Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Šedý zákal a jeho operace. Cena může být velmi příznivá

Redakce

Redakce

28. 1. 2014

Také máte pocit, že šedý zákal je téma, které nás nemusí vůbec zajímat? Bohužel to v dnešní době není tak úplně pravda. Toto onemocnění se může vyskytovat i u mladších pacientů nebo dokonce může být už vrozené. Bohužel se může dostavit i po úrazu nebo dlouhodobém užívání některých léků. 

Kolik lidí se ročně léčí?

Podle statistických údajů se jedná o velmi rozšířené onemocnění, protože ročně podstupuje léčbu kolem 80 000 pacientů. Bohužel se nejedná o počet lidí, kteří touto nemocí trpí. Statistiky totiž už neuvádějí počet těch, kteří se neléčí. A co víc? Neléčenému šedému zákalu hrozí až slepota. Kolik z nás tuto informaci vědělo? Mnohé z nás určitě zajímá, jak tato nemoc očí vzniká, to je ale bohužel nemožné říci. Každopádně se alespoň ví, že souvisí se stárnutím oka.

Je léčba bolestivá?

Ne, určitě není. Právě moderní postupy a technologie jsou schopné šedý zákal vyléčit zcela bezbolestně a bez pobytu v nemocnici. Což je určitě přijatelné řešení pro mnohé z nás. A jak to tedy vlastně probíhá? Nejdříve ze všeho se musíme rozhodnout, zda-li chceme léčbu podstoupit. K rozhodování nám může pomoci fakt, že ambulantní zákrok trvá pouhých dvacet minut a ihned po něm můžeme jít domů. A to je velmi dobrá zpráva, ne?

Léčba začíná tím, že je naše oko znecitlivěno speciálními kapkami. Pak nastupuje laser a ultrazvuk, s jejichž pomocí dojde k vyčištění zkalené oční čočky a následně se do oka zavede umělá nitrooční čočka, která tam už zůstane napořád. A kdy že se nám zlepší konečně zrak? Již za několik hodin či dnů pacient bezpečně pozná, že se s jeho okem stal nějaký ten zázrak.

A kdo to platí?

Kromě toho, že je pacientům vyléčen šedý zákal, zároveň čočka, vložená do oka, má za úkol upravit vidění do dálky nebo nablízko. Ovšem, pokud se pacient rozhodne, že chce číst knihy a cenovky v obchodech bez brýlí, pak si musí připlatit, protože tyto čočky již nejsou hrazeny pojišťovnami. Pokud se však spokojíme s pouhým vyléčením šedého zákalu a vylepšeným viděním do dálky, pak nemusíme rozbíjet vlastní prasátko.

Kde se nechat operovat?

Máme to štěstí, že v České republice existuje několik desítek pracovišť, která jsou k těmto ambulantním zákrokům uzpůsobena. Jako vždy, je tedy z čeho vybírat. Jak ale zvolit to správné pracoviště může být celkem záludná otázka. Takže určitě nás bude při výběru zajímat, jak je klinika vybavena, zda-li vlastní moderní a tedy i bezpečné přístroje a především se soustřeďme na kvalitu a zkušenosti personálu. Zároveň nezapomínejme, že nová a moderní budova nemusí vždy znamenat úspěch pro váš zrak. Proto volte raději instituce s dlouholetou tradicí.

Važme si této možnosti

Málokterá z nás si uvědomuje, že možnost, že se můžeme v případě této oční nemoci nechat léčit, je výjimečná, protože lidé z tzv. třetího světa se léčit nechat nemohou. Může za to nedostatek lékařů, financí, nemocnic a jejich špatné vybavení. Není jím tedy nabídnuto ani kvalitní zařízení nemocnic, natož špičkoví lékaři. Proto není divu, že šedý zákal je ve světě nejčastější příčinou slepoty.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Šedý zákal a jeho operace. Cena může být velmi příznivá