hormonální antikoncepce bere ženám chuť na sex

Které další důvody to mohou být? V prvé řadě to, že kromě ztráty zájmu o sex i žena přestává být pro muže přitažlivou, protože se jí netvoří v těle přirozené látky lákající samce k jejímu oplodnění. Bývá sice emočně stabilnější, ale přestává být sama sebou. A mladé dívky snad ani nemohou nechat přirozeně rozkvést svou sexualitu. Ze zdravotních rizik to může být náchylnost k poškození ledvin a jater a vyšší riziko infarktu, mozkové příhody nebo trombózy.

“Další studie dokonce ukázaly, že vlivem užívání HA se ženský mozek mění na mužský. Kvůli HA je v krvi méně estrogenu, což sice znamená, že jsme sice schopné se lépe prostorově orientovat nebo dokonce číst v mapách, ale kvůli nedostatku tohoto hormonu jsme ‘lepšími parťáky’ než milenkami,” píše Veronika.

Znamená to tedy, že za současnou maskulinizaci žen nemůže přirozená snaha feministek vyrovnat se mužům a přebírat jejich role, ale dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce? V dnešní době se ženy naopak znovu snaží o svou přirozenou ženskost. Mnohdy docházejí k tomu, že riziko otěhotnění při praktikování přírodních metod antikoncepce ve výsledku převáží mnohá jiná a daleko vyšší rizika spojená s užíváním HA.

Metoda plodných a neplodných dnů

Přirozenou metodu antikoncepce představuje takzvaná symptotermální metoda, při které se sleduje bazální teplota, konzistence poševního hlenu a změny na děložním čípku. Díky tomu lze přesně zjistit, kdy u ženy probíhá ovulace. V této době je největší pravděpodobnost, že by žena mohla otěhotnět.

Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?

V ovulační fází bývá čípek vysoko postavený, měkký a obtížně hmatatelný. Zároveň se v pochvě vyskytuje čirý a kluzký hlen připomínající vaječný bílek. Ovulaci lze poznat i podle chování ženy – obvykle bývá družná, flirtující a s velkou chutí na sex. Někdy se může objevit lehká bolest v podbřišku.

Veronika Lančaričová také píše, že žena je ve skutečnosti ve své ovulační fázi plodná pouze 12 – 48 hodin, proto spermie v pochvě přežívají a čekají na vhodnou příležitost.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Přírodní antikoncepce. Jak se chránit před početím bez kondomu a bez hormonů?