Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Taro brambory jsou dietní exotickou pochoutkou, kterou můžete pěstovat i u nás

Znáte taro brambory? Tato zelenina pochází z tropických oblastí a u nás je pěstována jako oblíbená pochoutka nahrazující brambory. Je bohatá na sacharidy, ale i spoustu minerálů a vitamínů. Co všechno o těchto bramborách víme a jak je nejlépe upravit?

Co jsou taro brambory a odkud pocházejí

Tato brambory jsou hlízy tropické rostliny zvané kolokázie jedlá (Colocasia esculenta) z čeledi áronovitých rostlin. Jedná se o prastarou kulturní plodinu, která se pěstovala za účelem konzumace. K jídlu jsou určeny velké podzemní hlízy, které dosahují váhy až pěti kilogramů. Přímo z nich pak vyrůstají velké, až dvoumetrové, listy samotné rostliny, která nemá stonek. Kolokázie se vyskytuje v oblastech Asie a Afriky, kde odedávna představovala jednu z možností obživy tamějších obyvatel, například starých Egypťanů nebo Číňanů.

Batáty nahradí mrkev i brambory. Jako hranolky jsou nepřekonatelné

Co obsahují taro brambory?

Tyto hlízy jsou velmi podobné našim bramborám. A stejně tak i taro brambory se nejí syrové, jejich tepelná úprava je totiž nezbytná. Vodu z uvařených taro brambor je rovněž třeba vylít a dále již nepoužívat. Taro brambory obsahují hodně kyseliny šťavelové, jejíž negativní dopad na organismus se eliminuje právě tepelnou úpravou hlíz. Jinak v sobě mají i velké množství vitamínu C, který se však dlouhým vařením ničí. V taro bramborách pak najdeme i vitamín A, E, B6 a kyselinu listovou, z minerálů hořčík, železo, zinek, mangan, měď a draslík. Typický je pro ně vysoký obsah škrobů.

Celkově prospívají našemu trávicímu systému, podporují imunitu a jsou skvělé i při hubnutí nebo speciálních dietách. Upravit je lze na nejrůznější způsoby a jsou velmi chutné.

Taro brambory a jejich využití v kuchyni

Taro brambory mají široké využití v kuchyni. Můžeme si je uvařit, upéct, usmažit k masu, rybě či zelenině. Dají se prakticky použít stejně jako naše brambory. To znamená, že také do knedlíků, sladkého pečiva, dezertů, salátů, polévek a kaší. Ze sušených hlíz se rovněž zpracovává taro mouka nebo škrob. A využít se dají i listy: třeba jako špenát nebo mangold. Pečené taro brambory chutnají podobně jako pečené kaštany nebo topinambury. Sehnat taro brambory můžete ve speciálních prodejnách s asijskými potravinami.

Pěstování taro brambor u nás

Colocasia esculenta

Zdroj: Shutterstock

Rostlina je trochu podobná kale. I když jsou pro ni domovem tropy, dá se pěstovat i u nás, třeba jako okrasná rostlina. Potřebuje vlhko, výživnou půdu a polostín. Bývá ráda u vody. Dá se ale pěstovat i ve skleníku nebo v květináči, což je praktické kvůli stěhování do tepla v průběhu zimního období. Kolokázie potřebuje neustálou vlhkost a teplo, venku vydrží od května do září či října. Při venkovní výsadbě se dává kolem zahradních vodních ploch. K přezimování jí stačí 16°C. Vždy na zimu je třeba ale hlízy vykopat a přemístit je do tepla.

Zdroje: pestik.cz, abecedazahrady.cz, makrobiotika.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Taro brambory jsou dietní exotickou pochoutkou, kterou můžete pěstovat i u nás