Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Útočí na vás jarní únava! Proč byste s ní neměla bojovat?

Známe to všichni, po dlouhé zimě se nemůžeme dočkat jara, slunce a tepla. Jenže místo přívalu životní energie se dostaví únava, ta jarní. Snažíte se proti ní válčit na všech frontách? Co takhle nebojovat?

Kde se bere jarní únava?

Místo aby nám jarní měsíce dodaly energii, cítíme se jako vymačkaný citron. Proč? Náš imunitní systém je zkrátka vyčerpaný, chybí nám duševní i fyzické síly. Během chladných měsíců jsme se museli potýkat s nedostatkem slunečního světla a chladem, naše strava neobsahovala dostatek vitamínů, také přirozeného pohybu bylo v zimě méně. Spoustu času jsme naopak trávili v uzavřených přetopených místnostech, kde se viry a bakterie snadno přenáší.

Je nízký krevní tlak nebezpečný a proč jím trpíme?

Projevy jarní únavy

Kromě pocitu vyčerpání a stavu apatie se jarní únava může projevit také bolestí hlavy, bušením srdce, suchou kůží a lámavějšími nehty. Občas se objeví i loupání v kloubech nebo bolesti kostí. Nic se nám nechce, jsme přecitlivělí a naše nálada je jako na houpačce.

Ale pozor, pokud i po přijetí opatření přetrvává únava déle než šest týdnů, je třeba vyhledat lékaře, může jít o symptom závažnějšího onemocnění.

Do boje?

V dnešní době je třeba podávat výkony na všech frontách. Musíme být super výkonní zaměstnanci, rodiče i partneři. Ráno vstaneme a jako stroje proplouváme nástrahami dne. Málo spíme, špatně jíme, nestíháme a stresujeme se. Zkrátka děláme všechno pro to, aby na nás jarní únava dolehla v plné síle.

Když si na internetu začnete číst o tom, co dělat proti jarní únavě, vyvalí se na vás další seznam úkolů, které je potřeba udělat, abyste nebyli unavení. Pomůže toto:

Změna jídelníčku

Měli byste odlehčit jídelníček (jíst hlavně jarní bylinky, klíčky a ryby, naopak konzumovat méně masa), ti odvážnější mohou zkusit půst nebo detox. Doporučuje se také zařadit co nejvíce ovoce a zeleniny kvůli doplnění vitamínů, případně vyzkoušet potravinové doplňky, ale přírodní zdroje jsou lepší. Samozřejmě také dostatečně pijte.

Dostatek spánku a pohybu

Měli byste spát alespoň 8 hodin denně, před spaním se nedívat na televizi ani nesurfovat na chytrém telefonu.
Důležitý je také dostatek pohybu, nejlepší jsou procházky na čerstvém vzduchu. Svou tvář (natřenou opalovacím krémem) vystavte slunečním paprskům, nebo vyzkoušejte fototerapii.

Únavový syndrom souvisí s hektickým životním stylem. Jak ho rozpoznat a léčit?

Eliminace stresu

Vyhýbejte se stresovým situacím a nalaďte se optimisticky, ze svého denního programu odstraňte vše, co není nezbytně nutné vykonat.

Jestliže však na plnění těchto rad nemáte čas, budou vás kromě únavy samotné trápit i výčitky svědomí, že pro sebe neděláte to nejlepší. Však na kávě nebo energetických nápojích překonáte i toto období. Pokud nechcete skončit s chronickým únavovým syndromem, zadržte.

Na jarní únavu zabere jediné…

Dodržováním výše uvedených rad určitě nic nezkazíte, ale zásadní je jedno: odpočinout si.

Pokud pociťujete únavu, organismus vám hlásí, že už jede na rezervy, je vyčerpaný. Poslechněte ho a uberte. Vyrazte na prodloužený víkend do přírody, prolenošte sobotu nebo neděli, neuklízejte, neplánujte, zkrátka nedělejte vůbec nic. Pracovní resty neřešte už vůbec.

Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!

Relaxujte, spěte, čtěte si nenáročnou knihu a vystavte tvář slunci.

Ano, dnes je trendem být výkonný, ale vaše tělo si všechny křivdy na něm spáchané pamatuje a jednou vám je hezky sečte. Určitě je lepší na pár dní vysadit, než to hrnout před sebou, dokud nepadnete. Pak se z toho budete vzpamatovávat mnohem déle.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Útočí na vás jarní únava! Proč byste s ní neměla bojovat?