Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Škodí solárium zdraví? Experti varují: hrozí vám riziko rakoviny!

Veronika Tichá

Veronika Tichá

29. 1. 2015

Na solária se doposud stojí fronty, přestože dermatologové nás stále varují, abychom se jim zdaleka vyhýbali. Přestože opalování na přímém slunci také skýtá nemalé nebezpečí, solária jsou mnohem rizikovější. Z jakých důvodů bychom je neměli navštěvovat?

Zdravotní rizika válcují zanedbatelný počet výhod

V soláriích jste kromě příjemného tepla vystaveni dvěma typům umělého záření: UVA a UVB. UVA záření proniká do hlubších vrstev kůže. Vyvolává změnu barvy pokožky, ale za cenu, že vaše kůže pak vypadá mnohem starší, než ve skutečnosti je. Je výrazně ztenčená, suchá, vrásčitá a mívá také žlutý nádech někdy s hnědými skvrnami. UVB záření má na svědomí zarudnutí a spálení kůže. Kromě toho může způsobovat oční vady jako je šedý zákal, záněty očních víček, rohovky nebo spojivek.

Poslední výzkumy odborníků z Harvardské univerzity dokonce dokazují, že slunění v soláriu je ještě škodlivější, než jsme si mysleli. Dvacet let se zabývali analyzováním rizik vzniku rakoviny kůže a jejich studie se zúčastnilo více než 73 tisíc zdravotních sestřiček, které se během svých vysokoškolských studií chodily opalovat do solária.

Každá čtvrtá návštěva zvyšuje riziko rakoviny kůže o 15 procent

Studie potvrdila, že předávkování UV zářením vede ke zvýšení rizika rakoviny kůže, karcinomů a melanomů. S každou čtvrtou návštěvou solária v roce se u žen zvýšila pravděpodobnost vzniku karcinomu prý o 15 procent a melanomu o 11 procent!

Na nebezpečí solárií dlouhodobě poukazuje i český dermatovenerolog Petr Arenberger z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podle něj jsou nejrizikovější skupinou mladé ženy do třiceti let, které chodí více na sluníčko a v zimě preferují právě solária. Tento fakt potvrdily i předchozí studie, podle kterých dívky a ženy rizika znají, ale do solárií přesto chodí. Počet návštěvníků solárií je alarmující, přestože rizika jsou evidentní.

Kde jsou ty časy, kdy se muži i ženy rozplývali nad hrdinkami starých románů s alabastrovou a mléčnou pletí? Nezdravý opalovací trend je záležitost několika posledních desetiletí a i přes neustálá varování dermatologů je pro mnoho z nás snědý vzhled bohužel důležitější než zdraví. Jste opravdu ochotni podstoupit tak velké riziko kvůli celoročně opálené kůži?

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Škodí solárium zdraví? Experti varují: hrozí vám riziko rakoviny!