Menu
WomanOnly
Rychlé recepty Snadné

Italské panini. Tradiční i netradiční tipy na náplně i zapékání

Martina Havlíčková

Martina Havlíčková

Doba přípravy: 20 min

Když se řekne panini, spousta lidí si představí obloženou zapečenou bagetu, kterou si můžete dát v mnoha kavárnách jako brunch. Víte ale odkud pochází a jaké jsou možné variace? Přinášíme pár chutných receptů, abyste si panini mohli udělat i doma.

Tradiční jídlo z jižního cípu Evropy

Panini pocházejí z italské kuchyně a v překladu to znamená sendvič. Italové však rozlišují mezi tramezzini a panini. Tramezzini je druh bílého chlebu, nejčastěji toustového, a podává se bez kůrek. Panini je pak bageta nebo jiné pečivo, které není tramezzini, často se podává plněná. Panini se tradičně připravují z ciabatty (v překladu znamená doslova pantofl, což byla svého času italská odpověď na francouzské bagety, které si zrovna v Itálii získávaly obrovskou popularitu. V Itálii se ovšem můžete setkat s označením panini i pro čerstvě rozpečenou bruschettu bez jakékoliv náplně.

Nejčastější náplně do panini

Pancetta – jedná se o neuzenou nasolenou slaninu kruhového tvaru. Italové tuto variantu považují za lahůdku. Do vašeho receptu ale můžete použít i klasickou slaninu, kterou na pánvi osmahnete. Obejdete se však i bez ní – například vysočinu si můžete nakrájet na kostičky a osmahnout také.

Prosciutto – je vlastně italská vepřová šunka, která se tepelně neupravuje a zraje i dva roky. Během tohoto procesu se postupně šunka kvasí a suší, čímž se rozvine její výrazná chuť. U nás je známá jako pršut. Ekvivalentem k vepřové šunce je bresaola, která je z hovězího masa.

Ze sýrů, které Italové často používají do panini (a lze běžně sehnat v našich končinách) jsou zejména Grana Padano, mozzarella, parmezán či ricotta.

14 nejznámějších druhů sýrů: jak se vyrábí a jak je lze využít v kuchyni?

Dalšími nepostradatelnými ingrediencemi do panini jsou panenský olivový olej, sušená rajčata, kapary, olivy a karamelizovaná cibule. Základem panini bývá také nějaké pesto nejčastěji bazalkové.

Pokud se vám ze všech těch italských termínů motá hlava, podívejte se na náš článek, jak správně vyslovovat italská jídla.

Jak na zapékání

Panini se podávají jak studené, tak i zapečené v paninovači. Pokud nemáte paninovač, dozajista vám postačí sendvičovač s vyměnitelnými plochami – nejlépe se osvědčí plocha na gril.

Pokud budete panini rozpékat, nejdříve pořádně rozpalte plochy, na které budete ciabattu pokládat, zajistíte si je tak křupavé a uvnitř lehce propečené, kde si náplň zachová své prospěšné vitamíny a minerály. Správně opečené panini jsou na pohled krásně hnědo-zlaté a to z obou stran, pokud budete tedy zapékat v sendvičovači, nezapomeňte panini při zapékaní obrátit.

Doporučujeme několik skvělých receptů…

Panini s vajíčkem a pancettou

Suroviny

2 porce

Postup přípravy

  1. V malé pánvi si osmahneme na středním plameni plátky masa po dobu 5 - 7 minut. Lžící si odstraníme přebytečný tuk a jakmile je pancetta hotová, přendáme ji na savý papír a zatím necháme stranou.
  2. Rozkrojte ciabattu uprostřed na dva díly. Na středním plameni si v pánvi rozehřejeme olivový olej. Přidáme lehce rozšlehané vejce, sůl, pepř a vytvoříme směs jemně opražených míchaných vajec. Rozhodně vejce nedělejte v tuku z masa, budete mít pak zvláště mastnou ciabattu.
  3. Na obě poloviny pečiva rozprostřete karamelizovanou cibulku, na spodní díl pečiva pak ještě přijde připravené vejce. Navrch dáme plátky osmaženého masa, na šupinky nastrouhaný parmezán a na závěr přikryjeme vrchní polovinou ciabatty. Grilujeme v paninovači přibližně 3 minuty, dokud se sýr neusadí a pečivo není dozlatova opečené. Ihned podáváme. Italové tento druh panini jedí většinou ke snídani.

Panini s mozzarellou a bazalkovým pestem

  • 4 kusy ciabatty
  • 2 balíčky mozzarelly
  • bazalkové pesto
  • čerstvě namletý bílý pepř
  • sůl

Ciabatty si klasicky rozřízneme na dvě poloviny a vrchní část si pomažeme bazalkovým pestem. Spodní část ciabatty si rovnoměrně posypeme bílým pepřem – je více jemný než například pepř černý, ale pokud nemáte bílý, lze použít i ten. Dále pokládáme na plátky nakrájenou mozzarellu. Pokud máte čerstvou bazalku, lze několik lístků nakrájet a posypat jí sýr, aby se více zvýraznila její chuť. Nakonec přikryjeme horní částí pečiva s bazalkovým pestem. Sendvič grilujeme 4 – 5 minut, dokud se pečivo neopeče a sýr nesedne. Samozřejmě ihned podáváme.

Panini s pršutem a mozzarellou

  • 4 kusy ciabatty
  • 2 balíčky mozzarelly
  • balení prosciutta
  • čerstvá rukola
  • hořčice dle vašich chutí, k pršutu se nejvíce hodí pikantnější hořčice s chilli nebo s křenem

Každou rozkrojenou ciabattu si potřeme z vnitřní strany hořčicí, spodní části zakryjeme plátky prosciutta, následně listy rukoly, na ni pokládáme nakrájenou mozzarellu, tak abychom pokryli celé pečivo rovnoměrnou vrstvou sýra. Panini grilujeme přibližně 3 minuty – mozzarella by měla být mírně prohřátá nikoliv rozteklá.

Panini s ricottou a sušenými rajčaty

  • 4 kusy ciabatty
  • balení ricotty
  • sušená rajčata (pokud nemáte, můžete použít i čerstvá)
  • mletá paprika (sladká i pálivá je vhodná)
  • mletý bílý pepř

U tohoto druhu receptu je dobré si ciabattu rozříznout a předem lehce opéct na grilu, nebo v topinkovači, protože po přidání náplně se ciabatta jen krátce prohřívá. Spodní části rozkrojeného pečiva si rovnoměrně potřeme asi 2 – 3 lžícemi ricotty. Na ni pokládáme sušená rajčata, která posypeme pepřem, mletou paprikou a osolíme dle potřeby. Přiklopíme vrchní ciabattou a už jen zlehka opečeme po dobu necelých dvou minut, jen tak aby se celé panini prohřálo, ale nebylo horké.

Buon appetito!

Ohodnoťte tento recept:
3,5
Právě čtete

Italské panini. Tradiční i netradiční tipy na náplně i zapékání