Menu
WomanOnly
Zahrada

Záplevák nevyžaduje zvláštní péči, je velmi odolný vůči škůdcům a odmění se vám ohnivým květenstvím

Záplevák bude vzkvétat v rozličných zahradách a jediné, co příliš nemá rád, je suchá zemina. Ale i to se dá zařídit dostatečnou zálivkou. Máte vlhkou zahradu a hledáte do ní vhodné rostliny? Nebo máte jílovitou či kyselou půdu? Záplevák je navíc skvělou variantou, pokud chcete ze své zahrady vytlačit plevel. Poradíme, jak na tuto sytě barevnou rostlinu.

Charakteristika zápleváku

Záplévák má okouzlující květy, které připomínají kopretiny, ale zatímco ty jsou bílé, záplevák má mnoho barevných kultivarů v zářivých barvách. Nejčastější a také nejoblíbenější jsou ty v ohnivých barvách žluté, oranžové a červené. Často se pro svou pestrost používají do řezaných květin. Jsou oblíbené do předzahrádek na chaty a do zahrad s divokými rostlinami, neboť jim vyhovuje vlhká půda, která se v tomto umístění dobře zajišťuje. Výborně s nimi vybudujete zahradní louku nebo oblast, která je určená pro divokou zvěř. Dříve se mleté rostliny používaly jako přísada do šňupacího tabáku, který měl po vdechnutí vyvolat kýchání a vyhánět tak z těla zlé duchy.

Pochází z mírného a suptropického pásma amerického kontinentu, především z USA a jižní Kanady, kde po většinou roste na slunných travnatých stanovištích, ve vlhkých a dobře odvodněných půdách. Zápleváku je několik druhů od letniček po trvalky – v Česku se vysazují především záplevák podzimní, tenkolistý a záplevák zahradní, který je hybridem zápleváku podzimního. U všech třech druhů se jedná o trvalku. Jelikož je to dlouhokvetoucí rostlina, láká v pozdním období motýly, takže je skvělou volbou, pokud si chcete udržet pestrou letní zahradu co nejdéle.

Plamének je skvělou volbou pokud chcete popínavou rostlinu na vaši zahradu

Sázení zápleváku

Snadno se pěstují ze semen, ale pokud máte zájem spíše o barevné kultivary, budete se muset spokojit s již vysazenými rostlinami, které zakoupíte v květinářství. Pokud budete sázet ze semen, je nutné, aby měly světlo ke klíčení. Sázejte do sazebníků, kde vám záplevák vyklíčí do dvou týdnů při pokojové teplotě. Jestliže je vysejete přímo ven brzy na jaře, rychle dorůstají do velikosti půl až 1,5 metru.

Pěstování zápleváku

Půdu má rád vlhkou a dobře odvodněnou. Preferuje kyselejší půdu do hodnoty pH 7. Jestliže máte na své zahradě dosti provlhlé místo, bude to ideální pro jeho umístění. Výborně se mu daří na mokrých zahradách, kde se přirozeně hromadí vlhkost, avšak nebude mu vyhovovat půda bažinatá. Zato však jílovitá půda naopak není výraznou překážkou. Co záplevák rozhodně nesnáší dobře je půda suchá. Už proto se doporučuje aplikovat vrstvu mulče, která zajistí udržování vlhkosti, ale také kyselost půdy.

Nároky na světlo také nejsou nijak velké. Pokud však nebude mít záplevák alespoň šest hodin slunce, bude růst spíše do výšky než do šířky a jeho stonek bude tenký a s méně listy. Má však rád trochu stínu, proto mu nebude vadit ani polostín. Záplevák toleruje suchá a horká léta, ale je nutné pro jeho prosperitu najít vhodné umístění.

Zalévání se orientuje podle půdy – zalévejte jen proto, abyste zabránili vysychání půdy. Při běžné vlhkosti zalévejte pravidelně.

Hnojení záplevák vyžaduje střídmé, podle výživnosti půdy. Na průměrně úrodných půdách stačí hnojit pouze na jaře přípravkem na kvetoucí rostliny. Nadměrné hnojení způsobuje buď zastavení květenství, popřípadě vytáhlý růst.

Jiřiny jsou oblíbené zahradní rostliny, které budete milovat pro jejich barvy

Zastříhávání zápleváku

Zastříhávání se orientuje podle růstu a přetížení květiny. Každých pár let (zpravidla tři až pět) se doporučuje na jaře či na podzim rozdělit přetížené shluky zápleváku pro jejich ozdravení. Dobré je též pravidelné každoroční zaštipování, které podporuje kratší, robustnější a silnější záplevák a jeho větvení. Odumřelé a uschlé květy odstraňujte, předejdete tak zbytečnému rozšíření houbových chorob. Další stříhání je dobré na zimu, kdy zaplévák odumírá, proto je nejlepší hned po odkvětu sestřihnout stonky květů až na listy.

Množení zápleváku

Rozmnožování zápleváku je možné pomocí takzvaného vegetativního rozmnožování. Pro množení zápleváku rozdělte rostliny na podzim nebo na jaře. Vykopejte shluk květiny, který je velký a přeplněný. Rozdělte jednotlivé odnože a při opětovné výsadbě přidejte dostatečné množství rozloženého kompostu. Na svém stanovišti se rozšiřuje hlavně prostřednictvím odnoží, čímž potlačuje okolní plevel. Po nějaké době se totiž odnož oddělí od mateřské rostliny a založí s vlastní odnože a takto si udržuje přežití.

Záplevák je odolný a dlouhověký

Záplevák je dlouhověký a mrazuvzdorný. Obecně nemá problém s chorobami a škůdci. Může být maximálně náchylný ke skvrnitosti listů. Proto při postižení odstraňte napadené listy, abyste zastavili šíření.

Zdroje: hort.extension.wisc.edu, cs.wikipedia.org, gardenersworld.com, thespruce.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Záplevák nevyžaduje zvláštní péči, je velmi odolný vůči škůdcům a odmění se vám ohnivým květenstvím