×
WomanOnly

První menstruace dcery. Jak poznat její příchod a jak reagovat?

První menstruace dcery

Máte doma malou princeznu? Možná máte přirozené obavy z její první menstruace. Taková velká změna nezasáhne pouze mladou slečnu, ale především i její maminku, která by měla být tím správným průvodcem do světa ženství. Je trošku rozdíl, když matka dceru zasvětí slovy: “Fuj, krámy! Budeš celý život trpět!” anebo když příchod menarché patřičně oslavíte.

Menarché jako rituál

Není pochyb o tom, že to, jakým způsobem je mladá dívka připravena na příchod první menstruace, které se říká menarché, a jak si ji prožije, může ovlivnit celý její další život. Zatímco před pár desítkami let se menstruace moc neřešila a dcera dostala od mámy vložky se základním přísným nebo rozpačitým poučením, jako by to byla snad nějaká ostuda, dnes se příchod první menstruace oslavuje se vší parádou. A proč vlastně ne?

“Pokud máte svou první menstruaci spojenu s nepříjemnými zážitky a emocemi, může to ovlivnit vaše smýšlení o sobě samé, vztah k vlastnímu tělu i k sexualitě,” uvádí ve své knize Ženství jako dar Veronika Lančaričová.

První menstruace je vstupem do světa ženství a žena vlastně dohromady promenstruuje zhruba celých šest let svého života, tak proč si to pořádně neužít? V Bibli se sice píše, že žena bude trpět v bolestech podřízena svému muži, ale jak se zdá, dnešní ženy si své ženství užívají se vším všudy. Příchod první menstruace je nepochybně přelomový a řadí se mezi přechodové rituály.

Jak oslavit první menstruaci?

Oslavit menstruaci u své dcery nemusíte jen slovy: “Ty už jsi velká holka”, ale třeba i dopřát jí den povídáním s mámou, užít si společně nakupování, návštěvou oblíbené kavárny nebo cukrárny s lahodným zmrzlinovým pohárem, věnovat jí dáreček na památku, který potěší, anebo zorganizovat opravdový rituál v ženském kruhu se všemi kamarádkami a blízkými ženami. Přece jenom se z dívky stala žena, tak ať má na toto období krásné vzpomínky.

Dívky, kterou jsou poučeny dlouho předem a obvykle už znají veškeré potřebné informace, dostávají své první menstruační balíčky, které mohou obsahovat například kalíšek, ručně šité látkové vložky, hrníček na čaj s ryze ženskými bylinkami, šperk či ozdobu do vlasů, zkrátka cokoli vyloženě ženského, třeba i pěkné prádlo nebo šaty. Neměl by ani chybět krásný osobní deníček k zapisování nejtajnějších myšlenek a pocitů, anebo deník s menstruačním kalendářem.

První menstruace a její příznaky

Jak vlastně poznáme, že se první menstruace blíží? Příchod menstruace bývá spojován s rozvojem sekundárních pohlavních znaků jako je růst prsou a chloupků. Zhruba půl roku před začátkem prvního krvácení se u dívek objevuje výtok nebo také změny nálad. Mladé slečny začínají krvácet zhruba mezi 11.- až 14. rokem a je to především individuální záležitost. Vyspělost dívek se značně liší a není třeba se zbytečně stresovat, když kamarádčina dcera už menstruuje, a ta vaše ještě ne.

Růst prsou: Jak ho poznat v pubertě a lze ho podpořit v dospělosti?

Většinou se předpokládá, že dívka bude mít obdobný průběh své menstruace jako její máma, ale příroda to občas zařídí dle svých vlastních pravidel. Ženy žijící na jednom místě mívají obdobný menstruační cyklus, co se týká průběhu a intenzity, a často dochází ke známému jevu synchronicity, za kterou může měsíc. Znamená to, že ženy a dívky žijící v jedné domácnosti obvykle menstruují společně, anebo krátce po sobě.

Autorka knihy o menstruaci Veronika Lančaričová také píše, že průběh menstruace nemusí být předurčen na základě dědičnosti. Lékaři prý provedli pokus s adoptovanými dcerami a bylo zjištěno, že jejich menstruace byla stejná jako u jejich adoptivních matek, nikoli těch biologických!

Jak se menstruovalo kdysi

Menstruace je bezesporu velké téma, o kterém se lze i z historie dozvědět spoustu zajímavostí. V každé zemi a kultuře existují jiné pověry a mýty, množství pozoruhodných i šokujících zvyků můžeme najít například u přírodních národů. Menstruující žena ale byla z hlediska náboženství v historii lidstva považována za nečistou a menstruační krev za krajně nebezpečnou. Často se také využívala v magii a čarodějnictví.

Když si vzpomeneme na ještě nedávnou dobu před desítkami let, dívky se většinou za své krvácení styděly a svůj cyklus tajily. Bylo to téma, o kterém slušná žena nemluví a ideální bylo pokusit se zatajit to i před manželem. Některá neinformovaná děvčata byla vyděšená, když začala krvácet, protože je jejich matka o menstruaci vůbec nepoučila.

Lékařka Jenny Springerová ve staré lékařské knize z počátku století poučuje ženy o tom, že menstruující dívky by měly doma odpočívat v klidovém režimu a nemusí v tomto období vůbec chodit do školy. Je jasné, že dnes by to leckterá školačka, která se tak maximálně může omluvit z tělocviku, uvítala, ale menstruace není nemoc a ženy si ji chtějí užít beze studu a přirozeně. Volná menstruace se zakrváceným oblečením je už pravda asi trochu moc, ale proti gustu…

Jak připravit dceru na první menstruaci

Pokud jste si vy sama neprožila svou první menstruaci zrovna nejlépe, zkuste se postarat o to, aby vaše dcera měla zcela jiný zážitek. Nemusíte to zase přehánět a uvádět ji do rozpaků oslavou hodnou královny s množstvím lidí, o které vůbec nestojí, ale citlivě si s ní promluvte a seznamte ji se světem ženství tak nejlépe, jak jen dokážete. Být ženou není žádná ostuda, menstruace není žádná nemoc, ale ani ne něco, na co by žena měla být pyšnější než třeba na svoje krásné dlouhé vlasy nebo inteligenci. Všeho s mírou a tak, aby dívka neměla žádné trauma.

Mnohé mladé slečny nepřijímají krvácení a bolesti břicha nejlépe. Mají spoustu informací a otrávených výlevů od svých starších kamarádek a tato citlivá záležitost je rozhodně nečiní šťastnými. Dopřejte své dceři čas. Důležité je, aby vnímala, jak vy sama přistupujete ke své menstruaci dlouho předem, a přijímala ji jako naprosto samozřejmý jev v životě každé ženy, a třeba aby se na ni i začala těšit.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*