Menu
WomanOnly
Domácnost

Výhody kuchyně bez obalu. Jak to vidí ženy, které si tento druh nakupování oblíbily

V dnešní době narůstá popularita bezobalových prodejen, které rostou jako houby po dešti v každém menším či větším městečku. Co vlastně stojí za těmito projekty? Je to především ekologická problematika a snaha nepoužívat žádné zbytečné obaly a plasty? Výhod pro koncového zákazníka vzniká dost, dokonce může i ušetřit. Tyto krámky tak pomalu svým interiérem připomínají obchody, ve kterých možná ještě nakupovaly naše prababičky. Pojďme se vypravit do takového obchůdku a doplnit si zásoby pro blížící se vánoční svátky.

Vánoce bez obalu

Právě v tomto období vrcholí přípravy na Vánoce a doma se uklízí o sto šest. Také kuchyň by neměla zůstat opomenuta, protože právě v ní budete připravovat báječné štědrovečerní menu a je rozhodně potřeba doplnit si zásoby na svátky. A to předem. Nikdo asi zrovna netouží po tom, vystát si frontu v supermarketu a zakopávat o druhé v neuvěřitelné tlačenici. Předem si rozmyslete, co budete vařit a potřebovat pro celou rodinu, včetně návštěv, a vyrazte na nákupy včas.

Do bezobalového obchodu se vám budou hodit praktické látkové pytlíky, sklenice od zavařenin, anebo použité papírové sáčky. V čem spočívají tyto výhody? Můžete si opakovaně doplňovat zásoby do své kuchyně, a to v takovém množství, jaké vám vyhovuje. Neprodukujete další zbytečný odpad a prakticky využíváte vždy jen to, co máte. Nemusíte si kupovat celé balení hrachu nebo čočky na štědrovečerní stůl, když vám stačí jen trocha na polévku či kaši. Totéž platí třeba i pro sušené ovoce, ořechy, ovesné vločky nebo koření. Ve své kuchyni nemusíte mít pootevřené sáčky, ze kterých se vám sype všechno možné, a dostávají se do nich mouční červi a moli. Vaši kuchyň mohou zdobit praktické skleněné dózy s pevně uzavíratelným víčkem, které stačí v případě potřeby jen lehce dosypat, a to ideálně vždy ze stejné sklenice nebo látkového pytlíku.

Stop plastům!

Plasty a mikrotenové sáčky jsou zkrátka přežitek a jejich obliba pomalu ale jistě klesá. Když si představíme, že v supermarketech jsou v plastu zabalené i jednotlivé kusy ovoce či zeleniny, okamžitě nás přejde chuť. O škodlivosti na lidské zdraví se už mluví otevřeně, a nedá se o tom nijak pochybovat. Možná jen naše vlastní pohodlnost nám brání v tom mít doma krásné plechovky, dózičky a skleničky, a co víc, doplňovat si jejich obsah z ekologických a praktických obalů, nikoli z obyčejných plastů či věčných mikrotenových sáčků.

“V ulici, ve které bydlím, otevřeli novou bezobalovou prodejnu. Pokaždé, co jsem šla kolem, zlobilo mě, že zrovna s sebou nemám žádnou nádobu, a nemohu si koupit to, co potřebuji. Je třeba být připraven, vybaven a jít nakupovat cíleně. I v tom vidím určitou výhodu. Často si běžně koupíme daleko více věcí jenom proto, že nás naláká reklama a krásný obal. Stojí nás to spoustu peněz, ale doma stejně zjistíme, že jsme to vůbec nepotřebovali,” říká maminka tří dětí Alena, která změnila životní styl.

“Naštěstí jsem zjistila, že paní majitelka prodejny bez obalu je připravená na všechny možnosti. Schovává si sklenice od zavařenin, které zdarma nabízí svým zákazníkům, kteří zrovna nemají svoje nádoby či pytlíky na nákup. I když jsem třeba jen běžela pro děti do školky, mohla jsem si nabrat ovesné vločky na kaši, sušené brusinky nebo oříšky pro sebe na svačinku. Teď před Vánocemi chodím cíleně s vlastnoručně ušitými bavlněnými pytlíky, do kterých si nabírám jenom tolik, kolik jako rodina spotřebujeme. Chce to jen nebýt pohodlný a dokázat změnit zažité stereotypy,” dodává Alena.

