Menu
WomanOnly
Sex

Jak vybrat lubrikační gel a proč není jedno, co si “tam” namažete

Taťána Kročková

Taťána Kročková

21. 10. 2020

Lubrikační gely patří do škatulky poněkud intimnějších témat k hovoru. Pro někoho jsou občasnou pomůckou k sexu, pro jiného nezbytností. Jak vybrat ten správný lubrikační gel, který nám dobře poslouží a nenadělá paseku? Ač se to zdá neuvěřitelné, opravdu není jedno, jaký lubrikační gel používáte. Rozdíly mezi lubrikanty jsou poměrně značné a nevhodná volba gelu může mít i dost nepříjemné následky.

Proč používat lubrikační gel?

Nedostatečné zvlhčení pochvy trápí řadu žen. Suchá poševní sliznice se objevuje tehdy, když žena není až tak vzrušená a když se na milování příliš spěchá. Také v období klimakteria a po porodu vlivem nízké produkce ženských pohlavních hormonů estrogenů a progesteronu. Jakmile skončí plodná fáze v životním období ženy, nastává atrofie poševní sliznice, která začíná vysychat. Není to však jediný faktor. Suchá vagína může být i příznakem poševní infekce. Na suchou pochvu trpí i ženy užívající hormonální antikoncepci, antihistaminika, antidepresiva nebo antibiotika. Jak se zdá, ,mnohé medikamenty s předponou “anti” způsobují také “anti” vlhkost vagíny.

Gynekolog a sexuolog Pavel Turčan dokonce kromě suché pochvy potvrzuje i vysychání sliznice očí v období klimakteria. „Jedná se například o takzvanou atrofizaci poševní sliznice, která vysychá, snižuje se její obranyschopnost vůči infekcím a je snáze zranitelná. Tyto projevy jsou charakteristické bolestivým sexuálním stykem, svěděním nebo pálením. Snížení přirozené vlhkosti sliznice může postihnout rovněž oblast očí, kde dochází k vysychání slzných žláz nebo poškození rohovky,“ vysvětluje v článku o suché sliznici pochvy z roku 2017 pro magazín prozeny.cz.

Suchá pochva nemá patřit mezi tabu. Řešením je správná péče

Právě proto je určitě vhodné používat vhodný lubrikační gel, který je rovněž nezbytný i pro mnohé jiné sexuální praktiky, například anální sex nebo používání sexuálních pomůcek a kondomu, který brání přirozené vlhkosti penisu partnera. V případě latexových kondomů nebo sexuálních pomůcek je zkrátka zvlhčení pouze na jedné straně a tyto umělé materiály mohou přirozené prostředí vagíny podráždit. Proto je silná lubrikace opravdu na místě. Je ale potřeba dávat pozor na to, jaký gel vlastně zvolit.

Typy lubrikačních gelů a jejich použití

I když se říká, že pokud není žena dostatečně vzrušená a vlhká, neměla by mít vůbec styk a chyba je na straně partnera, který ji nevzrušuje nebo zanedbal předehru, již víme, že všechno může být jinak a že existuje velké množství případů, kdy se partneři bez lubrikačního gelu neobejdou. Je třeba také připomenout další příčinu suchosti vagíny – infekci, ať už se jedná o časté kvasinkové infekce pochvy nebo i bakteriální zánět. Tehdy je lepší se milování vyhnout úplně, anebo rozhodně použít kondom s odpovídajícím lubrikačním gelem. Jaké typy lubrikantů tedy známe?

Na trhu existuje nepřeberné množství lubrikačních gelů, které si můžete pořídit kdekoliv – v lékárně i v sexshopu. V prvé řadě však volte zdravotně nezávadné produkty, které neobsahují zbytečně přidané látky jako jsou aromata, barviva a příchutě. Ty jsou naprosto zbytečné a v mnoha případech i poškozující zdraví, zejména kvůli vysokému riziku alergické reakce.

Alergie v posteli totiž není ničím neobvyklým. Běžně se objevuje alergie na latexové kondomy a erotické pomůcky, ale rovněž na různé přidané látky v lubrikačních gelech, případně také na spermicidní prostředky. Použití takového gelu je pak pochopitelně kontraproduktivní. Nejen, že si zaděláte na pořádné problémy, pálení a štípání intimní oblasti, ale také riskujete další suchost či vznik infekce. Je třeba tedy dávat velký pozor, dobře si vybrat a nový gel nejprve opatrně vyzkoušet.

Nejčastěji narazíte na lubrikanty na bázi vody, silikonové lubrikační gely a olejové lubrikační gely. Každý se hodí pro zcela jiné použití. Některé obsahují také přidané spermicidní látky, nebo znecitlivující látky, ale ty už kvůli případným alergiím opravdu nejsou vhodné pro každého.

