Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Vaginální suchost nemá patřit mezi tabu. Řešením je správná péče

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

28. 6. 2018

Nedostatečná vlhkost v pochvě je jedním z faktorů, které ženě znepříjemňují milostný akt. Někdy ho žena dokonce raději vzdává. Přitom je škoda o těchto potížích nemluvit, protože je řada možností, jak tento problém vyřešit.

Suchost poševního vchodu

Suchý poševní vchod není žádný výjimečný problém a rozhodně nepřekvapí, když se s ním alespoň v určitém období setká každá žena. Vůbec by proto neměl vyvolávat jakýkoliv pocit studu a bezmoci. Naopak. Pokud nezačne žena tento problém řešit, připravuje se o krásné chvíle, a to naprosto zbytečně.

Příčiny suché poševní sliznice

Co je vlastně příčinou suché poševní sliznice? Tentokrát ženu nechává ve štychu chybějící ženský hormon estrogen. Tento hormon se objevuje už v počátku ženství a jeho množství stoupá s přicházející pubertou. Jestliže dojde k omezení estrogenu a naopak je hodně prolaktinu, má ženská pochva potíže. Situace vzniká v některých fázích menstruačního cyklu, ale také v těhotenství a po porodu, kdy žena začíná kojit.

Mezi časté příčiny suchosti poševní sliznice patří i menopauza. Při přechodu klesá tvorba estrogenu a slábnou poševní stěny. Důsledkem je nižší vlhkost pochvy.

Existují ale i další důvody. Ať už se jedná o antikoncepci, antidepresiva, léky proti alergiím (antihistaminika) nebo třeba antibiotika, běžné léky mohou působit hormonální nerovnováhu. Příčinou mohou být i některé lékařské zákroky nebo léčebné procedury. Na vině může být i nevhodná péče o intimní oblast – třeba nadměrná hygiena nebo nevhodné kosmetické přípravky. I proto je třeba v intimní hygieně obezřetnost. V pochvě je kyselejší prostředí, gely by proto měly mít pH maximálně 4,5.

Atrofie poševní sliznice

Narušením tvorby estrogenu se přestává uvolňovat zvlhčující poševní tekutina: Houstone, máme problém. Odborně se těmto potížím říká atrofie poševní sliznice. Kromě suché a někdy i pálivé sliznice se mohou přidat opakované žlutavé výtoky. Poruchy růstu sliznice močové trubice i močového měchýře mají také souvislost s estrogenem, pak působí i na schopnost udržení moči.

5 tipů jak předcházet vracejícím se vaginálním infekcím

Suchá pochva je obvyklý problém a nemá působit stres

Velmi často se stává, že o sobě žena se suchou pochvou začíná pochybovat a trápí se. Vznikající stres situaci vůbec neprospívá a může vést k dalším zdravotním komplikacím. Proto je ideální se o tyto potíže začít zajímat, ať už na internetu nebo se poradit s gynekologem. To, že se váš gynekolog vyloženě neptá na suchost vaší pochvy, není důvodem pro zbytečné obavy a stud. Nakonec tu jsou i kamarádky, které třeba podobnou záležitost řešily.

Vždy je třeba myslet na to, že se nejedná o žádnou výjimečnou věc, ale o otázku, která postihuje většinu žen. Prospěje dobrá nálada a s trochou informací se brzy budete cítit mnohem lépe.

Jak zvýšit vlhkost pochvy

Obecně záleží na období, ve kterém ženu zastihne nedostatečná vlhkost pochvy. Protože se jedná o hormonální záležitost, není vina na straně ženy.

O tom, že suchá pochva není výjimečný problém, svědčí i slova žen, které se na internetu dělí o zkušenosti. Někdo využívá nejrůznější lubrikační krémy a gely, některé ženy doporučují vazelínu, což ale vůbec není ideální řešení. Uvádí se, že lubrikanty na olejové bázi a tím pádem i vazelína jsou totiž dobrým základem pro bakterie. Dalším problémem je také to, že olej a latex příliš nespolupracují, takže by se mohl kondom znehodnotit. A to vůbec není dobře. V tomto směru se doporučují lubrikanty na vodní bázi, které lépe působí i na poševní prostředí.

TIP: Podívejte se na nabídku lubrikačních gelů na vodní bázi. Na výběr máte gely s různým aroma, pro citlivou pokožku, na podporu početí, BIO, popřípadě antibakteriální.

Pokud ženu postihne nedostatečná vlhkost pochvy, je důležité, aby necítila stud a promluvila si o tom s partnerem. Milostný akt by měl být spojený s důvěrou a tato situace se jí týká. Vzniklý stres by totiž mohl mít i negativní vliv na partnerský vztah a je škoda kazit něco, co funguje.

Jestli využívat lubrikanty v těhotenství, v tom nemají gynekologové úplně jasno. Někdo v tom nevidí problém, pokud se bude jednat o šetrný prostředek. Jiní by ho raději nedoporučovali vůbec. Suchá pochva v těhotenství je třeba řešit spíše nechemickými prostředky. Pomoci může partnerská spolupráce a sliny.

Vagina. 10 věcí, které by o ní měly vědět nejen ženy!

Častý problém se suchou pochvou bývá před menstruací. V období ovulace je vlhkost vyšší. Příroda to zařídila tak, aby se spermie lépe mohly dostat k vajíčku. Suchá pochva může vzniknout i po menstruaci. Ideálně opět řešit s partnerem, případně pomocí zvlhčovacích přípravků.

Když se jedná o menopauzu, může se řešit hormonální substituční terapií (HRT), což ale nemusí být nejlepší řešení. Další možností jsou volně prodejné nehormonální přípravky, které se dají koupit v lékárnách. Jejich součástí bývá třeba kyselina hyaluronová nebo třeba kyselina mléčná. Současně se doporučuje podpořit vlhkost lubrikačními přípravky.

Bolest při sexu. 11 příčin, které ji mohou způsobit

Regenerace poševní sliznice

O poševní sliznici je třeba se dobře starat, stejně tak jako o ostatní části těla. Když zjistíme, že nefunguje tak, jak by měla, je na řadě regenerace poševní sliznice. Tu můžete provést třeba některým z přípravků s kyselinou mléčnou, kyselinou hyaluronovou, které se postarají o příznivé vaginální prostředí. Zajistí kyselé prostředí, mikrobiální rovnováhu, ale také brání šíření patogenních bakterií, ochrání a zvlhčí sliznici.

Suchost poševní sliznice můžete řešit sami, s partnerem, po poradě s gynekologem. Zvolit partnerskou spolupráci, lubrikační prostředky nebo tabletky. Důležitým faktorem je absence stresu a uvolnění při milostném aktu. O pohodu tu přece jde především. A stud stranou.

Řešily jste už tento problém? Jaké jsou vaše tipy? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vaginální suchost nemá patřit mezi tabu. Řešením je správná péče