Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Příznaky HIV. Nemoc může plíživě nastupovat i několik let

Redakce

Redakce

17. 3. 2014

Ač první příznaky HIV onemocnění jsou podobné běžné chřipce, tento vir napadá celkový imunitní systém, který není schopen správně reagovat a selhává při sebemenším nachlazení. Člověk se tak stává náchylným k různým infekcím či nádorovým onemocněním.

HIV vir nejen, že napadá lidské buňky v těle, ale mění i jejich strukturu, a to začleněním vlastního kódu do genetického materiálu napadené buňky. Vir se tak stává nedílnou součástí buňky v těle.

Onemocnění  HIV virem má několik fází.

Primoinfekce

První fáze, je tzv. akutní primární infekce (primoinfekce), která trvá 2 až 6 týdnů a její příznaky připomínají chřipkové onemocnění či mononukleózu.

Primoinfekce je doprovázena nadměrným pocením spojeným s vysokými horečkami. Na různých částech těla se vyskytuje tmavá vypouklá vyrážka, která po pár dnech mizí a zase se opětovně objevuje. Dalším příznakem je bolest hlavy a svalů, celková tělesná slabost doprovázená zvracením a průjmy.

Asymptomatická fáze

Druhá fáze onemocnění se nazývá asymptomatická, alias bezpříznaková, fáze HIV infekce. Bezpříznaková z toho důvodu, že většina HIV infekcí postižených lidí uvádí, že během této fáze nepociťují nijak zvláštní zdravotní komplikace. Avšak přes tento průzkumový fakt, si tato fáze žádá své následky.

Mezi hlavními příznaky jsou zvětšené lymfatické uzliny a rapidní úbytek tělesné váhy. Přetrvává nadměrné pocení, vysoké horečky a průjmy. Na těle se vyskytují bolestivé, hnisavé puchýře.

Druhá fáze se projevu od 2 do 10 let od nakažení virem HIV.

Klinicky rozvinutá fáze

V třetí fázi HIV infekce je onemocnění v klinicky rozvinutém stádiu. Tělo je velmi oslabeno a nedokáže se již bránit útoku virů. Všechny dosavadní symptomy jsou zveličeny a navzájem propojeny. Lidský organismus je plně infikován a návrat do normálního stavu je již vyloučen.

Fáze čtvrtá, fáze závěrečná

Častým příznakem HIV onemocnění jsou také nádory. Jde o tmavé skvrny či uzly. HIV viry napadají celý organismus, tudíž také i nervový systém, což způsobuje neurologická postižení, která vedou k celkovému slábnutí těla. Lidské tělo se stává podvyživeným, až vychrtlým.

Hlavní příznaky celého procesu onemocnění

Hlavními příznaky, které doprovází HIV onemocnění již od samého začátku jsou:

  • vysoká horečka
  • nadměrné a časté pocení
  • celková tělesná slabost a bolest kloubů
  • zvracení a postupná ztráta tělesné váhy

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příznaky HIV. Nemoc může plíživě nastupovat i několik let