Nakupování bez obalu jako životní styl

“Já jsem měla vždycky v kuchyni velký nepořádek. Protože jsme s manželem podnikali, nebyl čas vůbec na nic a večer jsme si jen skočili do supermarketu, a rovnou danou potravinu spotřebovali. Obal směřoval do koše – naštěstí jsem manžela už před pár lety přinutila, pod pohrůžkou násilí, k tomu, aby třídil odpad. Náš vztah, i můj vztah k vaření a kuchyni, však prošel určitým vývojem. Časem se nám narodila dcera a já trávila čas na mateřské. Nechtěla jsem se doma dívat na roztrhané sáčky v kredenci, navíc naše kuchyň prošla rekonstrukcí, a kvůli své nově diagnostikované nemoci – celiakii, jsem se začala zajímat o zdravý životní styl, bylinkaření a jiný způsob stravování. Všechno se změnilo.

Moje kuchyň je dnes nádherná. Připomíná mi kuchyň našich prababiček, suším si doma bylinky a v dozičkách mám přehledně všechny suroviny, které potřebuji k vaření. Nakupuji výhradně suroviny pocházející z ekologického zemědělství a chodím i do bezobalových prodejen. Prodavačky už mě znají, nechávají mi předem nachystané zboží v nádobách, ale když někdy nestíhám nebo nemám možnost, kupuji si běžně zabalené bio produkty ve zdravých výživách.

To, co bych opravdu zdůraznila, i z hlediska hygieny, je dobře uzavřít nádobu po každém použití. K nabírání potraviny z větší nádoby používám výhradně dřevěnou lopatku a mám jich několik, každá je určena na podobné potraviny, aby se neznečistily. Stejně tak nemíchám pytlíky na mouku s těmi, které jsou třeba na luštěniny či kukuřičný kuskus. Je to praktické i z toho důvodu, že mi byla po porodu zjištěna celiakie a musím dodržovat bezlepkovou dietu. Jsem nakonec ráda, že jsem vaření přehodnotila a dala si svou kuchyň do pořádku,” vypráví Monika, maminka dnes již čtyřleté Adélky.

Kuskus šetří čas a podporuje zdraví. Zkuste ho na slano i na sladko

Bio bedýnky a nakupování ovoce na vánoční stůl

Třicetiletá Jana nedá dopustit na bio bedýnky a nakupování kvalitního ovoce i zeleniny do předem připravených látkových pytlíků a tašek. “Já opravdu odmítám pokaždé přijít z obchodu domů se stovkou dalších mikrotenových sáčků, kdy v každém z nich je jiný druh ovoce kvůli tomu, aby jej mohly prodavačky lépe zvážit. V našem krámku jsem domluvená, že mi váží ovoce a zeleninu do mých vlastních připravených obalů, které používám opakovaně. Pokud vždy není možné předem zvážit obal, nevadí mi, že látkový pytlík váží více než mikrotenový sáček a cena za ovoce se tím navýší, i tak mi to za to stojí,” říká s úsměvem.

“Když zrovna nemám jinou možnost, beru si z domu sáčky, ve kterých už něco bylo. V obchodě si tak do nich nabírám pomeranče, mandarinky nebo jablka, které jsem teď dětem kupoval na Mikuláše,” říká Zdeněk. “Nevadí mi to a vůbec si kvůli tomu nepřipadám hloupě. Někteří lidé dělají jako ovce jen to, co vidí u druhých. Bojíme se udělat něco jinak. Když si všichni berou nové sáčky, nemám problém vytáhnout si jeden z kapsy a opakovaně ho v supermarketu použít. Manželka si sice nechává domů posílat bio bedýnky, ale jsou dost drahé a někdy se dá sehnat i kvalitní ovoce v běžném obchodě. Musíte si jen umět správně vybrat a rozpoznat, co je nastříkané, anebo to, co už vám brzy shnije,” dodává.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Výhody kuchyně bez obalu. Jak to vidí ženy, které si tento druh nakupování oblíbily