Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Změna času již tento víkend. Kdy nastane a jaké může mít dopady na zdraví?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

26. 3. 2021

Změna času. Tolik diskutované téma, které rezonuje společností po mnoho let. I přes politické debaty o jejím zrušení nás tato změna čeká i letos. A připadá na tento víkend, konkrétně na neděli 28. března. Víte vůbec, proč byla změna zavedena? A kdy by měla být zrušena? Nejenom o tomto, ale i o možných dopadech na naše zdraví již v tomto článku.

Posun času tuto neděli

Hned na začátek je třeba zmínit přesné datum a čas, kdy změna času proběhne. Změna na letní čas proběhne tuto neděli, 28. března 2021 mezi 2. a 3. hodinou ranní. V tomto případě se ručička hodin posouvá o hodinu dopředu, tzn. ve 2:00 na 3:00. Nezapomeňte si správně přeřídit hodinky a budíky!

Kde se změna času vzala?

Změna času byla zavedena během první světové války. Energie byla drahá a byla nedostatkovým „zbožím“, proto se přemýšlelo, jak ji ušetřit. A jako řešení se zdálo zavedení právě změny času tak, aby člověk mohl využívat přirozené světlo po co nejdelší dobu. Potřeba umělého (a tedy drahého) světla klesala.

Miluješ, nebo nenávidíš

I tak by se dal shrnout pohled společnosti na tento jev. Část společnosti změnu času přijímá s radostí (přičemž jednou v roce se zaraduje, že spí o hodinu déle), část je proti a zastává názor, že jde o pouhý přežitek. Důvody pro její odpůrce jsou jasné, zatímco dříve byla elektřina nedostatková a velice drahá, dnes podle aktuálního přepočtu ušetříme 50 halířů z každých 60 tisíc korun. Mnoho lidí také pociťuje „rozhození vnitřních hodin“, únavu, poruchy soustředěnosti, výkonnosti a zhoršené kognitivní funkce. Některé studie dokonce uvádějí zvýšené riziko (o 10%) infarktu, negativní vlivy jsou ale pozorovány i např. u autistických dětí, kterým může často zvykání si na nový čas dělat velké obtíže. A ve výčtu bychom mohli pokračovat…

Zrušení v dohlednu?

V roce 2018 byly k vidění první snahy v Evropském parlamentu o zrušení střídání času. Od té doby toho proběhlo v tomto tématu mnoho. Jako definitivní řešení byl přijat návrh, aby si každý členský stát EU sám zvolil a poté nahlásil Bruselu, který čas si zvolí a už ho neměnil. Česká republika se přiklonila k tzv. „zimnímu času“. Pokud se dodrží termíny a nebude docházet k dalším odkladům kvůli koronavirové pandemii, naposledy bychom tak hodinky přeřídili v říjnu tohoto roku.

Zajímavostí je, že pojem „zimní čas“ je ve skutečnosti zavádějící. Jedná se o tzv. středoevropský čas (SEČ) neboli čas astronomický. Nejedná se tudíž přímo o opak letního času. Opravdový „zimní čas“ byl zaveden pouze na dobu přibližně jednoho roku, a sice mezi roky 1946-1947. Rozdíl mezi těmito časy byl dvě hodiny.

Ohodnoťte tento článek:
2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Změna času již tento víkend. Kdy nastane a jaké může mít dopady na zdraví?