Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Vysoká hladina cholesterolu: Příznaky a příčiny, které můžeme ovlivnit

Adéla Beranová

Adéla Beranová

6. 8. 2015

Zvýšení cholesterolu v krvi s sebou nese řadu zdravotních rizik, která každoročně způsobují více než 50 % všech úmrtí v České republice. Důležité je zvýšenou hladinu cholesterolu nepodceňovat a začít se zajímat o způsoby jak ji snížit. Mezi těmi nejsnadnějšími je změna jídelníčku.

Cholesterol nemusí být jen špatný

Cholesterol je v lidském těle naprosto nepostradatelný a organismus jej potřebuje, ale jen ve správném množství. Jde o látku tukové povahy, která je součástí každé naší buňky a tělo ji potřebuje pro tvorbu hormonů a vitaminu D. Cholesterol také pomáhá tělu zpracovávat tuky a je důležitý při tvorbě buněčných membrán.

Problém ale nastává, když máme cholesterolu v krvi nadbytek, pak se totiž usazuje v cévních stěnách. Tento proces se nazývá kornatění cév a kvůli němu se zužuje prostor, kterým může proudit krev. Pláty usazenin také mohou praskat, pak se vytvoří sraženina a důsledkem může být i úplné ucpání cév.

10 jídel, které pomáhají snižovat cholesterol a navíc si na nich pochutnáte

Následkem všech těchto problémů bývají podle místa usazeniny srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. „Hladina cholesterolu je jedním z nezpochybnitelných a hlavních rizikových faktorů těchto onemocnění,“ popisuje kardiolog z kliniky Zámeček Malvazinky Pavol Brunclík. „Je ovšem důležité si uvědomit, že hladinu cholesterolu může člověk ovlivnit,“ dodává.

Pan hodný a zlý cholesterol

Hodný cholesterol odborně nazývaný vysokodenzitní lipoprotein (HDL) dopravuje cholesterol z krve do jater, tím chrání cévy před jeho usazováním. Zlý nízkodenzitní lipoprotein (LDL) vzniká naopak v játrech a způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu v cévách. „My bychom se měli snažit o co nejvyšší hladinu toho dobrého a co nejnižší toho zlého,“ vysvětluje Brunclík.

Zdraví máme ve svých rukou

Je nutné říct, že zvýšená hladina cholesterolu nemá žádné viditelné symptomy. Proto je potřeba nepodceňovat svůj zdravotní stav, zvýšenou hladinou cholesterolu totiž trpí téměř 70 % dospělých Čechů. Jeho hodnotu prokáže ale jen lékařské vyšetření.

Poradíme vám, jak snížit vysokou hladinu cholesterolu v krvi

„Mezi lidmi je navíc zakořeněný mýtus, že vysokou hladinou cholesterolu trpí jen obézní lidé, přitom faktorů ovlivňujících jeho hladinu je mnohem více,“ připomíná doktor Brunclík. Mezi nimi je třeba vysoký krevní tlak, cukrovka, nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky nebo genetické dispozice.

Příčiny vysokého cholesterolu můžeme snadno ovlivnit sami správným životním stylem. „Můžeme říct, že zdraví srdečně cévního systému máme ve svých rukou,“ dodává Brunclík.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vysoká hladina cholesterolu: Příznaky a příčiny, které můžeme ovlivnit