Menu
WomanOnly
Zahrada

Plamének je skvělou volbou pokud chcete popínavou rostlinu na vaši zahradu

Plamének se často používá jako okrasná popínavá dřevina, ale lze jej použít i do závěsných košů a květináčů. Plamének může vyrůst tak, aby zakrýval sloupky, pergoly, altány a ploty, nebo aby se jen tak volně svěšoval dolů ze závěsného květináče. Plamének není náročný, jen potřebuje vhodné podmínky k pěstování a šetrné zacházení v prvních letech růstu. Poradíme, jak na něj.

Charakteristika plaménku

Plamének je rozšířen téměř po celém světě – existují druhy, které pocházejí z mírného pásma, vybrané druhy se vyskytují také na chladnějším severu, v horských oblastech, ale také v tropickém pásmu. Většina druhů plaménku má však vysoké nároky na kvalitu půdy a chlad v oblasti kořenů, jinak však nemá příliš přehnané nároky na pěstování. Nejvhodnějším umístěním je pro něj stanoviště, kde svítí slunce a půdní povrch je zároveň zakrytý jinými rostlinami.

Jedná se o opadavou či stálezelenou dřevinu, která se velmi ráda vertikálně popíná pomocí svých úponků, pokud má dostatek podpěry. Někdy se jedná o běžné keře, polokeře či dokonce byliny. Květy jsou různě velké, od malých až po opravdu velké. Ve střední Evropě jsou běžné čtyři druhy a tři z nich se nacházejí i v Česku.

Mečík je velkolepá květina, která vám bude zdobit nejenom zahradu, ale i vázy doma na stole

Důležitá je kontrola zdraví plaménku již při nákupu

Při nákupu v zahrádkářství zkontrolujte, zda nemá plamének známky poškození či onemocnění – může se jednat o změnu barvy, viditelné odumírání části rostlin či jiné deformace. Kořeny, které uvidíte skrze drenážní otvory, by neměly být slizké a příliš tmavé – znamenalo by to pak, že dřevině hnijí kořeny. Naopak pokud je plamének zdravý, měl by mít vyvíjející se pupeny a zdravé listy bez jakýchkoliv skvrn nebo deformací. Tvar vzpřímený bez známek skleslosti.

Pokud plamének budete pěstovat ze semen, připravte se na to, že kvést začne až druhý či třetí rok. Delší dobu mu totiž v tomto případě trvá, než se usadí do zeminy a začne kvést. Jestliže si koupíte již větší rostlinu, zkrátíte si tuto dobu čekání.

Umístění plaménku

Hned na začátku pěstování plaménku byste se měli rozhodnou, kam jej zasadíte a k jakému účelu vám bude sloužit. Často se totiž používá na zakrytí různých ploch jako jsou pergoly, altány, verandy a ploty, popřípadě nějaké sloupy. K tomuto účelu však potřebuje plamének dostatek prostoru na kořenový systém a při výsadbě by měl mít kolem sebe také dostatečný prostor. Proto tyto nároky zohledněte při výsadbě.

Když už se jej rozhodnete někam umístit, mělo by to být již trvalé místo – příliš se nedoporučuje plamének přesazovat a už vůbec ne v době kvetení. Přesazení je vždy rizikovým úkonem, neboť kořeny plaménku jsou jemné a mají vyšší nároky, než zbytek rostliny.

Pryskyřníky: Jak se jich zbavit na zahradě a které druhy naopak pěstovat?

Výsadba plaménku

Plamének můžete sázet začátkem jara, kdy se dostává do vegetačního období, ale i na podzim. Naopak se nedoporučuje sázet v pozdím jaru, kdy již kvete – tehdy už nemá dostatek času na zakořenění před příchodem letních veder. Zasaďte jej tam, kde budou mít listy dostatek slunce, alespoň 6 hodin denně. Kořeny a základna dřeviny by však měly být zastíněné. Více jak osm hodin přímého slunce už však plaménku v našich podmínkách příliš nesvědčí, listy a květy se mohou spálit.

Předem se doporučuje namočit holé kořeny do teplé vody na hodinu, maximálně dvě, abyste docílili dostatečné hydratace kořenů. Sázejte do hloubky 10-15 cm, povzbudíte tak stonky, aby vyrašily z pupenů a vytvoří se tak silnější a robustnější základna. Po výsadbě dřevinu dostatečně zalijte, aby byla půda viditelně mokrá, ale ne přemokřená, přebytečná voda by měla odtéct.

Důležité je u plaménku udržovat kořenový systém chladný a vlhký. To je důležité hlavně u mladších rostlin, které ještě dostatečně nezakořenily. Pro podporu ochrany před horkým sluncem lze aplikovat mulčovací kůru, která zajistí stín a později i ochranu před mrazem. Jen dejte pozor, aby mulč nebyla příliš blízko stonku, nejlépe na vzdálenost přibližně 15 cm.

