Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Vědci potvrzují: Už víme, co způsobuje nevěru, máme to v genech!

Veronika Tichá

Veronika Tichá

3. 12. 2018

Konec spekulacím, podle nejnovějších studií mají někteří lidé větší sklony k nevěře než jiní.  Není dána pouze okolnostmi jako je alkohol či vzájemné sympatie, vědci tvrdí, že na nevěře má velký podíl DNA. Jsou tedy někteří lidé žijící ve vztahu důvěryhodnější než ostatní? Existuje „podváděcí typ“ člověka? Na podobné otázky se nyní pokusíme odpovědět.

Nevěrný gen

Nedávná studie o lidském chování publikovaná v časopise Journal of Evolution dokazuje, že o takových lidech opravdu můžeme mluvit. Vědci z Queenslandské univerzity zkoumali údaje u více než 7300 lidí ve věku od 18 do 49 let, kteří žijí v dlouhodobých vztazích a zjistili, že nutkání podvádět by u lidí mohlo být ve skutečnosti předáváno z generace na generaci. Podle výsledků  63% nevěr u mužů a 40% u žen bylo uskutečněno na základě zděděných genů.

Dokonce se podařilo u žen objevit gen, který u nich posiluje touhu k cizoložství.  Tento gen produkuje hormon zvaný „arginin vasopresin“, který reguluje lidské chování. Psycholog  Brendan Zietsch podotýká, že výzkum tohoto ženského hormonu je potřeba ještě dále prozkoumat, ale závěr z jeho objevu plynoucí, že někteří lidé jsou přirozeně naprogramováni k nevěře, se zdá být nezpochybnitelný.

Nevěra žen má své důvody. V čem tkví?

Po kom to to dítě má?

Výzkum tedy napovídá, že pokud máte podezření, že vás partner podvádí, zapátrejte v jeho rodině, jestli například rodiče nebo sourozenci v minulosti nepropadli touze odskočit si k milencům.

Čísla plynoucí z výzkumu nevyznívají příliš pozitivně, otázka je, jak moc se na ně spoléhat. Negativním jevem by určitě bylo zneužívání těchto výsledků lidmi, kteří „ulítli“ na divokém večírku, aby omluvili své chování nebo ulevili svému svědomí. Je ale pravděpodobné, že někteří lidé asi skutečně nejsou nastaveni pro monogamní život a my vám můžeme jen držet palce, aby to nebyli zrovna vaši partneři.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vědci potvrzují: Už víme, co způsobuje nevěru, máme to v genech!