×
WomanOnly

Revoluce pro diabetiky. Chytré hodinky usnadní měření glykemie

Fitbit Ionic Smartwatch
Fitbit Ionic Smartwatch

S novou generací chytrých hodinek bude nemocným stačit jediný pohled na zápěstí, aby se dozvěděli aktuální výši hladiny cukru v krvi.

Cukrovka neboli diabetes je onemocnění, při kterém se v těle netvoří inzulín. To je hormon zodpovědný za vstup cukrů (sacharidů) ze stravy do buněk, kde se z nich uvolňuje energie. Inzulín musí být do těla dodáván uměle. Diabetik si musí pravidelně měřit hladinu cukru v krvi (glykemii), aby ji kompenzoval správným množstvím inzulínu. Doteď si nemocní měřili glykemii několikrát denně píchnutím do bříška prstu a změřením krevního cukru v kapce krve glukometrem.

Aktuální informace každých 5 minut

Výrobce chytrých hodinek Fitbit oznámil spolupráci se společností Dexcom, která nabízí senzor G5 Mobile pro měření hladiny glukózy v krvi. Od příštího roku tak bude možné sledovat aktuální hodnoty glukózy v krvi přímo na hodinkách Fitbit Ionic Smartwatch. Senzor, který se implantuje přímo pod kůži na břiše, aktualizuje informace o úrovni glykemie každých 5 minut. Nepříjemné píchání do prstu tak bude nutné už jen kvůli kalibraci senzoru.

Jak zhubnout při cukrovce? Znáte všechna úskalí a strategie, jak na to?

Řešení i pro Apple Watch

Senzor od Dexcomu je podporován také hodinkami Apple Watch, přesměrováním přes iPhone, se kterým komunikuje pomocí technologie Bluetooth. Počínaje letošní verzí hodinek Apple Watch už senzor komunikuje přímo s hodinkami.

Nejedná se bohužel o levnou záležitost. Balení obsahující 2 senzory, kde každý vydrží asi 3 měsíce, stojí v USA cca 900 USD. U nás se zatím neprodává, ale měla by to být pouze otázka času, protože starší verze senzoru v ČR dostupné jsou. Cena hodinek Fitbit Ionic je 300 USD, v ČR pak okolo 10 tisíc Kč.

Možnost sledovat aktuální hodnotu glykemie přímo na hodinkách je důležitým krokem ve zlepšování kvality života diabetiků. Celý proces kontroly hladiny cukru se tím výrazně zjednodušuje a umožňuje sledovat hladinu prakticky kontinuálně. Díky tomu se zvýší přesnost kompenzace glykemie pomocí inzulínu.

4.1/5 - (49 votes)


6 Komentáře Revoluce pro diabetiky. Chytré hodinky usnadní měření glykemie

 1. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,kde je možné zakoupit tyto hodinky pro diabetiky a za jakou cenu

 2. Koukám že onemocnění jedněch je bohatství pro druhé. Ty různé platby za to že tu mužu ještě chvíli na tomhle zlodějském světě být je spíše výpalné než cokoliv jiného. Jo pardon, já si za to můžu sám, ladoval jsem se bučkem ….
  Jen čekám, kdy začnou platit stejnou spoluúčast sportovci za zlomeniny, kuřáci za operace plic, opilci za zlomená játra.
  900 $ za nic je dobrej kšeft soudruzi tedy pardon – páni podnikatelé.

 3. Dobrý den, jsou již hodinky k dispozici, jestliže ne, neví se, kdy budou na trhu? Popřípadě neexistují již nějaké jiné hodinky u nás, které by měřily hladinu glukózy v krvi? Víte-li o hodinkách s touto funkci prodávající se v zahraničí, budu ráda pokud se podělíte o jakékoliv informace.

 4. Senzor Dexcom G5 sa pod kožu neimplantuje!!! Implantácia senzoru by totiž znamenala voperovanie celého senzora pod kožu, čo v prípade Dexcom G5 nie je možné vzhľadom na jeho konštrukciu a aj preto lebo samotný senzor má výrobcom zaručovanú funkčnosť 7 dní.

  Senzor Dexcom G5 je nalepený na povrchu kože a do podkožia je len zavedená tenká elektróda s látkou reagujúcou na hladinu glukózy v krvi (glykémia). Elektróda je potom cez držiak s kontaktami pripojená k vysielaču senzora ktorý je vybavený elektronikou, ktorá nemerané údaje vysiela do prijímača, môže ním byť aj mobil. alebo chytré hodinky ako sú v tomto článku, ktorý potom namerané hodnoty prepočítava na aekvátnu hodnotu glykémie.

  Senzor sa mení každých 7 dní a meiesta vpichu meracej elektródy mus diabetik používajúci senzor striedať. pokiaľ by bol senzor implantovaný pod kožu, tak by diabetik musel každých 7 dní chodiť na chirurgické vybratie senzoru a jeho následnú implantáciu…

  A to by jednak poisťovne určite neuhrádzali a samotní diabetici by to z praktických dôvodov tiež nepoužívali.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*