Menu
WomanOnly
Esoterika

Wicca je moderní čarodějnictví, které vychází ze spojení člověka s přírodou. Čarodějky nikomu neškodí

Moderní čarodějnické hnutí wicca dnes upoutalo spoustu mladých lidí, kteří mu přizpůsobili svou image i svůj život, jež naplnili rituály a bytím v souladu s přírodou. Co je to vlastně novopohanské hnutí wicca, čím se definuje a co od novodobých čarodějek můžeme čekat? Žijí si zkrátka po svém a rozhodně nechtějí nikomu škodit.

Co je wicca a kde má své kořeny

Wicca je novopohanské hnutí, jehož vznik je datován do 50. let 20. století v Anglii a za jeho zakladatele je považován Gerald Gardner (1884–1964). Právě tento muž v roce 1954 vydal svou knihu Witchcraft Today, v níž sepsal vše, co o čarodějnictví věděl. Nebyla to jeho první kniha s touto tématikou, a ani jediná. Stal se významným okultistou a zakladatelem celého náboženství wicca, do jehož tajemství byl údajně již roku 1939 zasvěcen.

Durman byl spojován s čarodějnictvím. Na zahradě před ním chraňte děti

O čem wicca vlastně je a co wiccani dělají?

Wicca spojuje pohanské a předkřesťanské prvky, vychází také z keltské tradice a slaví různé keltské, starogermánské a pohanské svátky, například Beltine, Ostara, Lughnasad a mnohé další. Základem je život v souladu s přírodou, což má i ekologický důvod, dále provádění různých magických rituálů v souvislosti s ročním obdobím nebo přírodními živly, víra v nadpřirozeno a existenci různých bytostí, práce s živly, pobyt v přírodě, uctívání Matky Země nebo uctívání bohyní které souvisí s různými fázemi Měsíce. Tradiční anglická wicca má několik odnoží, ale nejsou jednoznačně a přesně definována pravidla uctívačů tohoto náboženství, mezi něž mohou patřit jak ženy, tak muži – wiccani.

Kniha stínů, rohy nebo pentagram

Důležitým artefaktem je i takzvaná Kniha stínů, v níž jsou popsány různé magické rituály. Jedním ze symbolů je klasický pentagram symbolizující rozkročenou postavu a jednotlivá období lidského života nebo také pět živlů včetně éteru. Občas se také objevují rohy jakožto falický symbol a symbol plodnosti, hojnosti nebo spoustu dalších čarodějnických artefaktů, například poháry, pentakly, dýky a podobně.

Kniha stínů (Book of Shadows) slouží k zapisování rituálů, zaříkávání, symbolů a celkově práce čarodějky. Je to v podstatě takový osobní magický deník. Název je odvozen od jednoho z děl Geralda Gardnera, ale kniha stínů se také objevuje v kultovním americkém seriálu Čarodějky z 90. let.

8 nejznámějších keltských svátků. Které z nich dodnes slavíme?

Co je to coven

Dalším známým pojmem v novopohanském kultu wicca je coven. Je to v podstatě spojení více čarodějek či čarodějů do nějaké skupiny, společenství lidí, kteří provozují stejné rituály a praktiky, pořádají sabaty, slaví stejné svátky nebo vyznávají stejné božstvo. Význam slova je odvozen od latinského convenire, což znamená sejít se. Každý coven (nebo lóže) má svá pravidla, celé společenství vede a řídí kněz nebo kněžka a interní informace se nesmí zveřejňovat, každé společenství má své utajené zvyklosti a rituály. V mnoha covenech dochází k nějakému zasvěcování a podobně.

Každé společenství má ale svoje vlastní pravidla a rituály, stejně tak čarodějky mohou působit individuálně a nezávisle bez spojení s druhými a mít své vlastní rituály a způsob života i praktikování magie.

Hlavně nikomu neškodit

Při praktikování čarodějnictví mohou platit různá pravidla, ale základní etikou, kterou se příslušníci hnutí wicca prezentují, je nikomu neškodit a myslet na to, že cokoli uděláš, se ti vrátí, a to často mnohonásobně. Wicca nemá nic společného se satanismem.

Zdroje:

What is Wicca? An expert on modern witchcraft explains

Wicca | Definition, History, Beliefs, & Facts –

 

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Wicca je moderní čarodějnictví, které vychází ze spojení člověka s přírodou. Čarodějky nikomu neškodí