Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Sojový olej v biokosmetice. Neutrácejte za zbytečné přísady

Veronika Tichá

Veronika Tichá

11. 3. 2015

Bio potraviny a bio kosmetika začínají být u nás hojně využívány, což je určitě žádoucí, ale přírodní se nemusí vždy rovnat stoprocentně vhodný pro náš organismus. Je třeba pozorně číst složení výrobků a zaměřit se především na položku „glycine soja oil“ neboli sójový olej.

Složení bio výrobků podléhá přísným kontrolám

Používáte-li klasickou kosmetiku, dostáváte do svého těla spolu s ní i složky, které nejsou tělu prospěšné. Nejde jen o parabeny, které se používají jako konzervanty, ale i o suroviny používané při výrobním procesu. Hnojiva, která se používají na rostliny, z nichž se vyrábějí kosmetické přípravky, spolu s pesticidy přechází v kosmetice do našeho krevního oběhu.
Na tyto látky se navíc nevztahují žádné kontroly a nikdo tudíž nereguluje jejich obsah v kosmetických produktech. Nemáme proto vůbec přehled o tom, kolik jich spolu s použitými surovinami vstupuje do výrobního procesu. Spolehlivým řešením je nakupovat pouze kosmetiku, která zaručuje, že obsah použitých surovin je v bio kvalitě.

Sójový olej neobsahuje žádné účinné látky

Mnoho firem vyrábějících tuto kosmetiku ale bohužel přidává sójový olej do většiny svých výrobků jako například obličejových krémů, tělových mlék apod. Proč není sójový olej jako složka biokosmetiky a aroma olejů vhodný? Tato složka je téměř vždy chemicky rafinovaná, tzn. upravovaná, což znamená, že se z ní při tomto procesu vytrácí významný lecitin či důležité vitaminy A, D, E, K i další účinné látky.

Pouze zvyšuje objem výrobku

Jaký je tedy význam přidávání sójového oleje do přírodní biokosmetiky? Po procesu chemické rafinace má sójový olej neutrální chuť, barvu i vůni. Je to velmi levný olej, a proto ho bohužel někteří výrobci používají jako takzvané plnidlo, čímž si snižují výrobní náklady a zvyšují objem výrobku.
Je proto nezbytné dávat si při výběru aromaterapeutických a kosmetických bio výrobků pozor na složení. Tento olej sice nikomu neublíží, ale platíte za něco, co nemá ve výrobku žádný význam. Opravdu kvalitní biokosmetika nepoužívá žádné náhražky kvůli docílení požadované váhy výrobku, ale oleje lisované za studena a bio oleje, které mají pozitivní vliv na naši pokožku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Sojový olej v biokosmetice. Neutrácejte za zbytečné přísady