Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak se zbavit brouků v mouce? 3 druhy vetřelců v naší kuchyni

Adéla Lišková

Adéla Lišková

17. 8. 2018

Je to mol, červotoč nebo snad pilous? Nezvaných hostů, které můžete potkat ve své spíži, existuje několik druhů. Které to jsou a co s nimi dělat?

Co jim chutná?

Potravinoví vetřelci, tedy různí brouci se spolu se svými larvami nejčastěji zabydlují v mouce, často je ale najdete také v ovesných vločkách, cereáliích nebo třeba čokoládě. Obecně by se dalo říct, že si oblíbili zejména racionální stravu.

Červotoč spížní. Jak s ním ve své domácnosti zatočit?

Každý brouk, jiný kout

Avšak ne všem broukům chutná to samé. Proto i podle místa úkrytu můžeme někdy odhadnout, o jaký typ škůdce se jedná. Kteří z nich jsou nejvybíravější a co podniknout, pokud s nimi nechceme sdílet domácnost?

1. Červotoč spížní

Stegobium paniceum, červotoč spížní

Červotoč spížní

K nejprovařenějším potravinovým broukům patří červotoč spížní. Tento nesympatický živočich má asi dva a půl milimetru dlouhé válcovité tělo a oranžovohnědé zbarvení. Červotoč spížní se jakožto potravinový brouk řadí mezi gurmány – napadá zejména koření, nejvíce si pak pochutná na sušené paprice.

Tohoto škůdce poznáte snadno, jelikož si své území značkuje velice originálně. Pytlík s kořením, který napadl červotoč spížní, vypadá, jakoby ho někdo prostřílel maličkými náboji.

Poradíme vám, jak se zbavit much a zároveň si provonět byt

2. Zavíječ moučný neboli potravinový mol

Mol, zavíječ spížní

Mol

Dalším škůdcem, který hojně napadá naše spíže, je zavíječ moučný, budete ho asi však znát spíše pod označením potravinový mol. Měří zhruba centimetr až centimetr a půl a je opatřen šedými předními a zadními bílými křídly.

Zavíječe moučného typicky objevíte v mouce, případně strouhance či cereáliích. Nejedná se však o dospělé moly, nýbrž larvy. Světlé larvičky tvoří jemné pavučiny, které mouku slepují do chuchvalců.

3. Pilous černý

Pilous černý

Pilous černý

Jiným vetřelcem, kterého můžete objevit v mouce, je pilous černý. Pilous má tmavě hnědou barvu a je velmi maličký – měří pouze do pěti milimetrů. Jak dospělý pilous, tak i jeho světlé larvy s hnědou hlavičkou, se kromě mouky živí také pohankou, luštěninami či těstovinami.

Obtěžuje vás pilous černý v potravinách. Jak se ho zbavit?

Jak se ke mně dostali?

Potravinové brouky si s sebou nejčastěji přinesete již z obchodu. V naprosté většině se k vám takto dostane zmiňovaný pilous, jehož typickým prostředím jsou potravinové sklady. Proto si při nakupování vždy pořádně prohlédněte, zda balíček není rozbalený či porušený.

Nejlepší je mouku a podobné potraviny doma ihned přesypat do jiné nádoby – tak hned poznáte, zda se zde neusídlil nějaký nezvaný host. Ani tehdy však nemáte vyhráno. Mol se k vám může klidně dostat od sousedů, a to zejména v panelovém domě, kde se snadno pohybuje různými spárami. A červotoč spížní, který velmi obstojně létá, k vám klidně přiletí z vedlejšího domu.

Jedení hmyzu je zdravé a za pár let jej budeme jíst všichni

Jak se brouků zbavit?

Pokud ve spíži objevíte potravinového brouka, v první řadě všechny napadené potraviny bez milosti vyhoďte, a to nejlépe do venkovní popelnice, z koše by totiž mohli vylézt. Spíž vykliďte, vymyjte a důkladně ji vystříkejte prostředkem proti škůdcům. Pak už vás jen čeká několik týdnů občasného nacházení mrtvých larev a brouků.

Prevence

Nejlepším řešením je samozřejmě snažit se podobnému martyriu vyhnout a brouky do potravin vůbec nepustit. Stoprocentní ochrana nejspíš neexistuje, ale pokud budete dodržovat pár pravidel, riziko výskytu brouků rapidně snížíte.

Všechno zabalit

Potraviny před napadením nejlépe ochráníte, pokud je budete skladovat v uzavíratelných nádobách, či alespoň sáčcích. Jídlo, které jen tak volně leží ve spíži, je pro brouky ideálním cílem. Platí to i o potravě pro domácí mazlíčky.

Neskladujte zbytečně příliš mnoho potravin – jakmile totiž škůdci dobydou jedno balení, rychle se vrhnou i na druhé. Pomůže také pravidelný a důkladný úklid.

Jak potraviny správně skladovat? Jen zdravě jíst nestačí!

Levandule a bobkový list

Aromata, která potravinoví brouci přímo nenávidí, patří bobkovému listu a levanduli. Umístěte tyto rostliny do poliček a škůdci se od vaší spíše budou držet dál. Na potravinové moly se také prodávají lapače – například paprikový či obilný.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit brouků v mouce? 3 druhy vetřelců v naší kuchyni