Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Vybíráme bylinky a vitamíny na kosti a klouby. Hlavně posilte imunitu!

Redakce

Redakce

12. 6. 2015

Člověk nemusí být bába kořenářka, aby věděl, jaké jsou nejlepší bylinky na bolavá kolena. Doporučíme vám vitamíny na kosti a klouby, které najdete jak v nejbližším obchodu s ovocem a zeleninou, tak mezi doplňky stravy.

Vitamín C v ovoci i v prášku je základ

Není to moc originální, ale musíme začít vitamínem C. Patří k nejdůležitějším vitamínům a pro lidské tělo je nepostradatelný téměř všude. Vyžaduje ho imunitní systém, obzvlášť při fyzické námaze, a je užitečný i v případě kostí a chrupavek. Doporučenou denní dávku 79 mg (v akutních případech je dobré ji v kratším časovém intervalu i několikanásobně navýšit) můžete načerpat jak z ovoce, tak v té intenzivnější podobě i z „tobolek“.

Vápník na zlomené či odvápněné kosti

Vápník je naprosto nezbytný pro správné fungování vašeho těla, konkrétně zdraví zubů a kostí. Vedle toho přispívá k normální srážlivosti krve a je prospěšný pro energetický metabolismus a činnost svalů. Rovnou si můžete připsat také hořčík, který má podobné účinky, a kromě kostí a zubů pomáhá také nervové a svalové soustavě, metabolismu a udržení elektrolytické rovnováhy.

I nesportovci ocení účinky lecitinu ze sóji

Lecitin je přírodní látka, která se získává například ze sójových bobů. Má blahodárné účinky na činnost mozku, paměť a koncentraci, i proto je oblíbený u starších lidí. Pro nás je zajímavý tím, že blahodárně působí na pohybovou soustavu, metabolismus a regeneraci, proto je oblíbený mezi sportovci. Třešničkou na dortu je pak to, že ho při dlouhodobém užívání ocení i vaše pleť a vlasy.

Vyživujte chrupavku pomocí chondroitinu, glukosaminu a MSM

Tato trojice užitečných látek se proslavila hlavně díky jedné starší televizní reklamě. To ovšem nic nemění na tom, že všechny tři, ještě s kolagenem, jsou užitečné při výživě chrupavky a celkové péči o pohybové ústrojí. Chrupavka je zásadní součást kloubů i nepohyblivých částí kostry, a je nutné o ni pečovat, protože bez dostatečné výživy po čase chátrá a záněty ohrožují i její okolí.

Nejlepším řešením na zánět je silná imunita

Zánět je záludná věc. Aby se z dvoutýdenní bolavé ruky nestal celoživotní problém, je potřeba to řešit systematicky. Zánět je projevem boje imunitního systému proti nějakému „problému“ – poškození nebo ohrožení organizmu. Dlouhodobě zdravá a silná imunita je proto základ. Zkuste česnek, rakytník nebo ženšen; buď z nejbližšího trhu či obchodu, nebo jako silnější extrakt v potravinovém doplňku.

Směs vitamínů připraví na míru Mixturam

Česnek či zázvor můžete koupit v nejbližších potravinách a jejich nákup můžeme jen doporučit. S ženšenem či chondroitinem ale nejspíš v zelinářství nepochodíte. Pokud víte, co děláte, není nic špatného sehnat si je v podobě intenzivních vitamínových přípravků a doplňků potravy.

Dnes je dokonce možné nechat si udělat tobolky se směsí vitamínů, bylinek a dalších prospěšných látek přímo na míru – umí to česká služba Mixturam a uspěla s tím také v soutěži Česká inovace. Na své internetové stránce vám umožní namíchat vlastní kombinaci přísad, přičemž ohlídá maximální denní dávky a např. vaše alergie, pokud uvedete. Jedno „ideální“ balení na míru pak vyjde ve výsledku levněji než čtyři samostatné krabičky + jejich složité shánění po různých lékárnách. Vše vám pohodlně doručí do týdne pošta až domů.

„Sestavenou směs kontroluje nejen chytrý software, ale také náš odborný garant, a následně ji posíláme také na Ministerstvo zemědělství,“ říká Ondřej Pleskot, farmaceut z Mixturam.cz. „Naše výrobna odpovídá standardům českých, evropských, ale také amerických zákonů, pracujeme s evropskými surovinami nejvyšší kvality a výroba probíhá výhradně u nás v České republice.“ Firma musí splňovat náročné požadavky kontrolních úřadů, protože také vyváží do světa.

Tobolek dostanete sto, takže by vám měly vystačit na déle než čtvrt roku, a představují jednoduchý způsob, jak do těla dostat pravidelně potřebné látky. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoli formu, o kosti a klouby se určitě vyplatí starat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vybíráme bylinky a vitamíny na kosti a klouby. Hlavně posilte imunitu!