Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Těšíte se až se zbavíte rovnátek? Podle zubařů byste je už měli nosit navždy

Jana Langová

Jana Langová

14. 6. 2018

Po dlouhé době omezování, bolesti zubů a fotek bez úsměvu vám konečně rovnátka sundali. Těšíte se, že si po pár týdnech nošení snímacích rovnátek oddychnete a už navždy budete mít rovné zuby? Tak to vás asi zklameme.

Rovnátka navždy

Vědci totiž přišli na to, že sundáním fixních rovnátek trnitá cesta za rovnými zuby nekončí. Váš zubař vám poté na nošení dá noční snímací rovnátka, tzv. retainer – pryskyřicovou destičku na zuby, které podle instrukcí máte nosit během spánku každý den. To je normální postup, který jste určitě zažili.

Nicméně, nový výzkum ukazuje, že pokud chcete udržet zuby rovné a nezahodit roky bolesti, retainer už vám zůstane na věky věků.

Vše o sundavacích rovnátkách. Jaká je jejich cena?

I zuby mají paměť

Ukázalo se totiž, že i zuby mají určitý typ „paměti“ a po léčbě mají tendenci vracet se do původní pozice. Abyste jim v tomu zabránili, čeká vás nošení retaineru několikrát do týdne, po celý život. Anebo na to můžete po pár týdnech zapomenout jako ostatní a za pár let si zuby rovnat znovu.

Vědci zjistili, že zhruba 70 % pacientů, kteří nosili rovnátka, potřebuje po 10 letech novou léčbu, protože se jim zuby znovu zkřivili. Důvod? Nedostatečné nošení nebo úplné nenošení snímacích rovnátek.

5 zásad, jak si správně čistit zuby. Krásný úsměv je dřina!

„V minulosti jsme si mysleli, že jakmile pacienti překonají určitý věk, jejich zuby už budou stabilní. Teď už víme, že to není pravda, zuby se nám hýbou i v průběhu života – je to téměř jako normální projev stárnutí.“ Uvedl ortodontista Simon Littlewood.

Variantou snímacího retaineru je tzv. fixní retainer, což je napevno připevněný drátek na zadní straně zubů, který drží zuby ve správné pozici trvale. Používá se ale jen ke stabilizaci dolních řezáků, na zbytek je tu snímací.

Upozornil vás na tento jev váš zubař nebo o tom slyšíte poprvé? Znáte někoho, kdo má rovné zuby i bez pravidelného nošení snímacích rovnátek? Podělte se s námi do komentáře.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Těšíte se až se zbavíte rovnátek? Podle zubařů byste je už měli nosit navždy