Menu
WomanOnly
Bylinky

Svízel přítula vás chytne a nepustí. Na jaké neduhy tuto bylinku použít?

Bylinka zvaná svízel je pověstná tím, že se vám velmi snadno přichytí na oděv. Však odtud pochází i její název, je to zkrátka svízel přítula. Na co je ale takový svízel dobrý a v čem pomáhá?

Svízel přítula, kde roste, sběr

Svízel přítula (Galium aparine) je jednoletka, která dorůstá délky 30 až 150 cm. Vytváří plazivý a lepivý stonek s háčkovitými chloupky, kterými se snadno přichytává na oděv nebo na srst zvířat. Kvítky jsou drobné a mají bílou barvu. Svízel kvete přibližně od května do září a sbírá se celá nať v době květu, která se opatrně suší na slunci.

Vyskytuje se po celé Evropě a Asii, je to zcela běžný plevel, který roste úplně všude a zhoršuje kvalitu sklizně. Jedná se ale také o léčivku. Existuje více druhů této rostliny, ale právě svízel přítula nebo také svízel syřišťový (Galium verum) se využívají k léčebným účelům.

Jak si vyrobit domácí krém, parfém nebo čistící prostředky?

Svízel a jeho léčivé účinky

Co vlastně svízel obsahuje? Předně jsou to silice, třísloviny, saponiny, enzymy, glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, také nějaké minerály, zejména vápník, měď, železo, křemík a sodík.

Využívá se hlavně k ošetřování vředů a popálenin, rovněž akné, špatně se hojících ran a ekzémů. Dobře poslouží jako diuretikum při otocích a zadržování vody v organismu a také jako spasmolytikum při křečích u zánětu močových cest a ledvin nebo při kolikách a průjmech či menstruačních bolestech. Pomáhá při křečích všeho druhu. Svízel je dobrý i na lymfu a játra.

Odvar ze svízele

Jak připravit odvar ze svízele? Nasekanou čerstvou nebo sušenou bylinku přelijete vroucí vodou a necháte asi čtvrt hodiny louhovat. Potom scedíte a použijete, a to i k zevním účelům na pokožku. Odvar můžete uchovávat v lednici a studený jej využít na popáleniny, pokožku spálenou od slunce nebo jako pleťovou vodu na akné. Ke stejným účelům lze připravit i přímo šťávu ze svízele, stačí čerstvou nať propláchnout studenou vodou a dát do odšťavňovače.

Které bylinky sbírat v květnu? Příroda nabízí suroviny do salátu i na léčivé čaje

Mast ze svízele

Ze svízele se dá vyrobit i svízelová mast, smícháním svízelové šťávy s bambuckým máslem, uchovávat lze nějakou dobu v ledničce. Je výborná opět na všechny defekty a problémy pokožky, záněty či vředy.

Svízel podle Matthioliho herbáře

Matthioli popisuje svízel jako bylinku vhodnou na různé výrůstky na kůži, pokud se bylinka utluče se sádlem, kvasnicemi a octem. Dále se může popíjet šťáva ze svízele s vínem na všelijaké neduhy, například i žloutenku, vnitřní záněty a proti hadímu uštknutí. Šťáva ze svízele se také kapala přímo do uší při zánětech a bolestech.

Zdroje: Naše rostliny v lékařství, Korbelář a Endris; Matthioliho herbář

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Svízel přítula vás chytne a nepustí. Na jaké neduhy tuto bylinku použít?