Zlepšete si své zažívání! Objevte 7 příznivých účinků libečku

Sympatická bylinka z rodu miříkovitých dodá vašim pokrmům netradiční chuť, ale podpoří také vaše zdraví.

libecek
Zdroj: Shutterstock.com

Již od pradávna je libeček nepostradatelným kuchyňským pomocníkem pro mnoho obyvatel Evropy i jihozápadní Asie. Nejenže dobře chutná, ale na lidský organismus působí blahodárně v mnoha směrech. Seznamte se s účinky lidového všeléku důkladněji.

1. Proti zažívacím potížím

Libeček působí proti nadýmání, zahání pocit nafouklého břicha a je dobrý také pro lepší trávení. Pomůže i při problémech s nechutenstvím a pálením žáhy.

2. Pro správné dýchání

Eukalyptus obsažený v zelené rostlince je hotovým darem z nebes pro podrážděné a zahleněné plíce. Okořeňte si život libečkem a hned se vám bude lépe dýchat.

3. Proti zánětům střev

Prospěšná látka ukrývající se v libečku, které se říká limonen, zmírňuje podráždění střev a zejména průběh zánětu tlustého střeva.

4. Pro zdravé ledviny

Libeček díky svému močopudnému působení podporuje správnou funkci ledvin. Častější močení, a tím pádem častější čistění orgánu dokáže zabránit i tvorbě ledvinových kamenů.

suseni-bylinek-libecek-levandule-tymian
Zdroj: Shutterstock.com

5. Proti revmatu

Ze široké škály účinků libečku je potřeba zmínit i pozitivní vliv na problémy s klouby. Na ty pomůže hlavně výluh z kořene rostliny.

6. Pro silnější imunitu

Pokud si budete do jídla přidávat špetku této zázračné zelené bylinky, jen tak něco už vás neskolí. Libeček totiž funguje i jako podpůrný prostředek pro vaši obranyschopnost.

Čtěte také: Vybíráme bylinky na kosti a klouby. Hlavně posilte imunitu!

7. Proti alergiím

Za trable s alergiemi je zodpovědná látka zvaná histamin. Proti jeho uvolňování při kontaktu s alergenem působí v libečku obsažený quercetin.

Jak libeček konzumovat?

Staří Evropané a Asiaté jej přidávali do jídla jako koření anebo z něj vařili voňavé bylinné likéry, do kterých přidávali hlavně nasládlá semena. Nejúčinnější část rostliny je kořen, abyste tedy z libečku dostali co nejvíce pro vaše zdraví, udělejte si z něj čaj.

Libeček je výborný také jako dochucovadlo polévek či omáček, kdy jej stačí jen zlehka povařit. Anebo nechte zcela vyniknout jeho chuť a dejte si lístky libečku jen tak na chleba s máslem.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*