×
WomanOnly

Správné smrkání? Naučte se smrkat tak, abyste si neublížili!

Jak správně smrkat

Zní to banálně, každý smrká přeci celý život. Většina lidí však bohužel smrká tak, že si symptomy nemoci buď zhoršuje, anebo si přivodí zánět středního ucha. Není tedy od věci naučit správnému smrkání, aby se vám od rýmy ulevilo co nejdříve.

Smrkání

Smrkání slouží k vyčištění nosní dutiny, kdy aktivní proud vzduchu jde proti pohybu řasinkového epitelu, který směřuje od nosních dírek do nosohltanu a polykacích cest. Ke smrkání nás nutí pocit plného nosu a zvýšená sekrece ze sliznic. Tvorba sekretu může být vyvolaná alergickou či obyčejnou rýmou, zánětem nosních dutin, ale je i ozvěnou silnějšího pláče. V některých zemích je smrkání v blízkosti jiných osob považováno za nezdvořilé, ba dokonce neslušné, např. v Číně nebo v Japonsku, kde je zvykem „natahovat“ nosní sekret zpět do nosních dutin a sečkat na vhodnou příležitost, kdy bude možno odejít stranou.

Kdy smrkání škodí?

Rýma a kapesník k sobě neodmyslitelně patří. Usilovné smrkání však může být při pravé rýmě spíš na škodu! Pocit ucpaného nosu, typický příznak rýmy, totiž navzdory obecnému přesvědčení nezpůsobují hleny, nýbrž otok sliznice vyvolaný řáděním virů. Je tedy logické, že smrkání nepomůže, naopak – pokud se o něj budete snažit, zvýšíte tlak v oblasti nosohltanu a vzduch bude mít tendenci uniknout někam jinam. Tímto způsobem se mohou viry rozšířit do sluchové trubice či vedlejších nosních dutin a způsobit tam další zánět, tentokrát vážnější.

Jak uvolnit nos?

Jak tedy nejlépe zprůchodnit nos a usnadnit dýchání? Pomoci mohou nosní kapky, které sníží otok sliznice, užitečné jsou také nosní spreje, které mají za úkol naředit hlen. To je zapotřebí, protože hlen se může posouvat nosohltanem do dolních cest dýchacích.

Léky na snížení otoku sliznic

Látky snižující otok sliznic jsou také v různých kombinovaných preparátech, jež pomáhají při nachlazení. Je to třeba coldrex nebo paralen hot drink. Kromě toho jsou v nich léky snižující bolest a teplotu. Jejich užívání v případech, kdy jde o běžné nachlazení, je diskutabilní. Horečku totiž není žádoucí srážet, pokud nepřekročí 38 stupňů, je nejlepší zbraní těla proti virům.

Horká koupel

Při rýmě hodně pomáhají horké koupele, a to zejména namáčení končetin v horké vodě. Teplem se v zahřívaných končetinách roztahují cévy, čímž se naopak odkrví nateklá nosní sliznice a nemocnému to uleví. V počáteční fázi rýmy někteří lékaři doporučují i kuriózní metody, jako například fénování nosních sliznic. Horký vzduch je schopný zničit viry. Když už rýma propukne naplno, tato metoda nezabere.

Léčivé bylinky na kašel a virózu a tradiční recepty z nich

Co je to rýma?

Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Rýma se projevuje zduřením nosní sliznice, které omezuje průchodnost nosu, a výtokem, který je zpočátku vodnatý, poté hlenovitý, hlenohnisavý až hnisavý. Polykáním výtoku (zejména u malých dětí) dochází k dráždivému kašli. Inkubační doba je 1–3 dny. Nejprve bývá způsobená viry – rhinoviry, coronaviry, virem influenzae A a B, parainfluenzae či RSV. Sliznici oslabenou virovou infekcí pak snáze napadnou bakterie. Pokud tedy cítíte příznaky rýmy, rozhodně zůstaňte doma a nevyrážejte mezi lidi. Jednak byste mohli někoho dalšího nakazit, ale především si koledujete o angínu.

Zánět vedlejších cest dýchacích

Rýma někdy může přejít do zánětu vedlejších cest dýchacích, odborně sinusitidy. Poznáte ji zejména podle úporné bolesti hlavy, která při klasické rýmě setrvávající pouze na nosní sliznici chybí. Hlava může bolet pod okem, v čele či v záhlaví, bolest sílí při předklonu hlavy. Vodová rýma se změní v hnisavý výtok z nosu. Sinusitidu někdy mají na svědomí bakterie. Pokud vás trápí popsané příznaky, je lepší zajít k lékaři. Je možné, že z ordinace odejdete s receptem na antibiotika. V těžších případech je nutné provést punkci dutin.

CRP test – bakterie nebo vir?

Pokud nemáte čas chodit k lékaři, můžete si udělat domácí CRP test. Pokud vyjde pozitivně na přítomnost bakterií, lékaře vyhledejte neodkladně. Je totiž potřeba nasadit antibiotika.

Jak co nejšetrněji smrkat?

Pokud cítíte tlak v dutinách, ale zatím nedochází k sekreci hlenu z nosu, smrkat se nesnažte. Uvolněte dutiny léky na uvolnění (typyu mucosolvan), inhalací páry, nosními spreji. Většinou druhý den dochází k úlevě a spustí se vydatná rýma. V této fázi je důležité, nesnažit se vysmrkat silou, za každou cenu. Jen slabounce, aby se pomohlo sekretu dostat se ven.

Zánět středního ucha je celoročním problémem. Jak ho léčit?

A co děti?

Rodiče často nutí děti smrkat, namísto utírání si nosu do rukávu. To je samozřejmě nehygienické, ale silné smrkání by mohlo mít za následek zánět středního ucha, který je velice bolestivý. Díky silnému smrkání by mohly popraskat jemné cévky v nose a dutinách. Naučte děti smrkat jen jemně. Rozhodně by ale neměly být nudle vtahovány dovnitř!5 Komentáře Správné smrkání? Naučte se smrkat tak, abyste si neublížili!

 1. Každý rozumný a zvídavý člověk se rád poučí a kdo si myslí, že rady nepotřebuje,je brouk Pytlík, ať to nečte.

 2. Dámy a Pepíku, a tak proč to vůbec čtete? Internet je svobodné médium, vkládá se sem spousta mnohem větších pitomostí, ale je na každém z nás, čím budeme ztrácet čas. Pokud se vám to tedy tak moc nelíbí, překvapuje mě, že jste věnovali čas tomu, že ještě navíc přidáte komentář. Ostatní hlasovali naopak vesměs pozitivně, Z. H. tedy nemusí mít kvůli vám špatný den 🙂

 3. Šílená doba přináší šílené články.
  Nemůžu pochopit jak mohly předchozí generace
  bez “naučných článků” slečny /paní?/ Zuzany Horáčkové
  přežít.

 4. Zuzano Horáčková, vážně vás baví poučovat lidi, jak správně smrkat, jak vyslovovat italská jídla, jak se lépe ovládat, jak zlepšit vztah, jak překonat strach, jak snížit krevní tlak, jak vybrat brýle, jak vybrat podprsenku, jak se namalovat, jak vybrat pračku, jak uvařit brambory, jak péct chleba, jak upéct kaštany, jak se mít ráda???

 5. Už jen chybí poučení, jak správně a bezpečně vypouštět větry.Je fascinující, čím se různé redaktorky živí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*