×
WomanOnly

Vitamíny pro zdravé vlasy obsahuje obilí. Výrobci jej přidávají do vlasové kosmetiky

vlasové hnojivo

Do šampónů, kondicionérů a dalších přípravků na vlasy se už přidává všechno možné. Posledním trendem jsou obiloviny. Co dokážou vitaminy z ovsa a pšeničné proteiny?

První tekutý šampon vznikl teprve před 89 lety. Po staletí si lidé myli vlasy pouze mýdlem, do kterého přidávali všemožné bylinky kvůli lesku a vůni. Po boomu syntetických přípravků se vlasoví specialisté vrací na začátek – k přírodě a jejím darům. Například k obilovinám.

Klíčový je vitamín B

„Pro zdravé vlasy i vlasovou pokožku je důležité umět je správně vyživovat. Klíčové jsou vitaminy skupiny B, které stimulují obnovu pokožky a podporují růst vlasů. V hojné míře je obsahuje například oves,“ říká dermatoložka MUDr. Dana Šmejkalová ze soukromé kožní ambulance v Českých Budějovicích.

Blahodárně na vlasy působí i pšeničné proteiny. „Navracejí vlasům sílu, pružnost a přirozený lesk, vlasy hydratují a chrání je před negativními vnějšími vlivy, jako jsou UV záření či smog,“ vysvětluje.

Využití i ve zdravotnictví

Obiloviny se pyšní rovněž ošetřujícími účinky, proto se čím dál víc používají také při výrobě kosmeticko-léčebných přípravků. Pomohou na atopický ekzém, lupénku a další kožní problémy.

Obiloviny mohou pomoci i proti vypadávání vlasů či s celkově špatnou kvalitou vlasů, která má jiné příčiny než nedostatečná péče či špatný životní styl; „základem zdravé vlasové pokožky a také samotných vlasů je správná životospráva, někdy však ani ta zcela nestačí. Proto je dobré preventivně i při potížích používat k péči o vlasy přípravky s takovými účinnými látkami, které vlasům prospívají,“ uvedla kožní lékařka.

Oves jako vitamínová bomba

Ze všech obilovin je co se týče péče o vlasy nejvíce využívaný oves. Ten má totiž nejvyšší obsah železa, zinku a manganu, tedy minerálů s blahodárným vlivem na vlasy. Obsahuje rovněž vitaminy skupiny B, které jsou pro zdraví a dobrou kvalitu vlasů velmi důležité „Ke zlepšení celkové kondice vlasů výrazně přispívá vitamin B5, který je spíše známý jako panthenol,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Dana Šmejkalová. Oves také zklidňuje a regeneruje pokožku.

Pšeničné proteiny

Pšeničný protein je velmi podobný proteinu keratinu, který obsahují naše vlasy i naše pokožka. Podobně jako keratin proniká dovnitř vlasů a posiluje je zevnitř. Pyšní se rovněž revitalizačními a regeneračními účinky.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*