Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Účinky solné jeskyně nejsou prokázány. Relaxace ale stojí za to

Alena Zelová

Alena Zelová

31. 3. 2014

V 90. letech začal boom solných jeskyní. Dnes jsou solné jeskyně pomalu v každém městě. Říká se, že solné jeskyně mají kladný vliv na dýchání a řadu dalších nemocí. Opravdu jsou solné jeskyně blahodárné pro naše tělo?

Haloterapie v solných jeskyních

Haloterapie je terapie prováděna nejčastěji v solných jeskyních, při níž pacient inhaluje solné mikročástice z okolí. Tyto jeskyně jsou vybudovávány jak z mořské, tak kamenné soli. Mořská sůl se získává hlavně z Mrtvého, Černého a Baltského moře.

Solné jeskyně jsou tvořeny krápníky, speciálně upravenou vytápěnou podlahou, která je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli. Celá místnost je izolována proti vlhkosti.

Nerafinovaná kamenná sůl hraje různými barvami. Už jste solili modrou solí?

Komu je terapie určena a kdo by se jí měl vyhnout?

Haloterapie se nedoporučuje osobám trpícím zvýšenou funkcí štítné žlázy, nemocným rakovinou nebo osobám s tuberkulózou. Pobyt v solné jeskyni nebude i příjemný lidem trpícím klaustrofobií.

Vyjma těchto případů haloterapii může podstoupit kdokoliv – děti, dospělí, starší lidé, ale i těhotné ženy. V poslední době roste na oblibě navštěvování solných jeskyní dětmi ze školek a škol.

Průběh terapie

Terapie probíhá 45 – 60 minut. Teplota v jeskyni se pohybuje kolem 20-23°C, proto si oblečte oblečení s dlouhým rukávem. Kdyby vám byla zima, k dispozici bývají teplé deky, kterými se během terapie můžete přikrýt. Do jeskyně se vstupuje v návlecích nebo si můžete donést vlastní přezůvky.

V jeskyních jsou umístěna lehátka, na která si lehnete. Při haloterapiích s dětmi jsou připraveny hračky. Terapie začíná… Přítmí, pomalé světelné efekty a příjemná hudba navozuje uvolněnou atmosféru. Nejde tedy jen o haloterapii, ale i muzikoterapii a colorterapii.

Mořská sůl: Jaké má účinky a čím se vyznačuje sůl z Mrtvého moře?

Zkušenosti s haloterapií

Cena se pohybuje kolem 100 – 200 Kč za vstup, záleží dle oblasti, kde jeskyni navštívíte. Pro děti do 6 let je vstup převážně zdarma. Aby měla terapie efekt, doporučuje se alespoň 10 návštěv.

Zkušenosti s pobytem v solných jeskyních jsou převážně kladné. Rodiče si pochvalují nápad škol a školek, aby děti navštěvovaly solné jeskyně. Děti jsou podle nich méně nemocné, než dříve.

S haloterapií jsou spokojeni i rodiče, jejichž děti trpí alergiemi a astmatem, už po pěti návštěvách se objevují kladné výsledky. Ale najdou se i případy, kdy se dítěti spustí rýma a kašel. Tato reakce se vykládá dvěma způsoby – zhoršení stavu nebo vykašlávání, čištění těla. Přesto solné jeskyně mají převážně dobrý vliv na dýchání.

Co se týče spojení solné jeskyně a léčby kožních nemocí jako je lupénka a další, se názory liší. Někdo nedoporučuje, jiní naopak tvrdí, když pomáhá pobyt u moře, tak i v solné jeskyni.

Chcete-li vědět, jestli vám solná jeskyně pomůže, navštivte ji. Návštěvou nic nezkazíte a minimálně si hodinu odpočinete.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Účinky solné jeskyně nejsou prokázány. Relaxace ale stojí za to