Menu
WomanOnly
Krása

Strie a povadlé bříško po porodu už patří minulosti, říká specialistka na estetickou medicínu Petra Řehořková

Redakce

Redakce

21. 11. 2017

Mateřství je úžasná věc. Ale ruku na srdce – tělo za to zaplatí nemalou daň. Recept, jak si i po porodu udržet mladistvý vzhled a vitalitu, nám prozradila matka tří dětí a zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Petra Řehořková.

Petra Řehořková je majitelkou dvou klinik estetické medicíny Petra Clinic v Praze a Karlových Varech. Je propagátorkou moderních technologií v oblasti péče o krásu a zdraví, se zaměřením na hubnutí, omlazení pleti, dermatologii a permanentní epilaci. Dlouhodobě spolupracuje s mediálně známými osobnostmi v oblasti výživy a zdravého životního stylu Kateřinou Cajthamlovou a Petrem Havlíčkem.

Těhotenství, porod a kojení často vyvolávají v ženách pocit, že ztratily moc nad svým tělem. Jak se vyrovnat se změnami, které toto období přináší?

Důležité je najít si čas pro sebe. Vím, že s malým miminkem je to těžké, ale pár minut relaxace znamená nedozírný balzám pro ženské tělo i duši.

Je třeba myslet nejenom na fyzickou část, ale i psychickou?

Jsou to spojité nádoby. Každá žena tuší obtíže spojené s těhotenstvím a obdobím šestinedělí, většina jich je ale rozčarována, když problémy přetrvávají i dlouho po porodu. Povislá kůže na břiše, bolavá a napjatá prsa, tukové polštářky na stehnech a zadečku, to je jen malý výčet celé škály neduhů, které mladým maminkám snižují sebevědomí. Intenzivní péče o tělo s porodem nekončí, spíš naopak. Následné kojení je pro ženský organismus stejně vyčerpávající jako samotné těhotenství.

Petra Řehořková Co dělat proti striím v těhotenství

Petra Řehořková, zakladatelka Petra Clinic

Jaké problémy trápí ženy po porodu nejvíce?

Jsou to krásné ženy v nejlepším věku. Ovšem chybí jim energie, ten pověstný šmrnc, kterým dřív přirozeně oplývaly. Vyčerpání z nedostatku spánku a z nové životní role je náročné. Potřebují hlavně nabrat sílu. K tomu je ideální osvěžit tělo i obličej nastavením fungujícího lymfatického oběhu.

Jak taková procedura funguje?

Světovou špičkou v mechanické stimulaci kožní tkáně je unikátní metoda LPG, vhodná pro mladé slečny a ženy. Na rozdíl od ostatních procesů vám do těla nevpravuje žádné cizí látky ani vlny. Jedná se o precizní masáž speciální hlavicí, která dokonale prokrví pleť a aktivuje produkci kyseliny hyaluronové. Díky lymfatické přístrojové masáži se tělo zbaví nežádoucích látek, pleť se zpevní a otoky, které maminky často trápí, ustoupí.

Mnoho žen se za své tělo po porodu stydí. Co byste jim doporučila?

Hlavně nevěřit, že jsou změny trvalé. Každý organismus je jiný a chová se jinak. Také je třeba si uvědomit, že se tělo přizpůsobovalo rostoucímu miminku devět měsíců a minimálně stejnou dobu potřebuje na zotavení. Některé ženy mají to štěstí, že se už v prvních týdnech po porodu vrátí ke své původní postavě. Jsou ale ve výrazné menšině. Ostatním ženám bohužel zůstanou nadbytečná kila, povislá kůže na bříšku a v dekoltu, strie nebo nevzhledná celulitida. I s tím se však dá něco dělat, ačkoli už tomu mnohdy samy nevěří.

Jak lze návrat k vysněné postavě urychlit?

Velmi záleží, jak o sebe žena dbala před těhotenstvím a během něj. Dodržování zásad zdravého stravování je v tomto choulostivém období prioritou. Tvrzení, že těhotná žena jí za dva, je mýtus a nekontrolované přibírání na váze může ohrožovat zdraví matky i dítěte. Zvýšenou pozornost si zaslouží také péče o pokožku celého těla, nejenom na bříšku a dekoltu.

Jak se zbavit strií? Vyhlaste jim válku

Zabrání pravidelné mazání krémem striím?

Riziko vzniku minimalizuje. Rozpínající se kůži na bříšku, prsou a stehnech je třeba promazávat alespoň dvakrát denně. S blížícím se termínem porodu klidně i častěji. Krémy neodkládejte ani po porodu, pomohou udržet kůži elastickou a podpoří její smršťování. Vyvarujete se tak nevzhledně vytahané kůži kolem pupíku.

Petra Clinic

Petra Řehořková

Co když se ale strie přeci jen objeví?

Může se to stát. Zvlášť pokud na ně trpěla i vaše maminka nebo dlouho miminko přenášíte. Ale dnes už existují možnosti, jak se jich zbavit. Často se setkávám s myslným názorem, že jsou strie na celý život. Nemusí být! Redukce a odstranění strií je v rámci procedur estetické medicíny běžnou záležitostí, velmi populární u maminek i roky po porodu.

Jak si udržet svěží pleť během kojení?

Kojení je náročné především na příjem tekutin. Aby žena předcházela dehydrataci organismu, měla by po každém kojení vypít sklenici vody. Zanedbání je patrné na odlupující se kůži na rukou i na nohou, nekvalitních vlasech i nehtech. Pokožka je pak viditelně suchá a náchylnější k tvorbě vrásek. Základem je užívání denních a nočních krémů s kolagenem. Kosmetické omlazení pleti pomocí laseru a odstranění červených žilek patří u mladých maminek k nejvyhledávanějším procedurám.

Jak se zbavit strií? Začněte co nejdříve, nepůjde to hned!

Je pro ženy po porodu vhodná liposukce?

Nabraná kila, která nezůstanou už v porodnici, se později těžko shazují. I maminky, které poctivě cvičí, mají obvykle problém s tvarováním boků a obtěžuje je nevzhledná celulitida. Šetrná neinvazivní liposukce bříška, zadečku a stehen je řešením. Ta vás nevyřadí z běžné péče o miminko a domácnost a můžete vykonávat i běžné a oblíbené sporty. Pro dobrý pocit ze svého těla bych ženám se širšími boky doporučila procedury s užitím rázové vlny a radiofrekvenční vlny v kombinaci s elektromyostimulací. Neinvazivním způsobem rozpustí tukovou tkáň a pomohou napnout pokožku. Možností je celá řada, každý organismus vyžaduje individuální přístup, aby byl výsledek stoprocentní.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Strie a povadlé bříško po porodu už patří minulosti, říká specialistka na estetickou medicínu Petra Řehořková