Menu
WomanOnly
Sex

Proč muži po sexu usínají?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

13. 2. 2015

Právě jste prožili nejlepší sex ve vašem životě, jste plná dojmů a toužíte to s vaším partnerem probrat, ten se ale chrápajíc odvalí na druhou stranu postele a neví o vás ani o světě kolem vás. Vy místo tulení hledíte naštvaně do stropu a zoufale se snažíte přijít na to, proč vás už nemá rád. Má vás rád, jen mu prostě jinak funguje mozek.

Deaktivace mužského mozku po sexu

Zatímco mužský mozek po milostném aktu vypíná, ženský mozek zůstává bdělý a dochází tak logicky k partnerským neshodám. Podle výzkumu neurologů u mužů po sexu dochází k vypnutí center myšlení a deaktivaci všech center řídících jejich touhu. Ženy naopak neprodělávají tak silný útlum a rychleji se vracejí k plné bdělosti.

Za vším jsou hormony

Za všechno můžou podle odborníků hormony. Po orgasmu se totiž do krve vyplavuje adrenalin a prolaktin, což je hormon, který u obou pohlaví ovlivňuje libido. Pokud je ho v těle větší množství, například právě po orgasmu, člověk se cítí unavený. Jeho hladina po orgasmu opadá u každého trochu jinak. U někoho pomaleji, u někoho rychleji, ti druzí jsou pak schopni dříve pokračovat v sexu. Je tedy možné, že u mužů se odplavuje mnohem pomaleji než u žen, ale vědci tuto domněnku ještě nepotvrdili.

Tulící a mazlící hormon u žen

Další látkou, která se mužům při orgasmu vylučuje do krve, je kyselina gama-aminomáselná, která má uklidňující účinek, zahání stres a úzkost, pomáhá proti depresi a hlavně zlepšuje kvalitu spánku. Ženy naopak ovlivňuje oxytocin, kterému se přezdívá „mazlící“ hormon, protože vyvolává touhu po dotecích. Právě kvůli němu se po milování k partnerovi tulíte a očekáváte to i od něj.

Každopádně muži potřebují mnohem delší časové období na probrání po orgasmu, proto jim i déle trvá, než jsou schopni dalšího aktu. Obzvláště po tom, co vynaložili tolik fyzických sil. Nesmíte se divit, že vyčerpáním odpadnou, pro ně je to náročný sportovní výkon. Nechte je, ať se vyspí a naberou síly na další kolo.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč muži po sexu usínají?