Požadavky na péči o plamének

Plamének má rád mírně zásaditou půdu, ale je tolerantní i k různých odchylkám. Spíše než zásadité pH kolem 7 je pro něj důležité to, aby zemina byla výživná či obohacená o kompost nebo jiný organický materiál. Vždy myslete na to, že kořeny potřebují chlad a vlhkost. Půda by proto měla být dobře odvodněná.
Hnojit se pak doporučuje v rané fázi růstu každý měsíc až do doby, než začne kvést. Hnojit v době květu je naopak nežádoucí, neboť plamének rychleji odkvete.

Zalévání plamének vyžaduje jednou týdně za běžných klimatických podmínek. Při letních vedrech zalévejte častěji a do hloubky – to také zajistí, aby byly kořeny v chladu. Pro ujištění můžete vlhkost půdy kontrolovat tak, že prst či dřevěnou špejli ponoříte do vrchní části půdy a pokud je horní část vysušená, rovnoměrně zalijte, aby se voda dostala do hloubky asi tří centimetrů. Zvýšené zalévání opakujte každý týden, dokud neprší.

Střídmé prořezávání omlazuje dřevinu a udržuje její vzhled zdravý a pěkný. První zásadou je neprořezávat plamének, pokud již kvete. Rovněž se nedoporučuje stříhat před rozkvětem. Neodstraňujte ani žádné stonky s vyvíjejícími se pupeny a nikdy neprořezávejte na podzim, protože to může vyvolat nový růst, který bude náchylný k zimnímu poškození.

Fuchsie – šťavnatá květinová ozdoba na letní zahradu i na talíř

Podpora k popínání plaménku

Tato popínavá rostlina má tenké úponky, proto pro ni bude vhodnější tenčí materiál jako je drátěná konstrukce či rákosové klasy. Zajistěte nějakou mříž, která plamének podepře a on se po ní bude moci libovolně plazit a popínat. Ze začátku budete možná muset pomoci mladým výhonkům, aby se uchytily. Nejprve je jemně obtočte kolem konstrukce a volně je pak můžete i svázat provázkem pro další podporu.

Možné nemoci a škůdci

Nejčastější potíže s plaménkem jsou především problémy s kvetením, vadnutí či odumírání. Tyto nejčastější problémy jsou způsobeny nevhodnými podmínkami pěstování. Horká a suchá půda můžou být příčinou slabé rostliny, která pak nekvete, nýbrž vadne a odumírá. Problém může být také způsoben poškozením stonků a kořenů při silném větru či špatném přesazování. Vadnutí však může být způsobeno i houbovým onemocněním. Pokud vám plamének nekvete, možná jste také v nevhodný čas zastřihávali, popřípadě jste odstranili tu část dřeviny, která kvetení vytvářela.

Ze škůdců poškozují plamének hlavně mšice, moučnice a ploštice kapsidová. Mšice způsobují, že listy jsou zkadeřené a lepkavé. Později mohou způsobit i sazovité plísně. Ploštice kapsidová zase tvoří v listech díry. Bývají jakoby roztrhané a s hnědým okrajem.

Druhy plaménku

Doba květu se u jednotlivých kultivarů liší. Existují odrůdy, které kvetou již od března do června, ale i odrůdy s pozdními květy od července do prvních mrazů.

Plamének tangutský se nejhojněji používá na zakrývání pergol. Jedná se o popínavý keř, na sušších písčitých stanovištích může být zakrslý. Květy má 2-6 cm velké, v jasně žlutých barvách. Je mrazuvzdorný a pochází z Indie a okolí.

Plamének horský nebo také horní je popínavý keř, který může dorůst výšky až 8 metrů. Jeho porosty jsou velmi bujné, zprvu chlupaté a později lysé. Květy má bílé či lehce narůžovělé, dorůstající do velikosti 5-11 cm. Pochází z teplejších oblastí Asie a Himalájí, tudíž není mrazuvzdorný ve velmi chladných oblastech. Dostupný je v několika kultivarech, které mají různorodé květy.

Molice ničí pokojové i zahradní rostliny. Podívejte se, jak si s nimi poradit

Pozor, plamének je jedovatý

Plamének patří do čeledi pryskyřníkovitých a všechny tyto rostliny obsahují jedovaté alkaloidy. Plamének konkrétně obsahuje glykosid ranunkulin, díky kterému má i hořkou chuť a není tolik lákavý pro zvířata a děti. I tak je ale možnost požití možná – rizikem může být hlavně pro psy, kočky a koně. Při požité má rostlina projímavé a močopudné účinky.

Může působit dráždivě i při styku s kůží a proto je důležité při práci s dřevinou používat rukavice. Může způsobit zarudnutí, puchýře či dlouhodobější kožní záněty.

Zdroje: gardendesign.com, homesandgardens.com, almanac.com, gardenerspath.com, databaze.dendrologie.cz, aspca.org, botanika.wendys.cz, rhs.org.uk

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Plamének je skvělou volbou pokud chcete popínavou rostlinu na vaši zahradu