Menu
WomanOnly
Bylinky

Rozrazil rezekvítek: Bylina, jíž byly připisovány magické i léčebné účinky

Rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys), jinak řečený bezvršec, hromničník či žabí očko, patří mezi byliny, na které narazíme doslova na každém kroku. Je jedlý a v léčitelství se používá například při zánětu průdušek či problémech se zažíváním. Jak rozrazil rezekvítek užívat při zdravotních obtížích, kde ho hledat ve volné přírodě a jak si ho případně vypěstovat doma?

Rozrazil rezekvítek – základní charakteristika

Jedná se o hojně rozšířenou rostlinu, která se vyskytuje v celé Evropě vyjma jižního Španělska, jižní Itálie, ostrovů ve Středomoří a Islandu. Mimo evropský kontinent bychom rozrazil rezekvítek našli například také v oblasti Kavkazu, v Turecku, v některých částech Sibiře nebo na Novém Zélandu. Už jen jeho masivní rozšíření vypovídá o tom, že jde o velmi nenáročnou bylinu, která roste v horách i nížinách a v oblastech s různými podnebnými podmínkami.

Daří se mu v blízkosti pastvin, luk a lesů, proto na něj nepochybně narazíme při procházce přírodou. Zároveň se často vyskytuje na okrajích silnic a v zahradách, kde je však obvykle považován za plevel. V okrasných záhonech a na skalkách se pěstují jiné druhy rostlin z rodu rozrazil, například rozrazil klasnatý (Veronica spicata) nebo rozrazil ožankový (Veronica teucrium).

Rozrazil rezekvítek je trvalka, která dosahuje výšky 10 až 50 cm. Má drobné květy modré barvy, proto si jej lze snadno splést s pomněnkou. Při manipulaci s rostlinou květy velmi snadno opadávají. Lodyhy jsou chlupaté a zpravidla rozvětvené, listy mají vejčitý tvar a zubaté okraje. Rozrazil rezekvítek kvete od dubna do srpna a množí se pomocí semen. Není nijak zvlášť náchylný vůči škůdcům ani chorobám.

Tlustice vejčitá. Nenáročný sukulent s léčivými účinky

Rostlina, která přináší štěstí cestovatelům

V minulosti byl rozrazil rezekvítek známý jako rostlina přinášející štěstí dobrodruhům na cestách. Údajně byl znamením toho, že cesta bude rychle ubíhat. Magické schopnosti se dříve připisovaly například také tlustici vejčité, která měla do domácnosti přinést štěstí a materiální zajištění.

Další pověra praví, že po utržení rozrazilu rezekvítku přijde bouřka. Odtud také označení hromničník.

Rozrazil rezekvítek a jeho léčebné účinky

Především v minulosti se rozrazil rezekvítek používal v lidovém léčitelství, konkrétně k léčbě kašle a astmatu. Rovněž může pomoci při potížích se zažíváním a vzhledem k jeho močopudným vlastnostem také v případě zadržování vody. Při zmíněných zdravotních obtížích se z něj obvykle připravuje nálev, lze si však vyrobit také sladký sirup.

Rozrazil rezekvítek je však možné využít také zevně, a to zejména při kožních onemocněních či jako pomoc proti svědění.

Stejné a mnohé další léčebné účinky jsou připisovány i rozrazilu lékařskému (Veronica officinalis). Ten byl již v dobách starých Římanů považován za lék na všechny choroby. V lidovém léčitelství se používal například k léčbě vysokého cholesterolu, trávicích obtíží, močových kamenů, kožních problémů, jaterních onemocnění, revmatismu nebo respiračních onemocnění. Stejně jako rozrazil rezekvítek má odvodňující účinky.

Je důležité upozornit na to, že léčebné účinky výše zmíněných bylin nebyly vědecky prokázány, a na základě toho k nim také musíme přistupovat.

Které bylinky sbírat v květnu? Příroda nabízí suroviny do salátu i na léčivé čaje

Jak pěstovat rozrazil rezekvítek?

Pěstování této nenáročné byliny je velmi jednoduché a bez problému jej zvládnou i začínající zahrádkáři. Semena se vysévají na podzim a sazenice se následně vysazují do samostatných květináčů. V letních měsících lze rozrazil rezekvítek vysadit na trvalé venkovní stanoviště.

Zálivka a hnojení

Nejlépe se rostlině daří při pravidelném zalévání. Příliš nezáleží na tom, zda rozrazil rezekvítek zalijeme větším množstvím vody jednou za týden, nebo mu obden dopřejeme mírnější zálivku. Je však důležité dávat pozor na přemokření, které by mohlo zapříčinit plísňové choroby. Nejlepší je rozrazil rezekvítek zalévat zrána či později odpoledne.

Zpočátku je vhodné použít fosforečné hnojivo, které podpoří správný vývoj kořenů. Hnojíme alespoň v průběhu prvního vegetačního období, později již hnojení není nutné.

Půda

Ani na zeminu není rozrazil rezekvítek příliš náročný. Poroste v jakékoliv půdě bohaté na živiny, nezáleží na tom, zda jde o půdu písčitou, štěrkovitou či hlinitou. Prospívat bude v půdě zásadité i mírně kyselé.

Jídelníček pro dobrou náladu. Přivítejte jaro s úsměvem na rtech!

Stanoviště

Ideálním stanovištěm pro rozrazil rezekvítek je místo s přímým slunečním zářením. Proto je nejlepší ho umístit na jižní či západní stranu domu, samozřejmě za předpokladu, že zde nejsou stíny stromů či jiných budov. V případě, že se rostlině nedostává slunečních paprsků, je třeba očekávat pomalejší růst a menší počet květů.

Zdroje: wikipedia.org, plantlife.org.uk, rhs.org.uk, webmd.com, naturalmedicinalherbs.net, backyardgardener.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rozrazil rezekvítek: Bylina, jíž byly připisovány magické i léčebné účinky