Lubrikační gely na bázi vody

Lubrikační gely, které mají složení na bázi vody, jsou asi nejvšestrannější a nejpoužívanější. Pomáhají k přirozenému zvlhčení sliznice a neporušují materiály kondomů ani erotických pomůcek. Jsou obecně dobře snášeny a lze je použít bez omezení na kteroukoliv sexuální hračku či typ kondomu. Míra zvlhčení ale u nich není tak výrazná jako je tomu například u silikonových lubrikačních gelů, proto se nehodí pro anální sex. Výhodou vodního lubrikačního gelu je jeho snadné odstranění, setření či umytí.

Silikonové lubrikační gely

Lubrikační gely na bázi silikonu mají více zvlhčující efekt než lubrikační vody na bázi vody. Proto jsou i vhodnější k různým análním praktikám. Silikon je ve vodě nerozpustný, proto se hodí i pro milostné hrátky ve vodě. Silikonový lubrikační gel však není vhodný pro použití s dalším silikonovým materiálem, protože tyto látky spolu reagují. Pokud tedy máte silikonové kondomy nebo silikonové sexuální pomůcky, budete muset sáhnout po jiném typu lubrikačního gelu. Silikonový gel je také na rozdíl od vodního lubrikačního gelu hůře odstranitelný z těla i z dalších materiálů. Obvykle po zaschnutí vytváří žmolky a další nepořádek.

Lubrikační gely na bázi oleje

Olejové lubrikační gely se obecně používají nejméně. Jejich použití totiž není vůbec vhodné společně s latexovými kondomy a latexovými erotickými pomůckami. Olej latex poškozuje a narušuje jeho strukturu, takže při použití s kondomem dochází k výraznému snížení jeho spolehlivosti. Olejové lubrikanty jsou přirozeně mastné, takže se také nedají snadno odstranit. Nahradit je mohou i různé rostlinné oleje a přírodní masti, ale používejte je pouze při kontaktu skin to skin a také u nich pečlivě zvažte jejich snášenlivost a účinky.

Kokosový olej jako lubrikant a další přírodní možnosti

Za nejvhodnější lubrikant z přírodních zdrojů je považován kokosový olej, který byl k těmto účelům také testován. Přirozeně působí i lehce antimikrobiálně a antimykoticky. Silně zvlhčující vlastnosti má také například pupalkový olej. Tyto oleje jsou sice 100 % přírodní, ale protože jsou to oleje, opět platí pravidlo, že je nepoužíváme na latexové sexuální pomůcky, ani na latexové kondomy, u nichž výrazně snižují jejich spolehlivost a ochranu proti početí. Časté používání olejů ve větším množství, které by mohly zůstávat ve vagině, pak ale může způsobit i narušení přirozeného pH a podpořit vznik zánětů. Záleží ovšem rovněž na tom, jaké prostředky používáte. Totéž platí pro lubrikační gely a jako vždy platí, že důkladná hygiena před a po každém intimním styku by měla být samozřejmostí.

7 použití kokosového oleje. Odlíčí, vybělí zuby a je vynikající na vaření!

Lubrikační gel s tea tree olejem

Některé lubrikační gely mají zdravotní účinky, zejména ty, které mají přirozené a šetrné dezinfekční přísady, jež eliminují riziko infekce. Mezi antimikrobiální a antimykotický prostředek v intimní hygieně ženy patří třeba čajovníkový olej – tea tree oil, který se často přidává do různých vaginálních tobolek nebo mycích intim gelů. Je také vhodné zaměřit se na obsah laktobacilů a bifidobakterií, které prospívají k utváření správnému prostředí ve vagině.

Lubrikační gel na podporu těhotenství

Existují také lubrikační gely pro podporu početí, které obsahují všechno to, co je potřebné pro vytvoření přátelského prostředí pro spermie a podporu snadnějšího otěhotnění. Maminky diskutující na mateřských webech jsou s těmito produkty velice spokojené. Lubrikační gel na podporu otěhotnění obsahuje ionty kalcia a magnezia a celkově vyrovnává optimální pH pro co nejdelší přežití spermií, které pak mohou snadněji oplodnit vajíčko.

Lubrikační gel na podporu početí není zázračný, ale pomoct může

Nesprávný výběr lubrikačního gelu – co může způsobit špatná volba?

Máte již všechny informace o dostupných lubrikačních gelech na trhu a možnostech přirozené lubrikace pochvy. Pokud zvolíte nesprávný gel, může se stát ledacos. Přehled nejčastějších potíží najdete v našem přehledu.

Následky nevhodné volby lubrikačního gelu:

  • alergická reakce a podráždění sliznice vagíny či penisu v podobě otoku, pálení, svědění a ještě větší suchosti
  • nežádoucí otěhotnění jako důsledek poškození struktury kondomu
  • zničení a rozleptání sexuálních hraček a vibrátorů
  • infekce pohlavních orgánů
  • obtížné odstranění žmolků gelu a znečištění celého okolí
  • bolest, krvácení a zánět sliznice jako následek nedostatečného zvlhčení

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat lubrikační gel a proč není jedno, co si “tam” namažete