Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč nejíst sóju? Způsobuje neplodnost, rakovinu prsu a poruchy erekce!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

7. 8. 2014

Sója byla dlouho považována za zdravou náhražku masa. Opak je ale pravdou! Existuje mnoho důvodů, proč nejíst sóju a nadýmání je tím nejmenším problémem. Sója totiž může být jednou z příčin onemocnění štítné žlázy, ale dokonce i vzniku rakoviny. 

Fermentovaná sója ano

Fermentovaná sója používaná v malém množství jako dochucovadlo lidem neškodí, pokud nemají potíže se štítnou žlázou. Do této kategorie ale spadá jen sójová omáčka, která je připravená podle tradiční receptury. Také pokud si posypete salát několika zelenými sójovými boby edameme nebo si čas od času dáte pár kostiček tofu, je to v pořádku. Jen nesmíte sóju jíst pravidelně.

Sója způsobuje rakovinu

Zjistilo se, že estrogeny ze sójových potravin mají podíl na zvýšení enzymatické aktivity, což vede k rakovině prsu. Zároveň sójové izovlavony pozvbuzují růst již existující rakoviny prsou.

Sója souvisí s neplodností

Sojové isoflavony jsou další složkou sóji, který se nachází téměř ve všech takzvaný dietních produktech. Ženy, kteří se snaží otěhotnět a  kojící matky by se měli těmto produktům vyhnout velkým obloukem. Zároveň by se jich měli vyvarovat lidé, kteří mají potíže s močením, pacienti s onemocněním ledvin a prostat. Sója není vhodná ani pro alergiky. 

Sója může být i za poruchou erekce

Studie dokazují, že sójový proteinový prášek zbavuje muže jejich mužnosti. Už konzumace 26 gramů sójového proteinového prášku po dobu 28 dnů způsobuje pokles hladiny testosteronu o 19 %!

Miminka a dívky by sóju jíst neměly

Malé holčičky v miminkovském věku by neměly dostávat sójový sunar. V dospělosti by mohly trpět poškozením reprodukčního systému, které se nejčastěji projevuje zpožděným otevřením pochvy, nepravidelným menstruačním cyklem a zvýšenou neplodností. Chlapečci by mohli být zase v dospělosti náchylnější k rakovině prostaty.

U dospívajících dívek může mít naopak genistein, látka obsažená v sóje, za následek zrychlené dospívání.

Sója jako mnohonásobná antikoncepce

Toxikolog z Nového Zélandu Mikea Fitzpatrick spočítal, že vzhledem k váze novorozeňat se jim do těla jen díky vypití sójového mléka dostane obsah pěti antikoncepčních pilulek denně. „Při tomto množství hrozí poškození nervového systému a štítné žlázy,“ tvrdí Fitzpatrick.

Tento problém může silně ovlivnit i život žen před menopauzou, její nástup může totiž sója urychlit.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč nejíst sóju? Způsobuje neplodnost, rakovinu prsu a poruchy erekce!