Menu
WomanOnly
Rodina

Kdy je vhodná doba mít dítě? Zbytečně neotálejte

Adéla Beranová

Adéla Beranová

23. 7. 2017

Ideální biologický věk pro početí dítěte se může radikálně lišit od toho okamžiku, kdy je žena připravená psychicky. Jak se pokusit skloubit sny a zdraví tak, abyste mohla být při plánování miminka v klidu? Kdy je vhodná doba mít dítě?

Jsme při plánování rodiny zodpovědnější

Věková hranice pro založení rodiny se za posledních 20 let výrazně posunula. Zatímco v roce 1993 se ženám rodily děti kolem 22 roku, teď je to o osm let později. Důvodů může být hned několik. Ženy nejdřív budují kariéru a užívají si svobodného života.

Navíc dnešní ženy přistupují k zakládání rodiny zodpovědněji. Hledají vhodného partnera, chtějí vybudovat pevné zázemí a k otěhotnění se proto dostanou později než je to z biologického hlediska ideální.

Kdy je ten nejlepší čas na dítě?

Ideální věk pro početí je kolem pětadvaceti

Podle lékařů je pro ženu ideální otěhotnět kolem pětadvaceti let. V tu dobu má stabilizované ovulační cykly a nejkvalitnější vajíčka. Když oslavíte třicetiny, vaše pravděpodobnost bezproblémového početí začne klesat. Ani muži ale nejsou mimo nebezpečí, sice se projevují až po čtyřicítce, začne se zhoršovat kvalita i hybnost spermií.

Emoční připravenost na dítě je také důležitá

Při plánování rodiny je sice dobré brát v úvahu biologii, ale není už tak ideální se jí zabývat za každou cenu. Žena, která dokončí vysokou školu málokdy touží začít kariéru v domácnosti s miminkem. Když by to udělala, bude nespokojená a to se negativně promítne do celkové nálady v rodině. Chce to plánovat s rozumem a čistou hlavou. Pokud budete z rodiny nadšená až po třicítce a nebude vás stresovat představa tikajících biologických hodin, udělejte to podle svého.

Jak na plánování rodičovství? Využijte zkušenosti od objevu antikoncepce

Do plánování rodičovství zapojte i trochu matematiky

Při plánování rodiny není špatné se zamyslet do budoucna. Stačí trocha jednoduché matematiky. Když si první dítě pořídíte ve dvaatřiceti, druhé s velkou pravděpodobností přijde kolem pětatřiceti. Takže až u něj vypukne puberta, bude vám padesát. Budete mít na jeho nejsložitější období dost sil? A zvládnete ještě v šedesáti letech živit studenta na vysoké škole?

Při rozmýšlení nad tím, kdy je vhodné mít dítě, byste měla myslet především právě na svého potomka. Chcete mu dát přece to nejlepší, tak abyste toho byla ještě schopná a nevyčítala si, že jste početí zbytečně oddalovala. Cestovat můžete i v důchodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kdy je vhodná doba mít dítě? Zbytečně neotálejte