Menu
WomanOnly
Sex

Jak správně provádět přerušovanou soulož? Ne vždy se totiž vyplatí

Víte, co to znamená „dávat si pozor”? Toto slovní spojení skutečně označuje metodu antikoncepce, jinak zvanou coitus interruptus, která spočívá v tom, že semeno neskončí ve vagíně ženy, ale kdekoliv jinde. Tento způsob antikoncepce však není zrovna spolehlivý. Jak správně provádět přerušovanou soulož, aby byla žena dostatečně chráněná před otěhotněním?

Nejlevnější antikoncepční metoda

Přerušovaná soulož má nejstarší historii a je považována za nejpoužívanější, nejlevnější, ale i nejnespolehlivější antikoncepční metodu. Váže se už k biblickému Onanovi, který byl připraven o život za to, že úmyslně plýtval svým semenem a vypouštěl jej na zem, namísto toho, aby zplodil dle levirátního práva s vdovou po svém bratrovi potomka.

Plýtvání semenem bylo kdysi považováno za hřích a znevažování života. Proto onanie stejně jako přerušovaná soulož byly házeny do stejného pytle a nepatřily k ničemu legálnímu a doporučovanému. Později to v dějinách antikoncepce byla jediná snadná možnost, jak neoplodnit ženu, ale ne vždy to vycházelo. Provádět přerušovanou soulož se totiž musí umět a je třeba dělat to správně.

Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?

Přerušovanou soulož jen v dlouhodobém vztahu

Navíc je samozřejmostí, že pokud budete chtít praktikovat přerušovanou soulož a vyhnout se používání ne příliš oblíbeného kondomu, neochrání vás to před pohlavně přenosnými nemocemi. Proto se určitě vyplatí používat přerušovanou soulož v dlouhodobém partnerském vztahu, kdy víte, co jeden od druhého čekat a kdy jste si oba věrní a nežijete žádným promiskuitním životem. Také je dobré, když víte, že dítě pro vás nemusí být až tak nepřekonatelný problém, kdyby se to náhodou nepovedlo. V opačném případě, nebo u náhodných známostí, je vždy lepší vsadit na spolehlivější metody antikoncepce a hlavně se ochránit před případnou pohlavní nákazou.

Proč přerušovaná soulož selhává?

U přerušovaného styku se uvádí poměrně vysoké procento selhání, podle studie je to 15 až 28 %. A proč tato antikoncepční metoda selhává? To je jednoduché, nemusí se podařit vytáhnout penis z vagíny včas, vyžaduje to trénink. Další problém může spočívat v tom, že se předem tvoří malé množství preejakulátu, které může ženu oplodnit. Dále je nutné, aby se muž po souloži zašel vymočit a umyl si penis, protože při opakované souloži by mohl spermie, které by mu zůstaly v jeho pohlavním ústrojí, zavést ženě do vaginy a mohlo by tak ještě dojít k otěhotnění. Příroda si umí sama poradit. A proto je třeba dávat pozor.

Přírodní antikoncepce. Jak se chránit před početím bez kondomu a bez hormonů?

Obsahuje preejakulát spermie?

Preejakulát neboli pověstná kapka touhy může obsahovat spermie. Je to pravda, anebo ne? Dříve se hovořilo o tom, že ano, pak zase že ne. Podle studie z roku 2010, která byla uveřejněna v časopise Human Fertility, byl preejakulát zkoumán u 27 dobrovolníků. A spermie obsahoval preejakulát jedné třetiny z nich, tudíž bylo potvrzeno, že je skutečné možné díky preejakulátu otěhotnět.

Pozor na předčasný výron semene

Zkušený muž, který je zvyklý na oddalování ejakulace a umí se dokonale ovládat, je schopen vytáhnout penis z ženy včas. U mladých nezkušených mužů se to ale podařit nemusí, pokud se nechají hodně unést, navíc je pravděpodobné, že muži trpící předčasným výronem semene s tím také mohou mít problém.

Orgasmus bez výronu semene prý prodlužuje život a upevňuje zdraví

Kam s ním?

Pokud se muž ženě vystříká na bříško či kamkoliv jinam co nejdále od vulvy, je šance, že žena při včasném opuštění vaginy nechtěně neotěhotní vyšší, než kdyby došlo ke kontaktu spermií a vnějších pohlavních orgánů ženy, čili poševního vchodu, močové trubice nebo třeba stydkých pysků. I v tomto případě totiž k otěhotnění může dojít.

I když metoda přerušované soulože může kazit sexuální potěšení, je snadno dostupnou, bezplatnou antikoncepční metodou bez nežádoucích účinků, pokud nic jiného není k dispozici.

Zdroje: novinky.cz, antikoncepce.cz, mayoclinic.org, milovani.cz

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně provádět přerušovanou soulož? Ne vždy se totiž vyplatí