Menu
WomanOnly
Krása

Vše o sundavacích rovnátkách. Jaká je jejich cena?

Sundavací rovnátka jsou dobrou alternativou pro ty, kteří touží po krásných rovných zubech, avšak z nějakého důvodu nemohou dovolit klasická fixní rovnátka. V jakých řádech se pohybují ceny sundavacích rovnátek? A mohou vám pomoci ještě v dospělosti?

Rovnátka – fixní, anebo sundavací?

Mezi nejběžnější druhy rovnátek patří rovnátka fixní a rovnátka sundavací (nebo také snímací). Fixní rovnátka mají nejčastěji podobu výrazných kovových zámečků s gumičkami, kterým se kvůli jejich viditelnosti chce mnoho lidí vyhnout. Existují sice i průhledné keramické zámečky, i ty jsou však poměrně dost znatelné, zejména proto, že při nošení rychle zežloutnou. Nicméně mezi přednosti zámků patří jejich vysoká účinnost.

Rovnátka a jejich druhy. Která vám srovnají zuby a zároveň nebudou vidět?

Neviditelná rovnátka

V posledních letech se stále více mluví o tzv. neviditelných rovnátkách, přesněji se označují rovnátka linguální. Ty se umísťují na vnitřní stranu zubů, nejsou tak vidět skoro vůbec. Neviditelná rovnátka jsou zhruba stejně účinná jako fixní rovnátka, ovšem mezi jejich nevýhody patří obtížné čištění, zpočátku bolestivější nošení a hlavně vysoká cena (podle kvality v řádech desetitisíců korun). Pokud tedy za rovnátka nechcete tolik utrácet a zároveň si třeba kvůli své profesi nemůžete dovolit nosit zámky, řešením jsou pro vás sundavací rovnátka.

Těšíte se až se zbavíte rovnátek? Podle zubařů byste je už měli nosit navždy

Neviditelná rovnátka Invisalign

Vedle lingválních rovnátek tu je však ještě jedna možnost, jak si účinně, a především diskrétně srovnat chrup. Neviditelná rovnátka Invisalign v sobě spojují účinnost pevných rovnátek a pohodlnost těch sundavacích. Pomocí speciální 3D technologie se naplánuje každý pohyb vašich zubů – ten se promítne do výroby průhledných dlah. Jednotlivé dlahy budete po příslušné době vyměňovat, až budete mít na konci perfektní úsměv. Během léčby vás čeká jen velmi málo návštěv u lékaře, který zkontroluje, jestli jde vše podle plánu. Díky tomu, že jsou bezbolestná a naprosto neviditelná jistě nebudete mít problém je nosit předepsaných 22 hodin denně. Sundávat byste je měli pouze na jídlo a čištění zubů.

neviditelná rovnátka

Sundavací rovnátka v dospělosti

Sundavací rovnátka, nebo také snímací či vyndavací rovnátka, lze z pusy kdykoli vyndat. Vyndávají se při jídle, při sportu, při čištění zubů apod., mnozí je nosí také pouze v noci. Často se používají ke korekci drobných vad u menších dětí, které mají chrup ještě ve fázi vývoje. Dalším využitím je tzv. předléčení, tedy nošení před nasazením fixních rovnátek, dále také závěrečná retence po jejich sundání.

V dospělosti si samozřejmě můžete pořídit i samotná sundavací rovnátka, ovšem jejich účinnost je mnohonásobně nižší než u fixních rovnátek. Velmi také záleží na tom, zda je pacient opravdu zodpovědně nosí. Nepravidelné či dokonce pouze občasné nošení standardně nemá příliš velký efekt. Důležité je také naučit je se pořádně nasazovat, aby vůbec mohly na zuby správně působit. Mezi jejich výhody nicméně vedle snadné hygieny patří i nízká cena.

sundavací rovnátka

Sundavací rovnátka – cena

Mnozí volí sundavací rovnátka právě z důvodu nejnižších pořizovacích nákladů. Cena snímacích rovnátek se stanovuje individuálně, může na ně přispět také zdravotní pojišťovna. Ceny sundavacích rovnátek se také liší napříč jednotlivými regiony. I tak lze ovšem tvrdit, že jde o nejlevnější typ rovnátek.

A kolik tedy snímací rovnátka stojí? S příspěvkem pojišťovny můžete sundavací rovnátka pořídit v rozmezí 500 – 1 500 Kč na jednu čelist. Pokud vaše pojišťovna na sundavací rovnátka nepřispívá, pak počítejte spíše s rozmezím 2 500 – 3 000 na jednu čelist.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vše o sundavacích rovnátkách. Jaká je jejich cena?