Menu
WomanOnly
Apetit

V římském hrnci připravíte maso, přílohu i dezert. Bez tuku a bez námahy

Římský hrnec nabízí jednoduchý způsob, jak připravit jídlo ve vlastní šťávě a bez přidání tuku. Při jeho používání je však důležité dodržovat určitá pravidla, která se do jisté míry odvíjí od toho, jaký druh římského hrnce zvolíme. Jak tento kuchyňský zázrak funguje a na co je při jeho použití důležité pamatovat?

Co je římský hrnec?

Jedná se o hliněnou nádobu, která svým tvarem připomíná hluboký pekáč. Pojmenování římský hrnec vzniklo jednoduše proto, že hliněné nádoby pro přípravu jídel používali už staří Římané. Moderní verze byla představena v roce 1967 na veletrhu v německém Hannoveru, a to pod názvem Römertopf, což znamená doslova římský hrnec.

Římský hrnec slouží k přípravě pokrmů v páře. Není nutné přidávat žádný tuk, proto si jej oblíbili především příznivci zdravé kuchyně. Příjemným bonusem je jednoduchost přípravy – ingredience stačí vložit do hrnce a počkat, až se upečou. V římském hrnci upečete prakticky cokoliv. Profesionální i amatérští kuchaři si jej oblíbili například pro snadnou přípravu masa, mořských plodů nebo zeleniny.

Hrnce jsou dostupné v mnoha velikostech a zároveň se rozdělují na dva druhy. Klasický římský hrnec je charakteristický tím, že je hliněný a bez glazury, což mu dodává specifické vlastnosti. Na trhu se však vyskytují také hrnce glazované, které až na lesklou vrstvu glazury vypadají prakticky stejně. Jejich výhodou je snazší mytí, nicméně jídlo v nich připravené si nezachovává tak velké množství živin. Od klasického římského hrnce se liší také způsobem použití.

Recepty pro pomalý hrnec. Skvělá chuť a minimum tuku

Jak se římský hrnec používá?

Aby římský hrnec fungoval tak, jak má, musíme při jeho používání dodržet správný postup.

  • Klasický římský hrnec – před každým použitím se musí na chvíli naplnit vodou a poté otřít.
  • Římský hrnec s glazurou – před každým použitím se musí i s poklicí na cca 20 minut namočit do studené vody.

Oba druhy pekáče se vkládají do nevyhřáté trouby. Římskému hrnci nesvědčí náhlé změny teploty, pokud tedy máte plynovou troubu, zvyšujte teplotu pozvolna. Teplotní šok by mohl způsobit popraskání. Myslete na to také při vyndavání římského hrnce z trouby – jako podložku použijte například utěrku, popřípadě cokoliv jiného, co není studené.

Samotné pečení v římském hrnci není žádná věda. Poté, co ho naplníte a dáte do trouby, se už nemusíte o nic starat. Zkrátka počkáte, až se pokrm pod pokličkou uvaří, respektive upeče ve vlastní šťávě. Bude to trvat o něco déle, než kdybyste ho připravovali v obyčejném pekáči. Na druhou stranu jídlo nemusíte hlídat ani obracet a zároveň v hrnci připravíte komplet celý chod, tedy maso i různé druhy přílohy. Maso, ryby i zeleninu lze v římském hrnci péci na 220 °C.

Pokud jde o to, jak římský hrnec umýt, je opět nutné řídit se tím, zda má vrstvu glazury. Římské hrnce s glazurou můžete mýt stejně jako jiné druhy nádobí, většinou je však nelze dávat do myčky. Hliněné římské hrnce bez glazury myjte bez použití prostředku na nádobí. Pokud se potřebujete zbavit pachu z jídla, můžete ho na chvíli napustit vodou, do které přidáte trochu octa.

Jak římský hrnec funguje?

Kouzlo klasického – tedy neglazovaného – římského hrnce spočívá v tom, že umožňuje přípravu šťavnatých jídel plných živin, a to bez přidání oleje či másla. Za tuto vlastnost hrnec vděčí materiálu, ze kterého je vyrobený.

Římské hrnce se vyrábí z vysoce kvalitní hlíny, která má porézní povrch. Díky tomu může vodní pára, která se při zahřátí v troubě uvolňuje z (předem namočeného) hrnce, pronikat do pokrmu a udržovat ho šťavnatý. Díky páře také nehrozí připálení jídla.

Glazované hrnce se musí před použitím máčet ve vodě, protože glazura uvolňování páry částečně zabraňuje.

Jak si připravit bezlepkový kvásek a upéct si kváskový chleba bez lepku?

Co připravit v římském hrnci?

Do římského hrnce lze vložit v podstatě jakoukoliv ingredienci. Běžně se v něm připravuje maso a zelenina – v římském hrnci můžete péct vepřové i kuřecí, brambory, kořenovou zeleninu, cukety, česnek, řepu a mnoho dalšího. Možnosti jsou prakticky neomezené. Dokonce je možné upéct v římském hrnci chleba či různé druhy dezertů – například medové hrušky, banány nebo jablka.

Hlavní výhodu římského hrnce jsme již zmínili – není nutné k ingrediencím přidávat tuk, jelikož se jednoduše uvaří či upečou ve vlastní šťávě. Jídlo tedy bude krásně šťavnaté, a to i bez použití oleje nebo másla.

Bezesporu oceníte také jednoduchost vaření v římském hrnci. Do nádoby můžete dát například celé kuře, které stačí zlehka okořenit, brambory, cibuli a pár kousků kořenové zeleniny a za několik desítek minut máte hotové kompletně celé jídlo.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

V římském hrnci připravíte maso, přílohu i dezert. Bez tuku a bez námahy