Menu
WomanOnly
Domácnost

Tchynin jazyk: Extrémně odolná pokojovka, která pročistí vzduch

Pokojová rostlina známá pod nepříliš lichotivým názvem, která je vhodná i pro zaneprázdněné či zapomnětlivé pěstitele. Tenura, lidově zvaná tchynin jazyk, nepotřebuje žádnou zvláštní péči a bez problému přežije i delší dovolenou. Pokud tedy hledáte rostlinu, o kterou se nemusíte denně starat, je tenura to pravé pro vás.

Tenura Sansevieria neboli tchynin jazyk

Vzhledem k nedávné změně v klasifikaci této rostliny se lze setkat s dvěma odbornými názvy – Tenura Sansevieria a Dracaena trifasciata. V českém prostředí se vžilo označení tenura, popřípadě tchynin jazyk.

Tchynin jazyk je jednou z nejoblíbenějších a zároveň nejodolnějších druhů pokojových rostlin. Vyznačuje se tuhými, špičatými listy a dorůstá do výšky od 15 centimetrů do dvou a půl metru. Existuje zhruba 60 druhů tenur, většina z nich má sytě zelené listy se světlejšími pruhy a žlutými okraji.

Pozor, tchynin jazyk je jedovatý. Obsahuje saponiny a alkaloidy, které způsobují podráždění trávicího ústrojí, bolesti břicha a zvracení. Dejte tedy pozor, aby rostlinu neokusovala domácí zvířata nebo děti.

Smutnice patří mezi obávané škůdce pokojovek. Poradíme, jak se jich zbavit

Proč si pořídit právě tchynin jazyk?

Tenury mají kromě nízkých nároků na péči také řadu zdravotních benefitů:

  • filtrují vzduch v místnosti
  • odstraňují toxické škodliviny
  • pomáhají mírnit alergie

Zřejmě největší výhoda tchynina jazyka spočívá v tom, že dokáže přeměňovat oxid uhličitý na kyslík nejen přes den, ale i v noci. To z něj činí rostlinu ideální do ložnice.

Kam tchynin jazyk umístit?

Pěstování tchynina jazyka je extrémně jednoduché, jelikož jde o prakticky nezničitelnou rostlinu. Bude se mu dobře dařit jak na prosluněném místě, tak v tmavém koutě. Na umělém světle poroste pomaleji. Pokud budete chtít růst podpořit, dejte ho blíže k oknu – bez problému snese i několik hodin přímého slunce.

Tchynin jazyk je tedy možné umístit v podstatě kamkoliv. Jak již bylo řečeno, skvěle se hodí například od ložnice, jelikož patří mezi pokojovky, které čistí vzduch a vytváří kyslík i v noci.

Čeho je vhodné se vyvarovat, je příliš časté přemisťování rostliny, zvláště jedná-li se o místa s odlišnými světelnými podmínkami. Pokud chcete tchynin jazyk přesunout například z tmavého místa na světlejší, udělejte to raději postupně, abyste jej ušetřili šoku.

Šplhavnice zlatá. Popínavá pokojovka vhodná pro začínající pěstitele

Jak pěstovat tchynin jazyk?

Pokud jste často mimo domov nebo pokojovky zkrátka zapomínáte zalévat, je tchynin jazyk ideální rostlinou pro vás. Vůči suchu je vysoce odolný, přemokření by mu naopak uškodilo. Pokud jde o zálivku, v tomto případě platí, že méně je více.

Na listech tenury se usazuje prach, který je vhodné jednou za čas otřít vlhkým hadříkem.

Zálivka a hnojení

Tchynin jazyk zalévejte pouze tehdy, když je substrát zcela proschlý. Během zimy se bez vody obejde i dva měsíce, v teplejších obdobích roku mu prospěje zálivka zhruba jednou za dva týdny. Frekvence zalévání bude záviset na podmínkách, v jakých je tchynin jazyk pěstován. Na prosluněném a teplém místě spotřebuje více vody než v tmavém koutě s nižší teplotou vzduchu.

Během vegetačního období rostlinu přihnojujte hnojivem na kaktusy nebo hnojivem s řízeným uvolňováním živin.

Substrát

Tchyninu jazyku se bude nejlépe dařit v dobře propustném substrátu pro pokojové rostliny, popřípadě v univerzálním substrátu pro kaktusy. Klíčová je dobrá propustnost, aby se v půdě neudržovala nadměrná vlhkost. Půda by zároveň měla mít pH 6.

Přesazování

Přesazujte ve chvíli, kdy je rostlině příliš těsno ve stávajícím květináči. Tchyniny jazyky rostou poměrně pomalu, tudíž je bohatě stačí přesadit jednou za dva tři roky, a to ideálně na jaře.

Volte nádoby z dostatečně odolného materiálu. Kořeny tenury jsou totiž velmi silné a chatrnější květináč by pod jejich náporem mohl prasknout. Při přesazování vždy použijte čerstvý substrát.

Zmlazování

Tenury se obvykle zmlazují při přesazování, a to tak, že se odeberou celé poškozené listy. V případě potřeby můžete poškozené listy také odstřihnout těsně nad půdou. Ideální dobou pro zastřihování je jaro, nicméně nepříliš radikální zásahy lze provádět celoročně.

Přezimování

Tchyniny jazyky se většinou pěstují jako pokojové rostliny, avšak venku se jim bude dařit také. Pokud jste se je rozhodli umístit ven, nezapomeňte je přenést do interiéru před tím, než udeří první mrazíky. Tenury jsou tropické rostliny původem z jižní Afriky a teploty pod 10 °C by je mohly zahubit.

V zimě tenury přecházejí do klidového stavu, proto je stačí zalévat zhruba jednou za šest týdnů či méně. Pokud je to možné, zvolte stanoviště kompletně chráněné před průvanem.

Jak množit tchynin jazyk?

Tchynin jazyk lze rozmnožit dělením při přesazování. Stačí rostlinu rozebrat na části a každou zasadit do separátního květináče.

Dále je možné tchynin jazyk namnožit pomocí odříznutých listů. Vyberte zdravě vypadající list, odřízněte jej ostrým nožem a dejte zakořenit do vody. Nádobu s listem dejte na světlé místo, vodu průběžně doplňujte a jednou za dva týdny ji úplně vyměňte, abyste zabránili množení bakterií. Jakmile jsou kořeny dlouhé alespoň jeden centimetr, můžete list zasadit do samostatného květináče. Zalijte ho a dejte na světlé místo bez přímého slunečního záření.

Může se zdát, že nově zasazená rostlina neroste. Mějte však na paměti, že jde o relativně pomalu rostoucí druh. Někdy trvá i dva měsíce, než lze růst nově zasazené rostliny zaznamenat.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Nemoci a škůdci

Nemocemi tchynin jazyk příliš netrpí. Mohou se objevit běžní škůdci pokojových rostlin, jako jsou například svilušky nebo štítenky. Škůdci však většinou napadají rostliny, které nejsou v dobré kondici, což u tenury obvykle nehrozí.

Obecně lze říci, že v podstatě jedinou hrozbou pro tchynin jazyk je nadměrná zálivka, která může být příčinou houbových chorob. U rostlin pěstovaných venku je nutné dávat pozor také na příliš nízké teploty, které této tropické rostlině rovněž nesvědčí.

Zdroje: thespruce.com, almanac.com, healthline.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tchynin jazyk: Extrémně odolná pokojovka, která pročistí vzduch