Menu
WomanOnly
Rodina

Symbolika křestních jmen. Předurčují jména naši povahu?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

18. 1. 2017

Staré latinské přísloví „Nomen Omen“ nám říká, že existuje určitá souvislost mezi jménem člověka a jeho charakteristickými znaky. Můžeme této teorii věřit nebo jde jen o přežitek z dávných dob, kdy jméno mělo děti chránit před zlými démony a mělo předurčovat jejich povahu?


Výzkumy ohledně jmen ukazují, že v naší kultuře už význam není důležitý. Nevěříme tomu, že charakter dítěte by mohlo přímo ovlivnit samotné jméno. Pokud projevíme zájem o původ a význam jmen, tak čistě ze zvědavosti. Podle výzkumů povahu člověka ovlivňuje hlavně výchova a geny a jméno na ni nemá vliv. Rodiče o jménech začínají přemýšlet už ve chvíli, kdy zjistí, že se teprve rodiči stanou. A mnozí z nás mají jména vybraná ještě mnohem dříve, než vůbec začnou rodinu plánovat. Proto nám přijde až nepravděpodobné, že podle našich předků byl význam jmen zcela zásadní.

Dříve se jméno vybíralo až v průběhu života

Podle jména se dříve dalo poznat, jaký člověk je nebo co dokázal. Kdysi bylo zcela běžné, že jméno člověk získal až dodatečně na základě svého chování či zásluh. Jméno neodráželo jen představy rodičů, jaké by jejich dítě mělo být a jaké by mělo mít vlastnosti, ale když se začala společnost dělit na vrstvy, odráželo i společenské postavení a vzdělání.

Lidé při výběru jmen vždy podléhali módním trendům a oblíbená jména bývala po čase nahrazena jinými. V současnosti se ale objevuje řada názorů, podle kterých by se rodiče měli držet tradic. Dětem prý škodí, když je pojmenují netradičně. „Když jsem dala dceři jméno Vivien, moje okolí si klepalo na čelo,“ říká třicetiletá Magda. „Všichni se pohoršovali, že jsem jí zavařila s tak strašným jménem. Prý se jí děti budou smát. Přitom nejde o jméno nijak kontroverzní. Jen na něj lidé nejsou u nás zvyklí.“

Výběr jména má vliv na psychiku

Podle odborníků má jméno na naši psychiku skutečně velký vliv. Například už v roce 1956 zkoumali vědci zdravotní záznamy 1682 chlapců a dívek ve věku 8 až 13 let, kteří byli sledováni na psychiatrické klinice. Během výzkumu zjistili, že děti se zřídka užívanými jmény mají více závažných psychických potíží než děti s běžnými jmény. Platilo to o něco výrazněji u chlapců, což autoři výzkumu vysvětlovali tím, že pro dívky má jméno ve společenském styku menší význam.

Estetické hledisko vede

Odborníci však zdůrazňují, že to není přímo jméno, které na nás má vliv. Naši psychiku ovlivňuje především to, jak k našemu jménu přistupuje okolí. Je-li k němu okolí netolerantní, odrazí se to na tom, jak své jméno i sami sebe vnímáme. Netolerantní děti ale odrážejí pouze postoje netolerantních rodičů, od kterých posměšné narážky slýchají.

Dnes už je tedy při výběru křestního jména nejpodstatnější estetické kritérium. Asi nikdo nepojmenuje svého syna Adam, protože jeho jméno nám říká, že jde o  „pozemšťana z červené hlíny, z prsti a z humusu“.

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Symbolika křestních jmen. Předurčují jména naši povahu?