Menu
WomanOnly
Domácnost

Zavíječ moučný. Jak se zbavit molů v kuchyni?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

19. 3. 2021

Zavíječ moučný (anglicky Mediterranean flour moth, latinsky Ephestia kuehniella) je nepříjemný hmyz. Pravděpodobně ho znáte pod lidovějším názvem “potravinový mol” nebo “moučný mol”. Hubení těchto škůdců, kteří dokáží velmi rychle vyžrat spíž, není snadné. Mnohem lepší je rozmnožení zavíječů předcházet. Na co dávat pozor a co zkusit, pokud moly už doma máte?

Mol potravinový a šatní – rozdíl mezi těmito škůdci

Mol šatní má stejně jako zavíječ moučný larvy, které také v lidských domovech sežerou, na co přijdou. Oba patří mezi motýly. Naprosto jasný rozdíl je v tom, že šatní mol požírá vlnu a bavlnu, zatímco potravinový například obilniny. Náhodného poletujícího mola můžete identifikovat takto: pokud má jednolitě nazlátlé zbarvení křídel, je to mol šatní. Zavíječ má na křídlech výrazný tmavý pruh s klikatým vzorkem. Liší se i co do velikosti – mol šatní je menší.

A jak vypadají u mola šatního a mola potravinového housenky? Larvy mola šatního a zavíječe jsou si vzhledem dosti podobné: obě jsou bílé (u zavíječe někdy narůžovělé) s tmavou hlavičkou a před zakuklením dorůstají zhruba 12 milimetrů. Jako laik je rozeznáte hlavně podle toho, zda je najdete ve skříni, či v kuchyni.

Obtěžuje vás pilous černý v potravinách. Jak se ho zbavit?

Jaký má zavíječ moučný životní cyklus a co to pro nás znamená?

Na místo s potravou přiletí samice zavíječe moučného. Stadium dospělce je krátké – mol naklade vajíčka a uhyne. V jedné snůšce je až 650 vajíček. Asi za tři dny se vylíhnou larvy neboli housenky. Okamžitě začnou žrát rostlinný materiál kolem sebe. To znamená například rýži, müsli, ovesné vločky, ale také cukr, čokoládu, luštěniny či oříšky. Celé balení je znehodnoceno nejen larvami, ale také jejich trusem a hedvábnými vlákny, do kterých se po asi 40 dnech zakuklí.

Z kukel za 8-12 dnů vyletí dospělí zavíječi mouční. Vývoj je poměrně rychlý. Jeden celý životní cyklus proběhne zhruba za 10 týdnů. V teple a vlhku mohou vyrůst a rozmnožit se už za 7 týdnů, záleží na okolnostech.

Chcete-li se zbavit mola potravinového, životní cyklus je důležité znát. Housenky těchto motýlků se objevují ve vlnách podle toho, jak se klubou z vajíček, a v určitou dobu se také stanou dospělci, kteří se mohou opět rozmnožit. Zavíječi se však u vás mohou vyskytovat i v několika životních fázích zároveň.

Preventivní opatření proti zavíječi moučnému. Rozmnožování těžko zastavíte!

Jak již bylo řečeno, moli žeroucí potraviny se těžko vybíjejí, a proto je nejlepší jejich výskytu doma důsledně předcházet. Zavíječi k vám mohou snadno přiletět z venku třeba oknem nebo větrací šachtou, a tomu asi nezabráníte. Do potravin se však nedostanou, pokud všechno bude dobře uzavřeno. Pořiďte si svorky na otevřené sáčky nebo potraviny po nákupu přesypávejte do dóz s víkem.

Abyste měli přehled a tím pádem i jistotu, že se vám hmyz někde neschovává, doporučuje se nemít příliš plnou spíž. Nakupujte jen tolik potravin, kolik víte, že brzy spotřebujete. Pravidelně kontrolujte spižírnu či potravinovou skříň, vytírejte prach a vyhoďte všechno, co indikuje začínající invazi škůdců.

Koupenou mouku či jiné obiloviny ošetřete před potravinovými moly mrazem. Bohužel se totiž mohou dostat do kuchyně také přímo v koupeném produktu. Několik hodin v mrazáku zničí případná vajíčka. Pokud si včas nevšimnete a rozmnoží se vám doma zavíječ, nezbývá než přejít k dalším krokům, což je samotná likvidace.

Jak se zbavit brouků v mouce? 3 druhy vetřelců v naší kuchyni

Jak se zbavit potravinových molů: Babské rady, které mohou zabrat

Že vám někam nakladl potravinový mol vajíčka, si můžete všimnout pouhým okem. Tedy pokud danou potravinu právě během oné krátké doby vytáhnete ze spíže. V této fázi ještě je naděje, že se škůdci nerozlezou dále po kuchyni, pokud napadenou nádobu či balení ihned zlikvidujete. Většinou ale člověk na výskyt zavíječů přijde, až když má zásoby plné hemžících se larev. Co s tím?

Žije-li u vás takzvaný mol potravinový, likvidace bude těžká a potrvá dlouho. Pokud ale situaci podchytíte v zárodku, existuje naděje, že vám pomůže některá ze starých známých přírodních metod. První z nich je hubení jablečným octem. Postavíte-li do spíže otevřenou lahev octa, moli vletí dovnitř a tam uhynou.

Larvy nelétají, takže dají snáze pochytat a odstranit, zato nevíte, kde všude ještě zůstaly. Je třeba vytřít všechny police včetně těžko přístupných koutů. Velkou část babských rad tvoří silně aromatické přírodniny. Zavíječe prý odpuzuje bobkový list, šišky chmele, citronová kůra, levandule, mýdlo a jiné látky, které můžete rozmístit v kuchyni. Potraviny už mějte protříděné a uzavřené, aby nenačichly.

Dlouhodobý problém se zavíječem moučným – likvidace “po zlém”

Co se týče profesionálních řešení, na trhu jsou pasti na potravinové moly na bázi feromonů. Ty fungují tak, že přitahují samce, kteří se přilepí, a nemohou tedy oplodnit samice. Feromonové mololapky neuškodí vašim potravinám, narozdíl od chemických prostředků, kde je toto riziko vyšší.

Chemické postřiky proti hmyzu likvidaci moučných molů napomohou, ale aplikujte je pouze lokálně. Zamezte tomu, aby se sprej dostal na potraviny, a nepoužívejte ho často. Stejně to není dlouhodobé řešení, protože nebrání množení uniknuvších hmyzích jedinců.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zavíječ moučný. Jak se zbavit molů v kuchyni?