Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Reflexní terapie: příjemná alternativa, která funguje

Cesty reflexní terapie se nám otevřely krátce po sametové revoluci. Zpočátku neprobádaná půda se dnes těší velké oblibě u mnohých pacientů. Pomohla tam, kde klasická medicína selhala a škála jejího působení na lidský organizmus je široká. A tak pojďte nahlédnout do tajů této východní techniky.

Co je reflexní terapie

V reflexní terapii se masírují pomocí tlaku reflexní body, které jsou umístěny na nohou a rukou.

Reflexní ploška – akupunkturní bod se nejčastěji hledá pomocí přístroje (tvarově jsou plošky podobné příslušným orgánům lidského těla). Existují na všech zakončeních lidského těla a odpovídají příslušným orgánům nebo oblastem.

Jejich masáž je současně terapií, ale léčiteli slouží i jako diagnostický prostředek pacientova zdravotního stavu.

Historie reflexní terapie

Reflexní terapie je historicky dochována jako léčebná metoda v Číně, Vietnamu, Indii. Dle dochovaných vyobrazeních ji provozovali již ve starověkém Egyptě a známá a hojně používaná byla také Indiány v Severní Americe. Do Evropy se dostala až v šestnáctém století.

Komplexní manuál jak se zbavit bolestí zad od fyzioterapie po jógu

Aplikace reflexní terapie

Stejně jako všechny léčebné metody, i reflexní terapie vyžaduje zkušeného terapeuta. Jako metoda je zaměřena na jednotlivce. Bere v úvahu zdravotní stav pacienta i jeho rozpoložení. Pracuje s energií a tedy u lidí, kteří jsou spíše letargičtí – pomalí, má snahu nabudit, rozproudit a pacienty, kteří jsou naopak energičtí, hyperaktivní uklidňuje a upokojuje.

Z tohoto pohledu má masáž buď posilující nebo naopak tlumící účinek, podle toho, jakým způsobem je třeba energii vyrovnat.

K reakci u pacienta dochází zpravidla mezi druhým a třetím ošetřením. Stejně jako u jiných alternativních způsobů léčby, i zde může nejprve dojít ke zhoršení stavu, což může být vnímáno jako negativní. Je to ale jen důkaz toho, že tělo začalo na léčbu reagovat a nabudilo vlastní síly k nápravě poškozeného stavu.

Trpíte na studené ruce a nohy? Známe 5 příčin a různé možnosti léčby

Reflexní terapie a možnosti léčby

Reflexní terapie se může aplikovat již na kojence a malé děti, stejně jako na dospělé i staré osoby a těhotné ženy.

Oblasti léčby jsou opravdu široké. Reflexní plošky jsou spojkou mezi vnitřními orgány, svaly, kostmi i nervovým systémem. Ovlivnit a léčit tedy můžeme všechny vnitřní orgány, nemoci svalů a kloubů – např. artitidu, revmatismus. Tím že ovlivňuje metabolismus, urychluje léčbu poúrazových stavů – např. zlomenin.

Pozitivně působí na problémy jako jsou alergie a astma, bolesti hlavy a zubů, srdeční potíže, křečové žily, zácpu.

Používá se jako podpůrná léčba např. při cukrovce.

Reflexní terapie má okamžitý účinek – ulevuje od bolesti, léčí akutní obtíže a slouží jako první pomoc při různých zdravotních potížích – ať už u počínajících onemocněních nebo různých kolikách (např. ledvinové).

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Reflexní terapie: příjemná alternativa, která funguje