Menu
WomanOnly
Domácnost

Výběr žehličky. Co neopomenout a na co si dát pozor

Redakce

Redakce

23. 1. 2014

Na trhu je dnes možno vybírat z velkého množství žehliček různého provedení, až je docela obtížné se v této nabídce neztratit. Připravili jsme proto pro vás malého rádce, který vám s výběrem alespoň trochu pomůže.

 

Mezi nejoblíbenější stále patří napařovací žehličky, běžně dostupné jsou dnes i jejich cestovní verze, ale také parní stanice s generátorem páry či profesionální žehlící lisy. Při výběru berte vždy na zřetel poměr kvality a ceny. A pamatujte na to, že každému se hodí něco jiného. Je například zbytečné investovat i několik tisíc do parní stanice, pokud žehlíte málo nebo jen občas.

A na co se tedy při výběru běžné napařovací žehličky zaměřit?

Žehlící plocha

Je u žehličky nejdůležitější. Díky kvalitnímu povrchu žehlící plochy bude žehlička po oblečení jemně klouzat. Je třeba ale být opatrná a žehlící desku nepoškodit, neboť pak se k ní bude oblečení lepit a tudíž ničit. Žehlící deska by měla být buď potahovaná (například teflonem) nebo nejlépe keramická.

Jak správně vyžehlit košili v 5 krocích: Toto zvládne každá žena

Množství páry

Parní výkon žehličky se udává v gramech za minutu. Dobrá žehlička vyprodukuje asi 30 gramů páry za minutu, ideální je výkon alespoň 40 g/min. Užitečné také je všimnout si počtu a rozmístění parních otvorů. Čím více otvorů, rozmístěných v několika parních zónách, tím lépe. Kvalitnější modely rovněž nabízí více možností napařování (automatické, intenzivní, vertikální), případně umožňují množství páry regulovat.

Odvápňovací systém

V dnešní době tento systém nabízí většina žehliček. Právě díky odvápňovacímu systému již není třeba používat do žehličky destilovanou vodu, ale stačí obyčejná voda z kohoutku. Smyslem odvápňovacího systému je zabraňovat tvorbě vodního kamene. Nejúčinnější je odvápňovací ventil, který funguje na mechanické bázi (parní šok při vytečení studené vody na rozpálené topné těleso žehličky rozbije usazeniny). Některé modely nabízejí odvápňovací tlačítko fungující na chemické bázi (aktivní změkčování vody).

Anti-drip systém

Tento systém žehlení velice usnadňuje, protože zamezuje vzniku kapek vody na žehlící ploše, resp. vytékání vody z parních otvorů. Funguje na principu zastavení tvorby páry, pokud žehlička pracuje s nízkou teplotou.

Příkon

Také příkon patří mezi důležité ukazatele. Čím vyšší příkon, tím rychleji se žehlička nahřeje na zvolenou teplotu a během žehlení bude uvolňovat více páry. Spodní hranice dostatečného příkonu je minimálně 1300 wattů.

Automatické vypnutí

Některé žehličky nabízejí i tuto šikovnou funkci zvyšující bezpečnost. Pokud přístroj v určitém časovém limitu nepoužíváte, automaticky se přepne do úsporného režimu. Vypne se v případě převrácení nebo pokud leží delší dobu ve vodorovné poloze na oblečení.

Při výběru žehličky můžete též zohlednit kapacitu nádržky na vodu, délku přívodní šňůry, případně jiné funkce, které výrobce nabízí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Výběr žehličky. Co neopomenout a na co si dát pozor