Menu
WomanOnly
Bylinky

Saw palmetto na prostatu znali už Indiáni. O co se vlastně jedná?

Saw palmetto je oblíbený doplněk stravy, který má jedinečné účinky. O co se vlastně jedná, odkud pochází a s čím nám může pomoci?

Co je saw palmetto

Pod názvem Saw palmetto se prodávají sušené a drcené plody palmy serenoy plazivé, které se využívají jako doplněk stravy pro pány na podporu správné funkce prostaty a k léčbě močových cest. Palma s názvem serenoa plazivá se hojně vyskytuje na Floridě a v dalších jižních přímořských oblastech USA. Je celkem nízká a její léčebné plody mají černou barvu. Odpradávna se využívaly v indiánské medicíně.

Serenoa plazivá se u nás nedá pěstovat, proto se její plody určené k léčebným účelům k nám dováží ve formě hotových doplňků stravy, například i ve formě extraktu, u nichž je třeba dodržovat jak rady lékaře, tak doporučené dávkování. Někdy se saw palmetto nabízí také v kombinaci s některými dalšími látkami či bylinami, například kopřivou či kurkumou.

Saw palmetto plody

Saw palmetto a léčebné účinky

Nejčastěji se saw palmetto uplatňuje při zvětšené prostatě ve vyšším věku u mužů a pomáhá také výrazným způsobem snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty. Léčivých účinků má ale saw palmetto daleko více. V původní indiánské medicíně se plody využívaly jako mírné sedativum, povzbuzující afrodiziakum, k léčbě běžných nemocí a zánětů dýchacích cest, nejčastěji při zánětech močových cest a třeba i bolestivé menstruaci.

Vrbovka neléčí jen prostatu. Kde roste a proč po ní sáhnout?

Největší síla plodů serenoy spočívá v prokazatelných účincích na prostatu, což bylo dokázáno i mnohými výzkumy, které se prováděly. Saw palmetto se přímo doporučuje při diagnóze benigní hyperplazie prostaty. Sušené plody obsahují spoustu látek, například mastné kyseliny, triglyceridy, fytosteroly, flavonoidy, polysacharidy a další. Působí antisepticky a má silně močopudné účinky. Prokazatelně také ovlivňuje hormonální hladiny v organismu.

Saw palmetto a nežádoucí účinky

Při užívání saw palmetta je třeba dodržovat doporučené dávkování, ale i jinak se mohou objevit některé nežádoucí účinky. Patří mezi ně potíže s trávením a nevolnost, potíže se žaludkem, játry nebo slinivkou. Pozor také na interakce s některými léky, především Warfarinem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Saw palmetto na prostatu znali už Indiáni. O co se vlastně jedná?